CHARAKTERYSTYKA TRASY
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
Słowacki Raj to krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, będący częścią Słowackich Rudaw. Liczne głębokie doliny, będące wynikiem erozyjnej działalności płynących nimi potoków, w środkowych i dolnych częściach przyjmują formę wąskich, krętych wąwozów o wysokich, prawie pionowych ścianach, zwanych po słowacku roklinami, w których potoki (niektóre okresowe) utworzyły liczne progi skalne, wodospady i marmity. Różnice poziomów pomiędzy górnymi a dolnymi wylotami tych wąwozów wynoszą od 180 do 470 m. Najbardziej znane rokliny Słowackiego Raju to Veľký Kyseľ, Malý Kyseľ, Veľký Sokol, Malý Sokol, Kamenné vráta, Piecky, Suchá Belá i Zejmarská roklina. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem roklin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki. Dla turystów pieszych wyznakowano ponad 300 km szlaków. Rowerzyści mogą korzystać z ok.150 km tras we wnętrzu masywu i w jego otoczeniu.
Mapa obejmuje popularne wśród turystów Tatry Niżne w środkowej Słowacji, na terenie których znajduje się m.in. Dolina Demianowska wraz z centrum narciarskim Jasná – Chopok. Na obszarze pasma istnieje około tysiąca kilometrów znakowanych szlaków turystycznych. Głównym grzbietem Niżnych Tatr prowadzi fragment czerwono znakowanej Cesty hrdinov Slovenského národného povstania – część europejskiego długodystansowego szlaku E8. Pozostają także duże powierzchnie bez żadnych szlaków, zwłaszcza w północnej, niższej i gęsto zalesionej części Tatr Kráľovohoľskich. Mapa obejmuje ponadto zachodnią część Murańskiej planiny.
Rok aktualizacji: 2016/2017
Mapa prezentuje jedno z najczęściej odwiedzanych na Słowacji pasm górskich - Małą Fatrę, często nazywaną Tatrami w miniaturze. Masyw nie jest jednak zatłoczony przez turystów tak bardzo jak Tatry. Głównym miejscem wypadowym w Krywańską Fatrę jest miejscowość Terchová z bogatą bazą noclegową (hotele, domy wycieczkowe, prywatne kwatery, duży autokemping). Z Terchovej można samochodem dojechać na parkingi w głębi Vrátnej doliny, skąd zaczynają się liczne szlaki turystyczne i jest dolna stacja kolejki gondolowej Vrátna – Chleb. Łączna długość wyznakowanych szlaków turystycznych w masywie wynosi ok. 150 km. Podejścia na najwyższe szczyty Małej Fatry mogą być żmudne, gdyż różnica wysokości dochodzi czasami do 1300 m. W wyższe partie można dostać się również kolejką gondolową z Vrátnej, która wywozi turystów prawie na samą główną grań. Granią tą prowadzi czerwony, bardzo widokowy szlak turystyczny. Rejon Małej Fatry jest też jednym z najlepiej zagospodarowanych obszarów na Słowacji dla amatorów narciarstwa zjazdowego. Mapa prezentuje ponadto położone na wschód od Fatry Góry Choczańskie, których najwyższy szczyt - Wielki Chocz (1608 m) - słynie z malowniczej panoramy na większość gór Słowacji, w tym zwłaszcza na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Data wydania: 2016 / 217.
Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne oraz wyciągi narciarskie.
Najpopularniejszym celem wędrówek turystów są Tatry Wysokie, których charakterystycznym elementem krajobrazu są: doliny U-kształtne, kotły, pokrywy morenowe, ostre i wąskie szczyty oraz grzbiety, zwane turniami. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe i bardziej łagodne. Występują tu zjawiska krasowe, efektem czego są liczne jaskinie, wywierzyska, żłobki krasowe i leje krasowe. Znajduje się tutaj również wiele dróg wspinaczkowych dla taterników.
Mapa Tatr posiada cieniowanie, zastosowane w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Rok wydania: 2023
Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe, tory saneczkowe, atrakcje dla dzieci, baseny termalne. Na mapie znajdziemy także informację o tym, które obszary Tatr zamknięte są na zimę dla ruchu turystycznego.