category-icon

Eksplorując Zawoję. Trasa nr 15 narowery

37 km
856 m
Polska, małopolskie, Zawoja, powiat suski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-21
Polska, małopolskie, Zawoja, powiat suski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie
category-icon
37 km
856 m
844 m
2/6
Trasa ta obok łatwych i przyjemnych odcinków zmusi nas do znacznego wysiłku podczas wymagającego podjazdu. Przy ładnej, słonecznej pogodzie mamy gwarantowane piękne widoki z otaczających Zawoję stoków. Wycieczkę proponujemy rozpocząć obok drewnianego kościoła (1) w Zawoi Centrum. Po drugiej stronie drogi widać Dworzec Babiogórski (2). Opuszczamy główną drogę przejeżdżając nieco wyżej z lewej na drugą stronę Skawicy. Jedziemy wzdłuż rzeki za zielonym szlakiem rowerowym, przecinając drogę na Przysłop. Dwa kilometry dalej na kolejnej przecznicy skręcamy w lewo, mijamy szkołę i mozolnie „wspinamy” się na przełęcz, gdzie przy kapliczce kierujemy się za szlakami niebieskim i czerwonym w lewo. Kolejnym podjazdem (w końcówce stromym) osiągamy skrzyżowanie z asfaltową drogą w Przysłopie. Na chwilę odbijamy w prawo, aby z wieży widokowej w „Beskidzkim Raju” (3) obejrzeć panoramę, a po powrocie jedziemy na wprost, trzymając się szlaków czerwonych i niebieskiego. Na przeł. Przysłop, z rozwidleniem dróg, jedziemy na wprost. Nieco wyżej na rozdrożu z węzłem szlaków, skręcamy w lewo. W Smyrakach na kolejnym rozdrożu, jedziemy w prawo za czerwonym szlakiem rowerowym. Czeka nas dość wymagający podjazd, a następnie stromy zjazd do Wełczy. Skręcamy w lewo i krótkim zjazdem wracamy na drogę 957. Skręcając w lewo zakończymy wycieczkę w Zawoi Centrum. Możemy ją przedłużyć jadąc w prawo. W Widłach opuszczamy drogę wojewódzką, jadąc w prawo, a w Składach w lewo na Markową. W siedzibie Dyrekcji Babiogórskiego PN możemy zwiedzić ośr. edukacyjny (4), a za parkingiem, gdzie jedziemy w prawo, skansen (5). Gruntową ścieżką wzdłuż szlaków zjeżdżamy przez Markowe Rówienki do Czatoży. Naszą uwagę zwrócą „Trzy Piwniczki” i dzwonnica loretańska. Doliną Czatożanki, następnie Skawicy wracamy do Zawoi Centrum.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół drewniany w Zawoi (1) – wzniesiony w 1888 r. Do budowy świątyni wykorzystano materiał ze stojącego w tym miejscu poprzedniego kościoła z lat 1757–59. Obiekt powstał z fundacji Albrechta Habsburga, według projektu Karola Pietschki. Jest to kościół eklektyczny, z cechami budownictwa alpejskiego. Zbudowany jest na rzucie krzyża łacińskiego, ma trójnawowy układ bazylikowy. Wewnątrz stropy wsparto na żeliwnych kolumnach międzynawowych. Polichromia figuralno-ornamentalna z 1930 r. jest dziełem Z. Milliego i M. Arczyńskiego.
Dworzec Babiogórski w Zawoi (2) – zabytkowy drewniany budynek z charakterystyczną galerią. Od 1905 r. mieściła się tu pierwsza stacja turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego w Zawoi.
Wieża widokowa w “Beskidzkim Raju” (3) – wieża na terenie kompleksu hotelowego, o wys. 25 m., lekko zwężająca się ku górze, pozwala podziwiać okoliczne pasma górskie: Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Śląski, Beskid Mały, Gorce.
Ośrodek edukacyjny BgPN (4) – ekspozycje prezentują w nowoczesny sposób zagadnienia związane z przyrodą Babiej Góry, kulturą lokalnej społeczności i ekologią. Przed ośrodkiem Ogród Roślin Babiogórskich. W ramach działalności z zakresu edukacji pracownicy ośrodka prowadzą z młodzieżą spotkania edukacyjne, stacjonarne i terenowe. Więcej informacji: tel. 033 877 51 10, www.bgpn.pl.
Skansen PTTK im. J. Żaka (5) – skansen w Zawoi-Markowej prezentujący tradycyjne budownictwo babiogórców. Tworzą go: kapliczka, kuźnia i trzy budynki z lat 1910, 1900 i 1802-15. Ten ostatni, do momentu przeniesienia w 1987 r., funkcjonował jako dom z kurnym piecem. Został on w całości poświęcony ekspozycji etnograficznej.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa15 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Babia Góra i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Babia Góra i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz szlaki turystyczne wraz z kilometrażem. Idealna gdy urlop spędzasz w Zawoni bądź wybierasz się zdobyć najwyższy szczyt Beskidów – Babią Górę zaliczaną do Korony Gór Polskich. Rok wydania: 2018

Zawoja, Babia Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zawoja, Babia Góra

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie. 
Babia Góra (1'725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Babia Góra spośród wszystkich gór polskich, pod względem wysokości ustępuje jedynie szczytom tatrzańskim. Jej charakterystyczną cechą jest asymetria stoków: południowe, opadające w kierunku Orawy są względnie łagodne w stosunku do dobrze widocznych z Zawoi, stromych i urwistych stoków północnych, zwanych „wielką zerwą Babiej Góry”. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Żywiecki część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część zachodnia

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa obejmuje zachodnią część pasma Beskidu Żywieckiego z miejscowościami: Węgierska Górka; Milówka, Korbielów, Rajcza, Zwardoń oraz pograniczem polsko-słowackim. 

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Beskid Makowski (Średni)
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Makowski (Średni)

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid Makowski jest stosunkowo mało popularny wśród turystów, chociaż jest też dosyć gęsto zaludniony. Na mapie przedstawione zostały szlaki piesze oraz trasy rowerowe, zastosowano także cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności terenu. Mapa offline, którą można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne, zasięgiem obejmuje tereny od Wadowic na zachodzie po Dobczyce i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Rok wydania 2023


Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie