category-icon

Dumbier, Chopok i Deresze granią Nizkich Tatr

25 km
9 h 22 min
2.3 km
Słowacja, Kraj żyliński, Demänovská Dolina, Demianowska Dolina, Powiat Liptowski Mikułasz, Park Naro

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-08-24
Słowacja, Kraj żyliński, Demänovská Dolina, Demianowska Dolina, Powiat Liptowski Mikułasz, Park Naro
category-icon
25 km
2327 m
2337 m
9 h 22 min
5/6
Dość długa bo około 26 km i z dość dużym przewyższeniem sięgającym 1500 metrów wycieczka z parkingu Luczki przy dolnej stacji najniżej zlokalizowanej stacji wyciągu w ośrodku Jasna Chopok. Parking teoretycznie płatny ( taka informacja jest na stronie ośrodka) ale szlabany były podniesione i nie było też żadnego inkasenta. Za wszystkie parkingi położone wyżej trzeba zapłacić a za ten nie. Pierwsza część trasy to szlak zielony prowadzący Doliną Szeroką która jest jedną z górnych odnóg Doliny Demianowskiej. Po pierwszym odcinku prowadzącym trochę w lesie a trochę przez teren byłego lasu z którego wywożona chyba niedawno drewno na potęgę dotarliśmy do licznych zakosów prowadzących na Krupove Sedlo. Zakosy powodują że podejście jest łagodne więc zdobycie przełęczy nie było zbyt męczące. Kolejny etap to wejście na najwyższy szczyt całego pasma czyli Dumbier. Nie leży on na głównym szlaku (odboczka oznaczona jest czerwonymi trójkątami) i trzeba z niego wrócić znów w rejon przełęczy. Potem szliśmy grzbietem na ogromnie zatłoczony Chopok. Gdyby podejście na wierzchołek było ubezpieczone to kolejka byłaby dużo większa niż na Giewont. Wynika to oczywiście z faktu że na Chopok prowadzą koleje gondolowe. Jedna dochodzi z południa a druga z północy więc podwaja to liczbę "turystów" z których każdy chce przejść te kilkadziesiąt metrów które dzielą budynek kolejki od wierzchołka. Po przerwie w Kamiennej Chacie (piwo 4 euro czyli coś około 17 złotych) ruszyliśmy dalej graniówką na Sedlo Polany po drodze zdobywając trochę poza szlakiem bardzo widokowy wierzchołek Dereszy. Na przełęczy zmieniliśmy oznaczenia z czerwonych na żółty i zaczęliśmy schodzić. Szlak jest sypki więc trzeba uważać żeby się nie wywrócić. Ścieżka ta moim zdaniem bardziej nadaje się do podejścia ponieważ podobnie jak w Dolinie Szerokiej są łagodne zakosy a nie trzeba uważać przy każdym kroku. Końcówka to przejście wzdłuż Vrbickiego Plesa do Białej Puti a dalej już drogą na parking. Trasa bardzo piękna widokowo ale trochę męcząca zwłaszcza w temperaturze około 25 stopni u pełnym słońcu.

Film z trasy

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tatry Niżne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Niżne

Mapa obejmuje popularne wśród turystów Tatry Niżne w środkowej Słowacji, na terenie których znajduje się m.in. Dolina Demianowska wraz z centrum narciarskim Jasná – Chopok. Na obszarze pasma istnieje około tysiąca kilometrów znakowanych szlaków turystycznych. Głównym grzbietem Niżnych Tatr prowadzi fragment czerwono znakowanej Cesty hrdinov Slovenského národného povstania – część europejskiego długodystansowego szlaku E8. Pozostają także duże powierzchnie bez żadnych szlaków, zwłaszcza w północnej, niższej i gęsto zalesionej części Tatr Kráľovohoľskich. Mapa obejmuje ponadto zachodnią część Murańskiej planiny.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Tatry Niżne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Niżne

Mapa turystyczna Niżne Tatry obejmuje swoim zasięgiem cały łańcuch górski Tatr Niżnych. Rozległe pasmo obfituje w przepiękne panoramy, do odwiedzin zachęca coraz lepsza infrastruktura i stosunkowo mała liczba turystów. Rok wydania 2019

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020