category-icon

LGD Dolina Karpia - Ścieżka Przyrodnicza "Maurycy"

5.3 km
0 m
Podolsze

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-05-15
Podolsze
category-icon
5.3 km
0 m
0 m
2.6/6
Dłuższa z dwóch ścieżek przyrodniczych w kompleksie stawów Przeręb nosi nazwę Maurycy i wiedzie wokół największych tutejszych stawów. Do pokonania mamy prawie 5,5 km po groblach, drogach i zaroślach wzdłuż brzegu Wisły. Szlak tworzy pętlę, którą rozpocząć można od skrzyżowania dróg obok stawu Jastrzębczyk. Stąd udajemy się drogą szutrową, obsadzoną starymi drzewami po grobli między stawem Leliwa a Sudżyk. Staw Leliwa wraz z sąsiednim stawem Pilawa tworzyły dawniej jeden wielki staw Maurycy, największy w okolicy Zatoru. Obok budynku przepompowni wchodzi na wał wiślany. Jeśli wał jest zbyt zarośnięty, można iść niezbyt wyraźną drogą po jego drugiej stronie. W obu wypadkach warto być zaopatrzonym w środek do odstraszania komarów oraz kleszczy. Kolejny odcinek prowadzi skrajem kompleksu stawów Przyręb, wysadzanym starymi drzewami wałem wzdłuż obu części dawnego stawu Maurycy. Ostatni odcinek to szeroka grobla między stawami Pilawa i Jastrzębiec oraz rozciągającą się od południa grupą stawów południowej części kompleksu Przyręb.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024