Irządze - Koniecpol - Irządze

Dodano 27 maja 2024 przez aplikację Android
Irządze - Koniecpol - Irządze
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

352337
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower trekkingowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 89,5 km
  • Czas trwania: 6 h 6 min
  • Średnia prędkość: 14,65 km/h
  • Przewyższenie: 238,48 m
  • Suma podejść: 2 411,87 m
  • Suma zejść: 2 412,07 m
  • Data: 27 maja 2024
  • Lokalizacja: Polska, śląskie
1823931
dwór w Irządzach
Wybudowany w XVIII wieku dla rodziny Misiewskich dwór został przebudowany w drugiej połowie XIX wieku zyskując aktualny wygląd. Kolejne remonty miały miejsce już po II wojnie światowej. Od 1982 roku, tj. od powstania gminy Irządze obiekt jest siedzibą Urzędu Gminy. Z dworem związana jest legenda, głosząca że w 1794 roku Tadeusz Kościuszko spędził tu noc przed bitwą pod Szczekocinami.
1823932
Kościół pw. św. Wacława w Irządzach
Świątynia istnieje od 1329 roku. Swoją obecną formę kościół otrzymał po przebudowach wykonanych w XVII i XVIII wieku. Przebudowy spowodowały, że świątynia jest w zasadzie bezstylowa. Najstarszym elementem budowli jest prezbiterium zachowujące styl gotycki. Dobudowane dwie boczne kaplice nadały kościołowi plan krzyża. Niespotykaną sylwetkę kościoła nadaje kwadratowa wieżyca zakończona barokową wieżyczką.
1823933
Pałac w Nakle
Klasycystyczny pałac wybudował hrabia Kajetan Bystrzanowski w latach 1770–1780. Został zaprojektowany przez znanego architekta Jana Ferdynanda Naxa. W czasach późniejszych zmieniał właścicieli i w okresie I wojny światowej kupił go Michał hr. Komorowski. Rodzina Komorowskich zarządzała majątkiem do zakończenia wojny, potem go utraciła na rzecz państwa. Przez kilka lat w pałacu mieściło się technikum rolnicze a później do 1989 roku dom dziecka. W 2002 dwór kupili Marzena i Kerth Reyher, którzy prowadzili pensjonat.
1823934
Dwór Bystrzanowskich w Nakle
Dwór wybudował hrabia Kajetan Bystrzanowski w 1795 r.. W dworze mieścił się szpital (przytułek) i zgodnie z miejscową opowieścią stacjonowały tu wojska napoleońskie, a mieszkańcy Nakła ufundowali Napoleonowi Bonaparte pomnik, przerobiony po II wojnie światowej na figurkę św. Floriana.
1823935
Kościół pw. św. Mikołaja w Nakle
Pierwsza wzmianka o kościele w Nakle, wówczas jeszcze drewnianym, pochodzi z 1326 roku. Kościół ten prawdopodobnie spłonął w XIV wieku. Na jego miejscu w początkach XVI wieku wybudowano murowaną kaplicę ze sklepioną, kulistą rotundą. Do kaplicy już z początkiem XVI wieku rozpoczęto dobudowywanie kościoła, którego budowę ostatecznie ukończono w 1712 roku. Nowa świątynia została konsekrowana w 1726 roku.
1823936
kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kuczkowie
kościół – murowany z cegły palonej – został wybudowany w 1779 r., sto lat później kościół został przebudowany, a w 1931 r. budowla została powiększona. Skarbem, otoczonym najwyższą czcią, są relikwie drzewa Krzyża Świętego, które znajdują się w zabytkowym relikwiarzu. Do Kuczkowa trafiły z Rzymu w XVIII w., a ich autentyczność poświadcza odpowiedni dokument.
1823937
Kościół pw. św. Trójcy w Koniecpolu
Świątynię w stylu barokowym ufundował w latach 1633-1640 hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski. Kościół zbudowany na rzucie prostokąta, o sze¬rokiej dwuprzęsłowej nawie, ujętej w pary wąskich i niskich kaplic, połączo¬nych między sobą i z transeptem wąskimi przejściami. W głównym ołtarzu¬ obraz Trójcy Przenajświętszej z połowy XVII w. Wyposażenie wnętrza sprawione przed 1659 r. staraniem syna hetmana, Aleksandra, a później uzupe¬łniane w latach 1745-1978.
1823938
pałac w Koniecpolu
jest to jedyny obiekt który chciałem zobaczyć a nie udało mi się podczas tej wycieczki. Zaniedbany zespół pałacowy został niedawno kupiony i trwają na nim prace porządkowe i remontowe. W związku z powyższym obiekt jest ogrodzony i niedostepny.
1823939
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Koniecpolu
Wzniesiony w 1767 roku kościół jest budowlą późnobarokową. Świątynia składa się z krótkiego, prostokątnego prezbiterium. Za prezbiterium znajduje się zakrystia ze skarbczykiem na pistule. Otacza ją stary mur z bramą z przodu i dzwonnicą umieszczoną za prezbiterium. Obecnie jest kościołem filialnym i nazywany jest „starym” od czasu kiedy w latach 1989-1997 r. wybudowano nowy kościół pod tym samym wezwaniem
1823940
Pałac w Radoszewnicy
Rezydencja w obecnej formie, pochodzi z końca XIX wieku, kiedy Ostrowscy gruntownie rozbudowali dwór pochodzący z końca XVI wieku. Pałac posiada plan zbliżony do litery „U”, której ramiona tworzą dwa skrzydła boczne. Po II wojnie światowej dwór przeznaczono na budynek szkolny. Gdy pod koniec XX w. szkołę zlikwidowano, dwór zaczął popadać w ruinę. Obecnie pałac odbudowano i powrócił on do dawnej świetności. W rezydencji, stanowiącej dziś własność prywatną, organizowane są wesela i inne przyjęcia okolicznościowe.
1823941
Kościół św. Jakuba Apostoła w Dąbrowie Zielonej
Kościół został wzniesiony w dwóch etapach: w XVI i XX wieku. Pierwotna renesansowa świątynia została zbudowana w II połowie XVI wieku i była budowlą orientowaną, z pojedynczą, masywną wieżą od strony zachodniej oraz półkolistą apsydą, zamykającą prezbiterium od strony wschodniej. Nowy korpus świątyni został wzniesiony w latach 1908–1911 i został on umieszczony prostopadle do korpusu starszego kościoła renesansowego. Dawna świątynia została w ten sposób przebudowana na nawę poprzeczną (transept) i część prezbiterium rozbudowanego kościoła.
1823942
Zespół klasztorny z kościołem św. Anny w Aleksandrówce
W roku 1609 w miejscu dwóch wcześniejszych drewnianych kaplic rozpoczęto budowę kościoła św. Anny i klasztoru bernardynów. Murowana świątynia wraz z kaplicą, w której umieszczono cudowną figurę św. Anny, wzniesione zostały w ciągu kilku lat. Konsekracja kościoła dokonana została przez w 1617 r. natomiast budowę klasztoru ukończono w 1668 r. Mimo przekształceń dokonywanych od XVII do końca XIX w. zespół zachował barokowy charakter i oryginalną sylwetę z dominującymi pięcioma kopułami i wieżą.
1823943
Kościół pw. św. Mikołaja w Przyrowie
Jest najstarszym obiektem zabytkowym na terenie gminy. Pochodzi z początku XVII wieku, wybudowany został w miejscu starego drewnianego kościoła parafialnego istniejącego jeszcze w XIII wieku we wsi Komorowo. Świątynia została wzniesiona z kamienia łamanego i cegły na planie prostokąta, z węższym, zamkniętym półkoliście, prezbiterium, do którego, od północy, przylega zakrystia. Od zachodu dobudowana jest kwadratowa, trójkondygnacyjna wieża. Prezbiterium jest nakryte kopułą z latarnią, a nawa stropem. Dachy są kryte gontem.
1823944
Kościół pw. św. Mikołaja w Przyrowie
1823945
Kościół pw. św. Idziego w Podlesiu
Początki parafii według źródeł, sięgają 1325 r. Nie zachowały się jednak żadne dane o pierwszej świątyni. Druga, drewniana świątynia, pochodząca z I poł. XVII w., została zniszczona przez Szwedów w czasie potopu w 1657 r. Obecny kościół drewniany o konstrukcji zrębowej, posiada prostokątną nawę zakończoną węższym prezbiterium. Kościół, stojący na szlaku świątyń drewnianych, wzniesiono w 1728 r. Pod koniec XVIII wieku (1782-1787) kościół przebudowano tak gruntownie, że faktycznie można mówić o budowie nowego.
1823946
Dwór w Podlesiu
Budynek dworu powstał pod koniec XVIII wieku za czasów zarządzania majątkiem Podlesia przez rodzinę Potockich i Czapskich. Inne źródła podają, że dwór wybudował niemiecki kolonista Karol Lochmann, który kupił majątek w 1829 roku. W czasach PRL-u we dworze znajdowała się przychodnia zdrowia, poczta. Od 1966 roku w budynku mieściła się szkoła podstawowa. Jest to budynek murowany – tynkowany, jednokondygnacyjny z dwuspadowym dachem. Obecnie budynek w stanie zniszczonym jest własnością prywatną i jest opuszczony.
1823947
Mogiła powstańców w Mełchowie
Krzyż i tablica upamiętniająca poległych w Mełchowie powstańców styczniowych podczas bitwy stoczonej 30 września 1863 r. W bitwie ranny został m.in. młody podoficer Adam Chmielowski - późniejszy Brat Albert, założyciel dwóch zgromadzeń: Braci Albertynów i Sióstr Albertynek. W następstwie ran amputowano mu nogę.
1823948
Kościół pw. św. Marcina w Lelowie
Pochodzący z XIV w. kościół nie przetrwał do naszych czasów w stanie pierwotnym. Poza jego przebudową przeprowadzoną w 1638 r., jego sylwetkę zmieniła odbudowa świątyni po jej prawie całkowitym zniszczeniu w 1939 r. Pomimo jednak, iż obecne mury kościoła nie pamiętają czasów Kazimierza Wielkiego, świątynia ta jest niewątpliwie miejscem, którą warto odwiedzić. A ma to związek ze znajdującym się w niej krzyżem i kaplicą Matki Boskiej Pocieszenia, czyli Matki Boskiej Lelowskiej.
1823950
Ohel (grobowiec) Dawida Bidermana w Lelowie
ohel Dawida Bidermana, zmarłego w 1814 r. cadyka chasydzkiej dynastii Lelow, znajduje się w miejscu nieistniejącego obecnie starego cmentarza żydowskiego w Lelowie. W 1956 r. cmentarz został zrównany z ziemią a w jego miejscu został wybudowany sklep. Po zidentyfikowaniu szczątków Dawida Bidermana, w 1988 r. w jednym z wydzielonych pomieszczeń sklepu urządzono skromny ohel a po rozbiórce sklepu, w latach 2012-2013 wzniesiono nowy ohel. Grobowiec jest miejscem pielgrzymek wyznawców chasydyzmu odbywających się w rocznicę śmierci cadyka.
1823951
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sokolnikach
Kościół drewniany konstrukcji słupowo – ramowej zbudowany został w 1928 r. na planie krzyża. Ramiona transeptu zamknięte prostokątnie o kalenicach niższych od nawy głównej. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty prostokątnie z zakrystią z boku. Kruchta z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty blachą ocynkowaną z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczona blaszanym hełmem neogotyckim z latarnią. Wewnątrz ołtarz główny współczesny z 1967 r. obok kościoła stoi dzwonnica drewniana z 1943 r.
1824674
parametry trasy
Wycieczki rowerowe stanowią dla mnie nie tylko formę aktywności fizycznej ale także możliwość poznawania nowych miejsc i obiektów. Tym razem za cel obrałem sobie kuszący mnie od dawna Koniecpol kojarzący mi się głównie z magnackim rodem Koniecpolskich. Jako miejsce startu obrałem sobie Irządze a ponieważ odległość z nich do Koniecpola była trochę mała, wybrałem jeszcze kilka miejscowości w okolicy, w których znajdowały się interesujące mnie zabytkowe obiekty. W samym Koniecpolu interesowały mnie głównie dwa kościoły i pałac. Z kościołami problemu nie było jednak pałacu nie udało mi się obejrzeć. Po latach zaniedbań trafił w ręce nowego właściciela, który ogrodził teren zespołu pałacowego i na ogrodzonym terenie rozpoczął niedawno prace porządkowe i remontowe. Na dobrą sprawę podczas tej wycieczki nie bardzo miałem szczęście do dworów i pałaców. Z informacji zasięgniętych w Internecie wynika, że na sprzedaż został wystawiony dwór i pałac w Nakle oraz pałac w Radoszewnicy. Wspomniany pałac w Koniecpolu jest niedostępny z powodu prac remontowych a dwór w Podlesiu opuszczony i chylący się ku ruinie. Sytuację trochę ratował zadbany dwór w Irządzy, w którym znajduje się Urząd Gminy. Zdecydowanie lepiej przedstawiała się z zabytkowymi kościołami znajdującymi się na trasie mojej wycieczki. Perełką wśród obejrzanych kościołów był skromny i zadbany kościół pw. św. Mikołaja w Przyrowie. Po przeciwnej stronie bieguna znajduje się drewniany kościół w Sokolnikach, gdzie tamtejszy proboszcz, po wybudowaniu nowego kościoła, mimo apeli części parafian, nie godzi się na ratowanie starego, chylącego się ku upadkowi kościoła. Mimo niewielkich niepowodzeń, wycieczka była bardzo udana. Podczas niej poruszałem się głównie publicznymi drogami asfaltowymi, jedynie w okolicy Kuźnicy Wąsowskiej trasa przebiegała drogą gruntową przez las jednak dopuszczoną do ruchu publicznego. Drogi którymi się poruszałem przebiegały po stosunkowo płaskim terenie z niewielkimi wzniesieniami, jedynie przy podjeździe w Zagórzu trzeba się było dość przyłożyć. Od wzniesień gorszy był natomiast dość silny wiatr, który dawał o sobie znać zwłaszcza od Przyrowa wiejąc głównie w twarz.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta