Trasa poprowadzi nas wokół dwóch malowniczych jezior na zachód od Poznania - Jeziora Rusałka oraz Jeziora Strzeszyńskiego.
Dodatkowo rowerowa pętla rozpoczyna się i kończy w jednym z najpiękniejszych parków w mieście – w Parku Sołackim.
Park Sołacki – jeden z parków publicznych w Poznaniu, w willowej dzielnicy Sołacz. Park urządzono w krajobrazowym stylu angielskim. Spiętrzone wody Bogdanki utworzyły w parku Stawy Sołackie o nieregularnych brzegach, z przewężeniem pośrodku imitującym istnienie dwóch niezależnych zbiorników wodnych (większego i mniejszego). W parku znajduje się szereg mostów i mostków w większości drewnianych oraz wodospad. Na uwagę zasługuje bogaty i zróżnicowany drzewostan parku. W zachodniej części Parku Sołackiego znajduje się obszerna, okolona rzędami drzew i krzewów łąka zaprojektowana do gier i zabaw. Na niej umiejscowione są obecnie place zabaw dla dzieci. Północnym skrajem Parku Sołackiego biegnie droga pieszo-rowerowa, przy której istnieje zabytkowa, ustawiona w 1913 r. drewniana poczekalnia tramwajowa (tzw. Zielona budka).
Stąd ruszamy w naszą trasę i udajemy się w kierunku Jeziora Rusałka, mijając stadion Golęcin, przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i tu jest nasz pierwszy punkt kontrolny.
Rusałka to jezioro zaporowe o powierzchni 36,7 ha, powstałe w l. 1941–1942, w zachodnim, golęcińskim klinie zieleni. Zasilane przez Bogdankę i Golęcinkę. Trasa wokół jeziora ma ok. 3,5 km. Popularne miejsce rekreacji i wypoczynku mieszkańców naszego miasta. W okolicy akwenu istnieją tereny rekreacyjne dla jeździectwa konnego, na co wpływ ma bliskość hipodromu Wola. Na północnym brzegu jeziora znajduje się ośrodek wypoczynkowy z trawiasto-piaszczystą plażą oraz restauracją. Jako ciekawostkę możemy potraktować fakt, iż jezioro było kilkakrotnie wykorzystywane jako plener przez filmowców, na przykład w filmie Ogniem i mieczem „zagrało” Dniepr. Ze względu na historię powstania Rusałki trasę wokół jeziora możemy potraktować edukacyjnie i odwiedzić miejsca upamiętnienia ofiar wydarzeń z czasów II wojny światowej.
Udając się w dalszą podróż w kierunku Jeziora Strzeszyńskiego po lewej stronie znajdować się będzie wcześniej wspomniany hipodrom Wola. W tym miejscu na trasie warto zachować szczególną ostrożność, gdyż szlak rowerowy przecina się z ruchliwą drogą krajową 92. Po drodze miniemy również stadninę koni oraz Stawy Strzeszyńskie.
Drugim punktem kontrolnym jest pomost nad Jeziorem Strzeszyńskim, na końcu którego wiele lat temu była umiejscowiona pływająca restauracja, o czym nam teraz przypomina tylko jego kształt.
Jezioro Strzeszyńskie, do którego dojechaliśmy jest naturalnym zbiornikiem wodnym położonym w dolinie Bogdanki na terenie tzw. zachodniego klina zieleni Poznania. Jego jedynym naturalnym dopływem jest Rów Złotnicki. Linia brzegowa o długości 4,5 km, to teren porośnięty głównie lasami liściastymi i sosnowymi. Jezioro Strzeszyńskie jest miejscem rekreacyjnym, nad którym jest położony ośrodek z kąpieliskiem na 10 tys. osób, motelem oraz z restauracją. W okresie letnim odbywa się tu festiwal muzyczny. W rejonie plaży w Strzeszynku powstała galeria plenerowa, m.in. w 2014 prof. Andrzej Bednarczyk z ASP w Krakowie przygotował tu instalację Sen Guliwera, będącą według niego największym komiksem na świecie - można go oglądać poprzez lunetę z drugiego brzegu. W rejonie plaży funkcjonuje też łączka edukacyjna prezentująca popularne rośliny okolic jeziora.Podczas pętli wokół Strzeszynka warto zrobić postój na mniejszych plażach, które nie powinny być tak zatłoczone, jak plaża główna.
Wracając znad Jeziora Strzeszyńskiego nie zapomnijmy o trzecim punkcie kontrolnym, ponownie w okolicy Jeziora Rusałka, którym jest mostek nad Bogdanką.
Nawierzchnia trasy w przeważającej części szutrowa lub piaszczysta, płaska, o łatwym poziomie. Po drodze, w szczególności w okolicy plaż obu jezior znajdziemy miejsce by napić się kawy lub urządzić piknik z widokiem na jezioro.
-----------------------------------------
Trasa brała udział w akcji Jack Wolfskin #podzielsięszlakiem w 2022 roku, użytkownicy Traseo mogli przejechać wyznaczoną trasę i odebrać nagrodę. Akcja zakończona, zapraszamy w przyszłości!
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna
Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część Południowa
Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski
Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017