Mazurska pętla z Moniką 16.08.2024 dzień 5.

Dodano 9 sierpnia 2024 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

364594
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1853191
Nowe Guty - nocleg
Nowe Guty 13 - cena 190 zł
1853192
Stręgielek - nocleg
AgroPensjonat Stręgielek 20a - 109 zł
1853193
Sanktuarium Maryjne w św Lipce
Suma odpustowa na placu przed bazyliką o godz. 11.00
1853194
Święta Lipka - nocleg
Hotel Taurus, Święta Lipka 16 254 zł (siadanie 45 zł dla chętnych)
1853195
Nowe Bagienice - nocleg
Domy pod 12-tką Nowe Bagienice 12, Mrągowo 250 zł
1853196
Ruciane Nida - dworzec
1853197
Wilczy Szaniec - Kwatera Hitlera (???)
Bilet wstępu normalny – 25 zł
czas ok. 2 godziny
1853198
Kwatera Himlera
Najciekawszym i najlepiej zachowanym obiektem kwatery jest umieszczony centralnie ogromny schron dowódcy SS i Policji Heinricha Himmlera (21,4x19,3m), który w roku 1944 został przebudowany, aby przeciwstawić się rosnącej sile alianckich bomb. Stropy i ściany były podwójne, gdyż pierwotny schron typu "B" o grubości stropów i ścian 2m został obudowany tzw. płaszczem ochronnym, analogicznie jak w kwaterze Hitlera w Gierłoży. W przeciwieństwie do kwatery Hitlera, tutaj nie umieszczono na schronach stanowisk dział przeciwlotniczych i karabinów maszynowych.
1853199
jeśli chcemy jechac do kwatery Himmlera
zmiana trasy
1853200
Bunkry Mamerki
Na terenie obiektu, po prawej stronie drogi Kętrzyn - Węgorzewo, jest parking niestrzeżony, gdzie można zaparkować samochód. Stąd rozpoczynamy zwiedzanie kwatery w zależności od czasu jakim dysponujemy i zainteresowania. Teren kwatery to trzy strefy: "Fritz" (Fryderyk), "Quelle" (źródło) i."Brigitten Stadt" (miasto Brygidy).
1853201
Leśniczówka w Puszczy Piskiej, Muzeum K.I. Gałczyńskiego
Leśniczówka w Puszczy Piskiej, Muzeum K.I. Gałczyńskiego.
1853202
tu się zatrzymywalismy z MPR
w drodze do Gietrzwałdu
1853203
Kanał Kula - mazurski równik
Kanał Kula pomiędzy jeziorami Jagodnym i Bocznym jest najkrótszym ze sztucznie przekopanych połączeń na szlaku Wielkich Jezior. Liczy niewiele ponad 100 m. Często nazywa się go "Mazurskim Równikiem", bo właśnie tędy przebiega umowny dział wód pomiędzy dorzeczami Wisły i Pregoły. Umowny, bo w rzeczywistości granica ta przemieszcza się zależnie od wysokości poziomu wody w jeziorach i kierunku wiatru. Nie przeszkadza to jednak podtrzymywaniu sympatycznej tradycji, która nakazuje przepływającym pierwszy raz przez kanał Kula urządzić "równikowy" chrzest. Warto wiedzieć, że do wybudowania sieci kanałów łączących kompleks Mamer z Niegocinem i Tałtami wydatnie przyczynili się trzej Polacy - Józef Naroński oraz Samuel Suchodolski i jego syn Jan. Byli to arianie, którzy w wyniku prześladowań religijnych uciekli z kraju, chroniąc się pod berłem króla pruskiego. Naroński był pierwszym kartografem, który wykreślił dokładne mapy rejonu Wielkich Jezior. Na podstawie jego pomiarów w 1687 r. sformułowano pomysł budowy kanałów. Po śmierci Narońskiego prace kontynuowali Suchodolscy. W 1744 r. Jan, specjalista w dziedzinie hydrotechniki, ukończył dokładny plan budowy. Na jego realizację trzeba było jednak poczekać kolejnych dwadzieścia lat. Natomiast kiedy już rozpoczęto prace, przebiegały one w tempie nawet dzisiaj budzącym podziw. Już po roku nowa droga wodna była otwarta. Pierwotnie służyła przede wszystkim do transportu drewna, dzisiaj korzystają z niej turyści.
1853204
Krzyż św. Brunona - punkt widowkowy
Będąc w pobliżu twierdzy Boyen, na wzgórzu zwanym Górą Stołową warto zobaczyć ustawiony tu krzyż poświęcony św. Brunonowi z Kwerfurtu i jego osiemnastu towarzyszom. Prawdopodobnie w tym miejscu zginęli 9 marca 1009 r. męczeńską śmiercią z rąk Prusów. Św. Brunon misję krzewienia wiary chrześcijańskiej pełnił podobnie jak św. Wojciech z inicjatywy Bolesława Chrobrego, podobnie jak św. Wojciech poniósł przy tym śmierć, jednak tylko świętego rodem z Czech zaliczono w poczet patronów Polski.
1853205
odpoczynek nad wodą

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁN
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁN - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Przedstawia północną część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Węgorzewo na północy, jeziorem Gołdopiwo na wschodzie, Tałty na południu oraz Ryn i Kwiedzina na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne...

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta