Kosarzyńskie Krajobrazy

Dodano 27 czerwca 2013 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

24241
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

Trasa: Trasa wokół jeziora Borek
Rodzaj trasy: Krajobrazowa
Walory: Trasa prowadzi leśnymi ścieżkami wokół jeziora.

Trasa biegnie wokół jeziora Borek jego brzegiem, wśród iglastych i liściastych lasów

Kosarzyn
Kosarzyn (niem. Kuschern, łuż. Kóšarnja) po raz pierwszy wymieniony została w dokumentach z roku 1316 jako Cuscherin a następnie w 1432 jako Koscherin. Wieś była częścią majątku klasztoru cystersów w Neuzelle. Doskonałe rolnicze tereny zagrożone powodziami od 1933 roku chroni jaz, a po wojnie przepompownia. Kosarzyn w wraz z folwarkiem oraz młynami zajmował tuż przed wojną obszar 647 hektarów, na których żyło 352 mieszkańców.

Ciekawostki.
W okolicach Kosarzyna odkryto ropę naftową, którą od 1991 roku wydobywano codziennie około 66 000 litrów. Ropę, którą cysternami przewożono do stacji kolejowej Wałowice. Złoże to eksploatowane jest do dzisiaj.
Dla upamiętnienia współpracy pomiędzy narodami we wspólnej Europie a także powodzi z 1997 roku, która nawiedziła Ratzdorf, 13 września 2003 roku, przy ujściu Nysy do Odry postawiono krzyż drewniany. Wiosną niedaleko krzyża, w kierunku dębowego lasu, kwitną storczyki.

Jezioro Borek
Rynnowe jezioro Borek jest polodowcowego, który od południa posiada dopływy Strugę i Steklnik. Od północy poprzez kanał Łomianka łączy się z Odrą. Długość jeziora wynosi 1570 m a szerokość 640 m. Powierzchnia lustra wody zajmuje 63 ha. Maksymalna głębokość jeziora sięga 8 m. Sukcesywnie zarybiane jezioro jest wędkarką atrakcją. Nad jeziorem wiele ośrodków wypoczynkowych do których należy Ośrodek "Nad Borkiem"

Krzesiński Park Krajobrazowy
Krzesiński Park Krajobrazowy został utworzony w 1998 r. zarządzeniem Wojewody Zielonogórskiego. Leży na terenie gmin Cybinka, Gubin oraz Maszewo i obejmuje powierzchnią 8546 ha. Należą do niego nie tylko poldery i zalewowe obszary ale także przyległe do obu dolin rzecznych wysokie terasy, porośnięte są borami sosnowymi, wznoszące się miejscami na ponad 30 m nad poziom rzeki. Jednak najcenniejszym obszarem Krzesińskiego Parku Krajobrazowego jest zalewany okresowo polder przeciwpowodziowy Krzesin-Bytomiec. Wilgotne łąki w okolicy Bytomca są miejscem występowania kilku gatunków storczyków. Polder Krzesiński ze względu na regularne zalewanie podczas wysokich stanów wód jest wielkim bogactwem siedlisk półnaturalnych takich jak: łąki zalewowe, łąki wilgotne, turzycowiska oraz szuwary.
W zbiornikach wodnych Parku i w ich sąsiedztwie żyje 13 gatunków płazów w tym: traszka grzebieniasta i kumak nizinny. Żyje tu sześć spośród ośmiu krajowych gatunków gadów w tym: żółw błotny i gniewosz plamisty. W Parku odnotowano 218 gatunków ptaków oraz 41 gatunków ssaków. Spotkać więc można nie tylko ptaki: dzięcioły, kanie i błotniaki ale także bobry i wydry o sarnach i jeleniach nie wspominając. Gniazduje tu 9 gatunków nietoperzy.
Trasę poleca
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta