Kalwaria Wejherowska to bardzo urokliwe miejsce, warte odwiedzenia nawet po zmroku. Pięknie oświetlone kapliczki zachęcają na wieczorny spacer nie tylko amatorów wędrówek, ale także miłośników fotografii. Chcąc udać się na podobny spacer przy blasku księżyca, należy zaopatrzyć się w dobrą latarkę bądź czołówkę, gdyż niektóre odcinki trasy są nieoświetlone.
Trochę historii:
Kalwaria Wejherowska rozciąga się na trzech wzgórzach o biblijnych nazwach: Góra Oliwna, Syjon oraz Golgota, które górują nad miastem założonym przez Jakuba Wejhera. Głównym celem naszego spaceru było obejrzenie obiektów Kalwarii Wejherowskiej, której założenie zrodziło się wraz z myślą fundacji kościoła pod wezwaniem św. Anny oraz klasztoru dla franciszkanów reformatorów, na początku XVII wieku. W skład Kalwarii Wejherowskiej wchodzi 25 kapliczek, do najcenniejszych należą: Pałac Piłata, Wniebowstąpienia, Spotkanie Chrystusa z Matką, kościół Trzech Krzyży, Ogrójec oraz Grób Chrystusa. Na co dzień kaplice są zamknięte. Chcąc zobaczyć ich wnętrza należy zgłosić się do Ojców Franciszkanów.
Szczegółowy opis kapliczek:
http://kalwariawejherowska.pl/kapliczki.html
Cały kompleks stanowi perłę architektury sakralnej w Polsce północnej i obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce.
Trasa procesji po Kalwarii Wejherowskiej:
Dla ułatwienia zwiedzania wyznaczono tzw. ścieżkę kalwaryjską, my jednak chcieliśmy jak najmniej mieć styczności z cywilizacją, dlatego też wędrując udaliśmy się przez las oraz Dolinę Cedronu, która rozdziela trasę kalwarii. W większości szliśmy wytyczonymi ścieżkami opierając się o tutejsze szlaki turystyki pieszej, m.in. dobrze nam znany, oznakowany kolorem czarnym - szlak Zagórskiej Strugi.
Inne ciekawostki w Wejherowie:
Będąc w mieście Jakuba Wejhera prócz samej kalwarii warto odwiedzić również pięknie odnowiony Rynek Miejski oraz dawną rezydencję rodziny Przebendowskich i Keyserlingów, znajdującą się w malowniczym parku im. A. Majkowskiego. Pałac został wzniesiony na początku XIX wieku przez niemiecką rodzinę Keyserlingków, na miejscu pałacu polskich magnatów, Przebendowskich. Zachowany został pierwotny kształt budynku, jego podziały i neogotycki wystrój architektoniczny. Od 1993 roku w murach pałacu znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej.
Sposoby dojazdu/dojścia lub wycieczki:
Do Wejherowa dotrzeć można na wiele sposobów. Najszybciej oczywiście będzie samochodem wyruszając główną arterią trójmiasta, ale nie spiesząc się warto udać się malowniczą trasą przez Kaszuby: kierując się przez Koleczkowo, Bieszkowice i Nowy Dwór. Tą samą trasą, niestety tylko w ciągu tygodnia podąża autobus PKS. Dogodnie jest również dotrzeć do Wejherowa kolejką SKM, która z Gdyni Głównej jedzie nieco ponad pół godziny.
Trasę poleca:GR3miasto
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe
Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace
Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie
Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.