INFORMACJE PODSTAWOWE:
Zbiornik Jeziorsko to retencyjny zbiornik utworzony w 1986 roku na rzece Warcie, na pograniczu powiatów: sieradzkiego, poddębickiego oraz tureckiego. Jest największym akwenem wodnym w regionie łódzkim. Wysokość zapory wynosi 12 metrów, powierzchnia 42,3 km², pojemność 202,8 mln m³ wody. Przy jazie zbudowano elektrownie wodną o mocy 5 MW. Zbiornik Jeziorsko pełni funkcję retencyjną oraz rekreacyjną.
W południowej części akwenu utworzono rezerwat ornitologiczny, który stanowi ostoję dla ptaków wodnych oraz wodno-błotnych, często zagrożonych wyginięciem. Można spotkać tu m.in. bociana czarnego, gęś gęgawę, mewę małą, mewę srebrzystą, mewę pospolitą, bataliony, kaczki (krzyżówka, płaskonos, czernica, głowienka), perkozy. Granica rezerwatu przebiega na wysokości miejscowości Jeziorska oraz Brodni.
Rezerwat ornitologiczny Jeziorsko chroniony jest w ramach „Obszary Natura 2000”. Jest to forma ochrony cennych i zagrożonych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków ptaków na terenie Europy. Obszary takie powstają we wszystkich krajach wspólnoty europejskiej tworząc „Europejską Sieć Ekologiczną obszarów ochrony Natura 2000”. W jej ramach wyróżniono obszary ptasie oraz siedliskowe.
Ze względu na ścisłe nadzorowanie południowej części Jeziorska w ramach „Natury 2000” wprowadzono zakaz pływania jednostkami spalinowymi, biwakowania oraz dobijania do brzegu. Organizacja spływów kajakowych na terenie rezerwatu wymaga uzyskania zezwolenia wydanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi. Po uzyskaniu zgody ornitolodzy ustalają dogodny termin do jego przeprowadzenia z uwzględnieniem okresów lęgowych ptactwa. Ornitolodzy również biorą czynny udział w takim spływie, nadzorując jego przebieg. W praktyce kajakarze płyną grupami po 6 – 8 kajaków, w odstępie czasowym około 20 minut, utrzymując odległość od brzegu 150 – 200 metrów.
Wyróżniliśmy dwa rodzaje spływu kajakowego na Zbiorniku Jeziorsko:
1. Wymagający zezwolenia (10km, ok. 3 godz.):
• Warta (stanica kajakowa)– rezerwat – Ostrów Warcki (przystań);
2. Bez zezwolenia (9 km, ok. 3 godz.):
• Ostrów Warcki (przystań) – Skęczniew (port)
Rodzaj trasy: Łatwa
Silny wiatr oraz wysoka fala zmieniają warunki na trudne!
OPIS SZCZEGÓŁOWY:
Dogodnym miejscem do rozpoczęcia spływu kajakowego jest przystań kajakowa w Warcie przy moście drogowym (Błaszki – Łódź). Posiadając zezwolenie wpływamy do rezerwatu ornitologicznego Jeziorsko. Obserwujemy rzadkie gatunki ptactwa błotno – wodnego. Płyniemy pomiędzy licznymi wyspami podążając z głównym nurtem. Nie hałasujemy ani nie dobijamy do brzegu aby nie straszyć ptaków. Wypływając z rezerwatu, na wysokości Tomisławic zaczyna się otwarta woda (możliwa wysoka fala). Kontynuujemy spływ wzdłuż zachodniej linii brzegowej. Mijamy Tądów Górny i Dolny. Na wysokości Jeziorska oraz Brodni kończy się rezerwat przyrody. W Ostrowie Warckim nowy port jachtowy z pełną infrastrukturą turystyczną. Dogodne miejsce na biwak i odpoczynek. Strzeżona plaża zachęca do kąpieli. Dalej 2 km dzika, piaszczysta plaża w Zaspach Miłkowskich. Mijamy Miłkowice. Docieramy do Kościanek. Mała zatoczka z przystanią przy Ośrodku Wypoczynkowym „Rafa”. Przed tamą, po lewej stronie duży port w Skęczniewie. Wcześniej piaszczysta plaża na cyplu. Tutaj możemy zakończyć spływ kajakowy. Jeżeli chcemy płynąc dalej musimy przeprawić się z kajakami za zaporę i wodować je poniżej dwóch progów wodnych. Najlepiej zrobić to przy użyciu samochodu ze względu na dużą odległość. Przebywając w okolicach zapory warto na nią wejść. To doskonały punkt widokowy. Po wschodniej stronie tamy zabytkowy Kościół Świętego Marka Ewangelisty, malowniczo położony w Siedlątkowie.
DLA KOGO?
Spływ kajakowy przez Zbiornik Jeziorsko to wyjątkowa przygoda. Walory przyrodnicze rezerwatu ornitologicznego, rozległe wody zalewu, piaszczyste plaże oraz wysokie prawobrzeżne skarpy w Brodni i Siedlątkowie przyciągają turystów. W trakcie spływu spotkamy liczne grono żeglarzy, motorowodniaków oraz osób uprawiających windsurfing. Przystań wodna w Ostrowie Warckim, Ośrodek Wypoczynkowy Rafa w Kościankach to dogodne miejsca na biwak. Ze względu na mikroklimat zbiornika, silne zachodnie wiatry może występować wysoka fala. Dlatego spływ ten polecamy dla osób umiejących pływać. Bezwzględnie należy mieć założoną kamizelkę kajakową lub ratunkową. Grupa kajakarzy powinna również wyposażyć się w sprzęt ratunkowy, tj. rzutkę z liną, bojkę oraz telefon komórkowy aby ewentualnie wezwać pomoc. Dla bezpieczeństwa dzieci zalecamy aby płynęły zawsze w kajaku z drugą osobą dorosłą.
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie
Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.