Krzeszowice - Jaworzno - Krzeszowice

Dodano 17 czerwca 2024 przez aplikację Android
Krzeszowice - Jaworzno - Krzeszowice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

356114
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 91,2 km
  • Czas trwania: 7 h 30 min
  • Średnia prędkość: 12,15 km/h
  • Przewyższenie: 254,89 m
  • Suma podejść: 2 496,14 m
  • Suma zejść: 2 496,14 m
  • Data: 17 czerwca 2024
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Krzeszowice, powiat krakowski
1833030
Stary Pałac Potockich w Krzeszowicach
Pałac to dawny lamus zaadaptowany przez Artura Potockiego w latach 1820-1822 na tymczasową rezydencję Potockich. W okresie budowy tzw. nowego pałacu zamieszkiwała w nim rodzina Potockich, a później wyżsi urzędnicy hrabstwa Tęczyńskiego oraz m.in. Józef Chłopicki.
1833031
Pałac Potockich w Krzeszowicach
Pałac wzniesiony został w latach 1850-1857 jednak ciągłe przeróbki rezydencji trwały aż do 1870. W 1871 zmieniono fasadę główną, po 1893 przedłużono skrzydło zachodnie a na przeł. XIX i XX w. dobudowano jeszcze skrzydło gospodarcze. Potoccy przeprowadzili się tutaj w 1862 i w ich posiadaniu pałac znajdował się aż do II wojny światowej. W 1940 pałac stał się letnią rezydencją generalnego gubernatora Hansa Franka. Po wojnie majątek wraz z pałacem został znacjonalizowany. W pałacu siedzibę miał ośrodek szkolno-wychowawczy, a następnie dom opieki dla dzieci i młodzieży. Wówczas rozpoczął się proces jego destrukcji. Obecnie pałac ponownie znajduje się w rękach rodziny Potockich.
1833032
kurhan w Karniowicach
Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie. Nowoczesny obiekt, wybudowany z inicjatywy proboszcza, ks. Stanisława Fijałka, jest budowla w formie kopuły liczącej 16 metrów wysokości i 26 metrów średnicy, o konstrukcji żelbetonowej, przykrytej ziemią, na której rośnie trawa. Na szczycie stoi metalowy krzyż (rurowy), który spełnia funkcje wentylacji kurhanu. Wewnątrz znajduje się kaplica o powierzchni 200m, a na dwóch poziomach przygotowano miejsce spoczynku wiecznego dla około 2.500 zmarłych. Szczyt kopuły zdobi okno w kształcie gwiazdy.
1833033
zespół pałacowo-parkowy w Młoszowej
Pałac w Młoszowej to obiekt powstały w połowie XIX wieku na obszarze dawnego dworu Młoszowskich. Za twórcę budowli uważa się Juliusza Florkiewicza, dzięki któremu z niewielkiego dworku powstał piękny kompleks pałacowy. Pałac był kilkakrotnie przebudowywany a do najciekawszych elementów kompleksu należą : neogotycka kaplica pałacowa, Bastion Belwederski i Brama Krakowska. Pałac położony jest w otoczeniu zabytkowego parku, obecnie budowla znajduje się w rękach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i nie jest udostępniony zwiedzającym.
1833034
Dwór Zieleniewskich w Trzebini
Dwór wraz z przynależnym doń terenem zakupili w 1920 r. Zieleniewscy. Przeprowadzili remont zaniedbanego budynku oraz dokonali jego przebudowy. Po wojnie pozostał on w rękach Zieleniewskich, lecz na parterze dworu rezydowały różne instytucje. W 1983 r. właścicielem dworu stała się Gmina Trzebinia, która przeprowadziła prace renowacyjne. Dwór odzyskał dawną świetność i mieści dzisiaj w piwnicach restaurację i kawiarnię, na piętrach pokoje hotelowe, a w dawnej kaplicy muzeum regionalne. Działa tutaj również powołana w 1996 r. instytucja kultury „Dwór Zieleniewskich”, organizująca koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania ze znanymi osobami.
1833035
Willa NOT w Trzebini
Zbudowana w początkach XX wieku przez Potockich. Mieszkali w niej od 1906 roku dyrektorzy kopalni węgla kamiennego w Sierszy. Po drugiej wojnie światowej i przejęciu budynku przez państwo, mieściło się w niej do 1960 przedszkole a następnie miało w niej siedzibę Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa iNaczelna Organizacja Techniczna, skąd wzięła się używana do dzisiaj nazwa willi. Od roku 1984 w budynku znajduje się Dom Kultury Willa NOT Trzebińskiego Centrum Kultury.
1833036
Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek (od 2019 r. Arboretum w Jaworznie), nazywany Śląską Chorwacją oraz Polskimi Malediwami, to unikalne miejsce na mapie województwa śląskiego. Na jego terenie w 2. poł. XX wieku znajdowały się wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych.
1833037
Park Gródek w Jaworznie
Arboretum w Jaworznie obejmuje wyrobiska po eksploatacji dolomitu byłej Cementowni Szczakowa (eksploatowane od około 1880 r. do 1990 r.) o powierzchni 58,54 ha. Pomimo poprzemysłowego pochodzenia jest to teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych.
1833038
Park Gródek w Jaworznie
zbiornik Wydra
1833039
Park Gródek w Jaworznie
zbiornik Wydra
1833040
Park Gródek w Jaworznie
Przez zbiornik Wydra prowadzi charakterystyczna kręta ścieżka, dzięki której można podziwiać okolicę z perspektywy wody.
1833041
Park Gródek w Jaworznie
Zbiornik Orka o głębokości 18,5 m z zatopionymi dwiema koparkami, oraz statkiem stanowi jeden z najciekawszych obiektów dla nurków (jest tam prywatna baza nurkowa).
1833042
Kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie
Murowana jaworznicka świątynia parafialna pochodzi z 1532 roku, ale była wielokrotnie przebudowywana: ostatni raz w latach 90. XX wieku. W świątyni znajduje się barokowy ołtarz główny wykonany z czarnego marmuru, datowany na XVII wiek. w świątyni jest także wsławiony cudami obraz Matki Boskiej Jaworznickiej (Passawskiej) namalowany w 1666 roku w Neapolu. Na frontowej ścianie kościoła znajduje się największy w Europie trójkątny witraż o 177 m² powierzchni i 18,5 m wysokości, którego centralną postacią jest święty Wojciech.
1833043
Pałac w Jaworznie
Niegdyś stanowił integralną część zespołu parkowo- willowego, wzniesiony zaś został w XIX w. jako reprezentacyjna siedziba Jaworznickiego Gwarectwa w drugiej połowie XIX wieku. W latach dwudziestych wieku dwudziestego przebudowany i rozbudowany gruntownie, dziś wygląda równie imponująco jak dawniej. Nigdy nie był własnością żadnego rodu lecz jako obiekt reprezentacyjny zawsze prezentował się wyśmienicie.
1833044
dawna willa urzędnicza w Jaworznie
1833045
Kościół Świętego Krzyża w Jaworznie-Jeleniu
Historia kościoła zaczyna się w połowie XVII wieku, od wybudowania murowanej kaplicy. Z biegiem lat kaplica okazała się za mała dla potrzeb wiernych więc w 1934 r. rozpoczęto jej rozbudowę. Stara kaplica stała się integralną częścią nowej świątyni, której kształt nawiązuje do architektury neobarokowej. Trzynawowy korpus, nakryty dwuspadowym dachem z sygnaturką, jest zamknięty półkolistą absydą. W 1995 roku do gmachu kościoła została dostawiona wieża.
1833046
dawny budynek punktu granicznego w Jeleniu
1833047
dawny austriacki urząd celny w Jeleniu
Przez lata funkcjonowała tutaj strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej, a w latach 1977 - 2012, w pomieszczeniach na parterze, mieściła się filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, aktualnie przeniesiona do Domu Kultury w Jeleniu. Nieopodal, przy ogrodzeniu prywatnej posesji, zachował się kamienny słupek graniczny.
1833048
studnia z XVII w. na Rynku w Jeleniu
Na rynku w Jeleniu, niegdyś osobnej miejscowości, dziś będącej dzielnicą Jaworzna, znajduje się zabytkowa studnia pochodząca z XVII wieku.
Ujęto ją w kamienną obudowę z czterema słupami, na których umocowano czterospadowy daszek. Na jego szczycie umieszczona została figurka biegnącego jelenia, będąca odwołaniem do herbu osady.
W sąsiedztwie studni ustawiono także całkiem udaną rzeźbę przedstawiającą ryczącego jelenia.
1833049
stawy Belnik w Jeleniu-Dębie
Kiedyś mieścił się tu słynny w całym regionie hotel "Wrzos" i domki letniskowe Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego Kopalni Jaworzno. Do dziś pozostał po nim ślad w postaci latarni morskiej. Kompleks czterech stawów Belnik w jaworznickim Jeleniu-Dębie otacza sosnowy las.
1833050
"droga" przez Las Kącki
1833051
Stawy Makowiska
Dawniej w stawach Makowiska można się było kąpać. Teraz akwenami zarządzają wędkarze z Jaworzna i jest zakaz kąpieli.
1833052
Stawy na Groblach
Stawy są zagospodarowane przez koło wędkarskie, które zarybia i odławia ryby takie jak: szczupak, sandacz, lin, karp, węgorz, amur biały, okoń, jazgacz, płoć. Niezwykle interesująca jest fauna ptaków wodnych tych stawów zarówno gniazdujących jak i przelatujących. Przy Stawach na Groblach znajduje się leśniczówka z niewielkim parkingiem z ławkami i stołami.
1833053
Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie
Główną siedzibą Muzeum jest zabytkowy XVI-wiecznym lamus dworski z czasów rodu Ligęzów. W XVIII wieku Ossolińscy przebudowali budynek umieszczając w nim oficynę dworską. W XIX wieku zamieszkali w nim Loewenfeldowie, ostatni właściciele dóbr chrzanowskich. Budynek został zaadaptowany na cele muzealne w latach 60. XX wieku.
1833054
kościół pw. św. Mikołaja w Chrzanowie
O murowanym kościele pisał już Jan Długosz, ale nie przekazał kto i kiedy go wybudował. Możliwe, że kościół postawiono w 1429. W połowie XVI wieku do gotyckiego prezbiterium i nawy dobudowano południową kaplicę, a w wieku XVII od strony północnej postawiono kaplicę św. Stanisława. Pod kościołem znajdują się cztery podziemia, w których chowano wybitnych mieszczan. Dzisiejszy kształt nadano kościołowi w latach 1912-1914. Z dawnego kościoła pozostało prezbiterium i kaplica św. Stanisława.
1833055
Dom Urbańczyka w Chrzanowie
Obiekt zwany Domem Urbańczyka jest pełną uroku willą miejską, zbliżoną architektonicznie do niewielkich dworków przełomu XIX i XX wieku. Został zbudowany pod koniec XIX wieku przez Franciszka Urbańczyka, powiatowego budowniczego współtwórcy planu „upięknienia” Chrzanowa z 1838 roku. Po przeprowadzeniu kapitalnego remontu został w 1985 roku udostępniony jako obiekt muzealny, miejsce wystaw okazjonalnych, spotkań i koncertów. W niewielkim ogrodzie powstało miniaturowe muzeum geologiczne z kolekcją między innymi skamieniałych pni drzew.
1833057
Zalew Chechło w Trzebini
Największy w gminie zbiornik wodny (pow. 54 ha i długość ok. 1,5 km), został założony w latach 60-tych i stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców Trzebini i Chrzanowa. Zalew zasilany jest wypływającą z Puszczy Dulowskiej rzekę Chechło i potok Młoszówkę.
1833058
zamek Tenczyn w Rudnie
Początki zamku sięgają lat 1331-1361 kiedy powstał jako gotycka budowla murowana. Przez wieki zmieniał właścicieli i kształt a w okresie świetności nazywany był Małym Wawelem. Do upadku zamku przyczynił się w dużym stopniu "Potom Szwedzki" jednak dzieła zniszczenia dokonał pożar w 1748 spowodowany uderzeniem pioruna. Od tego czasu zamek systematycznie popadał w coraz większą ruinę. Obecnie w zamku trwają prace remontowe mające przywrócić zamek do stanu "ruiny kontrolowanej"
1833059
Staw Wroński w Tenczynku
Staw Wroński w Tenczynku powstał przez przegrodzenie groblą ziemną doliny, którą spływają wody z lasu do potoku Olszówka. Z uwagi na to, że wody spływające z obszarów leśnych niosą ze sobą znaczną ilość próchnicy, która osiada na dnie stawu, jego woda ma barwę ciemnobrunatną, a staw potocznie jest zwany stawem czarnym. Stanowi miejsce odpoczynku dla mieszkańców oraz osób przyjezdnych, na trasie prowadzącej do ruin zamku Tenczyn w Rudnie. W przeszłości pełnił rolę kąpieliska, odnowiony, obecnie jest użytkowany przez miejscowe koło wędkarskie, które organizuje tam cyklicznie zawody wędkarskie.
1833060
kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tenczynku
kościół budowano etapami w latach 1728-1742. W 1783 r. do kościoła przeniesiono z likwidowanej kaplicy tenczyńskiego zamku doczesne szczątki Jana Tęczyńskiego (zmarł w 1637 r.). Po kradzieży kościół przebudowano i rozbudowano. Powstały wówczas arkadowe przedsionki (1881 r.), nowa zakrystia i kaplica. Kolejne zmiany wystroju kościoła nastąpiły w drugiej połowie XX w. Po północno-zachodniej stronie murowanego kościoła stoi drewniana wolnostojąca dzwonnica, datowana na ok. 1748. Na przykościelnym cmentarzu pochowany został w 1969 roku wybitny polski aktor teatralny i filmowy - Bogumił Kobiela.
1833061
Brama Zwierzyniecka w Tenczynku
Jest to brama wjazdowa w stylu neogotyckim z 2 pol. XIX w. do Zwierzyńca należącego do zamku Tenczyn. Jest to jedyna z czterech bram Zwierzyńca, która dotąd przetrwała. Krzeszowice. Ma ona charakter ozdobny (obecnie bez skrzydeł bramy), po obu stronach drogi stoją wysokie ceglane wieże (filary) z sokołami i chartami. Brama składa się z sześciu ceglanych filarów. Dwa środkowe otaczały główną bramę, wieńczyły je rzeźby przedstawiające jelenie, natomiast w górnej ich części ozdobione zostały głowami zwierząt. Nad bramą główną znajdowała się odlana w żeliwie ażurowa rama zwieńczona herbem rodu Potockich z pobliskich Krzeszowic — jej właścicieli.
1833062
Pałacyk Vauxhall w Krzeszowicach
Pałacyk Vauxhall został wybudowany w latach 1783-1786 według projektu nadwornego architekta Szczepana Humberta na polecenie księżnej Izabeli Lubomirskiej jako dom zdrojowy z salami zabaw.
1833063
Zdrój "Kapliczka pod Matką Boską" w Krzeszowicach
Zdrój "Kapliczka pod Matką Boską" lub Kapliczka "Pod Twoją Obronę" to zbiornik siarczanej wody leczniczej w Krzeszowicach. W 1858 roku wybudowano zbiornik wody siarczanej, do którego pompowano wodę ze Źródła Głównego (Zdroju Głównego), by podnieść jej poziom. Z niego woda dostawała się do łazienek zdrojowych drewnianymi rurami. W roku 1857 Zdrój Główny został ocembrowany cegłami i zmniejszono obwód studni, dzięki czemu wzrósł w niej poziom wody. Zaprzestano pompowania jej do zbiornika w tzw. kapliczce. W 1858 roku tzw. kapliczka uzyskała teraźniejszy wygląd.
1833064
kościół św. Marcina z Tours w Krzeszowicach
kościół wybudowano z fundacji Adama Potockiego w latach 1832-44. Istniejący kościół jest krótszy niż przewidywały to plany. Powodem tego była rezygnacja Potockich z budowy jednego przęsła gdyż już w trakcie budowy kościoła przygotowali sobie na mauzoleum rodowe kaplicę w katedrze na Wawelu.
1833065
Willa Japonka w Krzeszowicach
Willa z 1920 r. z drewnianym poddaszem, nakrytym dachami mansardowymi. Na parterze mieściła się tu restauracja, kawiarnia, pijalnia mleka, a na piętrze pokoje dla kuracjuszy uzdrowiska wraz z obsługą. Potem przez lata w willi znajdowały się mieszkania nauczycieli liceum sąsiadującego z willą. Obecnie, po remoncie, willa odzyskała dawny blask i ma służyć licealistom i mieszkańcom Krzeszowic.
1833900
parametry trasy
Ostatnio parę razy trafiłem na artykuły o Parku Gródek k. Jaworzna zwanym także Polskimi Malediwami a ponieważ nigdy jeszcze w tej okolicy nie byłem rowerem, postanowiłem udać się tam na moją następną wycieczkę. Okolice Jaworzna nie obfitują w jakieś spektakularne zabytki a wręcz są pod tym względem bardzo ubogie, ich inną zaletą są natomiast duże powierzchnie leśne. Właśnie te duże powierzchnie leśne wzbudzały we mnie trochę obaw bo dzień przed wycieczką były dość obfite opady deszczu i obawiałem się błota. Na szczęście moja obawy w większości okazały się bezpodstawne. Do Jaworzna z Krzeszowic jechałem przez Puszczę Dulowską i Lasy Ciężkowickie i przynajmniej te drogi leśne, którymi się poruszałem były bardzo przyzwoite. Gorzej było z drogami leśnymi w drodze powrotnej a szczególnie między stawami Belnik w Jeleniu-Dębie a stawami Makowiska. Planując wycieczkę sam wybieram drogi nie korzystając z gotowych już tras turystycznych, opierając się w dużej mierze na mapach i zaznaczonych na nich drogach czy ścieżkach. Niestety w tym przypadku las znajdujący się między Jeleniem-Dąbiem a Chrzanowem radziłbym pokonać oznaczonymi drogami leśnymi bo te co ja wybrałem niestety nie nadawały się do użytku i jazda często polegała na przedzieraniu się przez wysoką trawę lub nawet krzaki i młode drzewa. Za Stawami Makowiska droga przez las była już jednak bardzo przyzwoita. Z miejsc i obiektów, które zobaczyłem na pewno warty jest polecenia Park Gródek k. Jaworzna. Można go objechać wkoło rowerem jednakże najlepiej wybrać dzień poza sezonem i nie weekend bo wąskie miejscami ścieżki mogą utrudniać mijanie się z dużą ilością pieszych. Jaworzno, jak już wspomniałem nie obfituje w zabytki. Znajduje się tam wprawdzie kościół, którego początki sięgają XVI w. jednak gdyby nie największe ponoć w Europie witraże to nie warto by było nawet o nim wspominać z uwagi na utratę jakiegokolwiek stylu w wyniku licznych przebudów. Wspomnieć mogę także o XVII wiecznym kościele w Jeleniu, choć bardziej niż z powodu wyglądu zapadnie mi w pamięci z uwagi na scysję z miejscową parafianką. Powodem scysji był zarzut, że robię zdjęcia kościoła (z zewnątrz) bez zgody miejscowego proboszcza. Satysfakcję natomiast sprawiło mi, że udało mi się zobaczyć willę NOT w Sierszy, która wraz otoczeniem, decyzją wojewody małopolskiego jakiś czas temu została wyłączona z użytku z uwagi na zapadający się teren. Nie wiem czy decyzja wojewody została cofnięta, w każdym razie brama do parku otaczającego willę była otwarta z czego nie omieszkałem skorzystać. Godnymi polecenia są także niewątpliwie pozostałe obiekty na trasie, które zobaczyłem m.in. w Krzeszowicach, Chrzanowie, Tenczynku czy Rudnie. Obiekty te już jednak wielokrotnie już widziałem w przeszłości i nie robiły już na mnie takiego wrażenia jak za pierwszym razem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta