Droga Człuchowska. ETAP 7: Rzeczenica - Biały Bór

Dodano 29 marca 2020 przez rysowanie
Droga Człuchowska. ETAP 7: Rzeczenica - Biały Bór
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

168506
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

958457
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeczenicy
Wieś gminna wzmiankowana w dokumentach lokacyjnych już w XIV w. Położenie wśród licznych zalesień, bliskości jezior oraz rzek i z dala od uciążliwego przemysłu zapewnia czyste środowisko naturalne oraz wysokie walory krajobrazowe.

Najważniejszym zabytkiem miejscowości jest kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1874-1876. Poza nim wśród zabudowy centrum wsi znaleźć można interesujące obiekty drewniane i murowane z początku XX w.
958467
Przyrzecze - dworek
958483
Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Międzyborzu
958489
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Miedzyborzu
958490
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Brzeziu
XIX-wieczny kościół wybudowany w konstrukcji szkieletowej.
958491
Biały Bór - kamienice
958492
Kościół pomocniczy pw. św. Michała w Białym Borze
Historia miasta sięga XIV w., kiedy nadane zostały mu prawa miejskie. Znaczna część historycznej zabudowy została zniszczona podczas prowadzenia działań wojennych w czasie II wojny światowej.

Malownicze położenie Białego Boru w dolinie rzeki Białej, między jeziorami Bielsko i Ławiczka, stanowi o atrakcyjności miasta dla turystów. W centrum zachowała się również częściowo stylowa zabudowa oraz zabytki (kościół pomocniczy, budynek dawnego sądu, ratusz).
Na głównym rondzie w centrum Rzeczenicy wybieramy kierunek na Czarne (droga wojewódzka nr 202). Pierwszą część trasy pokonujemy chodnikiem, po ok. 500 m musimy korzystać już z trawiastego pobocza - przez następne 4,6 km. Szlak prowadzi tu przez leśne tereny - mniej więcej w połowie drogi natrafiamy na miejsce postojowe, gdzie możemy odpocząć. Tuż przed tablicą oznajmiającą wejście do Breńska skręcamy w prawo, za drogowskazem na Dzików. Podążając drogą cały czas prosto po ok. 1,6 km natrafiamy na małą osadę Przyrzecze nad rzeką Czernicą, gdzie znajduje się prywatna hodowla ryb - mijamy ją po naszej lewej stronie, a na najbliższym rozdrożu skręcamy w prawo.

Po ok. 750 m natrafiamy na nieliczne zabudowania Dzikowa - na skrzyżowaniu wybieramy drogę prosto. Przez kolejne 2,8 km, nie zbaczając z obranej drogi, wędrujemy wśród leśnego krajobrazu - aż do włączenia w asfaltową drogę, która prowadzić nas będzie przez zabudowania Międzyborza. Po drodze mijamy po prawej stronie najpierw cerkiew greckokatolicką, a następnie neogotycki kościół, oba pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Dopiero opuszczając wieś, po przekroczeniu mostku nad rzeką Białą, na skrzyżowaniu wybieramy drogę w lewo.

Trasa prowadzi nas najpierw ok. 2,2 km przez pola, później przez las - 5,5 km cały czas prosto, aż do zabudowań wsi Brzezie, gdzie znajduje się XIX-wieczny kościół św. Wawrzyńca. Ostatnią część etapu pokonujemy ponownie leśnymi traktami o powierzchni nieutwardzonej. Najpierw jednak poruszamy się drogą krajową nr 25, aż do wyjścia z Brzezia, a po wejściu na zadrzewiony teren skręcamy w lewo, by piaszczystym szlakiem (ok. 2,1 km) dotrzeć do Trzemielewa. Po przekroczeniu przejazdu kolejowego i ominięciu pierwszych zabudowań znajdziemy się na rozdrożu z krzyżem przydrożnym, gdzie skręcamy w prawo.

Częściowo kamienna dróżka prowadzi między płotami domów w kierunku lasu. Na pierwszym rozstaju, przed wejściem do lasu, udajemy się w prawo, a chwilę potem odbijamy lekko w lewo - wędrując wzdłuż ściany lasu. Szlak poprowadzi nas dalej prosto przez las, pomiędzy brzegiem jeziora Bielsko a linią kolejową, do Białego Boru. Aby dotrzeć do centrum miasta, po wyjściu z leśnych terenów musimy skręcić w prawo i wrócić na asfaltową drogę, gdzie kierujemy się w lewo mając do dyspozycji chodnik.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pojezierze Drawskie
Pojezierze Drawskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Pojezierza Drawskiego. Mapa zamknięta jest na wschodzie przez Jezioro Dołgie, na zachodzie zaś przez Łobez. Zaznaczono tu informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta