category-icon

Najpiękniejszy jesienny szlak

21 km
1 km
Szklarska Poręba
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-10-08
Szklarska Poręba
category-icon
21 km
1051 m
1046 m
5.3/6
Jest 9:00, ruszamy na Szrenicę przez Wodospad Kamieńczyka. Początkowo leśna ścieżka jest łatwa i przyjemna. Dopiero ostatnia prosta prowadząca do wodospadu pnie się w górę i może nieco zmęczyć. Jednak warto! Polecamy podziwianie Wodospadu Kamieńczyka z dwóch punktów, na dole z Wąwozu Kamieńczyka (wejście biletowane, w cenie jest kask, aby lepiej prezentować się na zdjęciach;)) oraz z góry, niedaleko schroniska. Kilka fotek, łyk gorącej herbaty i ruszamy dalej. Ścieżka z trylinki aż do Hali Szrenickiej pnie się lekko w górę. Po drodze mijamy punkt widokowy oraz miejsce, gdzie na ławkach można chwilę odpocząć. Z Hali Szrenickiej na Szrenicę jest już bardzo blisko, a oczom ukazują się piękne widoki (pod warunkiem, że nie ma mgły – niestety dziś jest bardzo gęsta, ale w pamięci mamy to miejsce w słoneczny dzień). W schronisku na Szrenicy jemy naleśniki z czekoladą i pijemy czekoladę na gorąco – czekolada daje moc! Ruszamy w stronę Śnieżnych Kotłów. Początkowo droga bardzo nam się dłuży. Idziemy w gęstej mgle, w kurtkach przeciwdeszczowych. Niby nie pada, a jesteśmy coraz bardziej mokrzy. Amelia, która chodzić uwielbia, zaczyna coraz częściej powtarzać, że chce wracać i bolą ją nogi. Rozpogadza się gdy dochodzimy do jakiś skałek, na których koniecznie chce mieć zrobione zdjęcie – Trzy Świnki ewidentnie jej się spodobały. W końcu docieramy do Śnieżnych Kotłów, których i tak nie widać. Wieża RTV ukazała się dopiero gdy podeszliśmy do niej na jakieś 50 m. Robimy kilka zdjęć na tle Śnieżnych Kotłów za mgłą i ruszamy w stronę Przełęczy Pod Śmielcem. Zaczęło robić się interesująco. Amelia z widocznym zadowoleniem kroczy po dużych, zielonych kamieniach. Nogi już ją nie bolą i teraz powtarza, że w górach jest fajnie. Schodzimy niżej, mgły już nie ma, a córcia tryska energią (to pewnie ta czekolada). Wszędzie jest pięknie, przy każdym kamieniu, pod każdą jarzębiną jest dobre miejsce na zdjęcie, a stawki to prawdziwy szał! Woda, ogromne głazy, piękna jesienna oprawa i wyżej szczyty tonące we mgle – wszystko co kochamy w Karkonoszach! Nasz najpiękniejszy jesienny szlak został uznany przez Amelię również za numer jeden! A ta prawie 7-letnia turystka ma już w nogach większość bieszczadzkich i pienińskich szlaków. Idąc w stronę schroniska Pod Łabskim Szczytem przechodzimy przez kilka kładek, które może nie są tak wspaniałe jak wielkie kamienie, ale też budzą spory entuzjazm. Krótka przerwa w schronisku Pod Łabskim Szczytem (serwują tam pyszne pierogi) i żółtym szlakiem wracamy do Szklarskiej Poręby. Aplikacja w telefonie podaje, że przeszliśmy ponad 21 km. Zajęło mam to trochę więcej niż myśleliśmy, ale zdążyliśmy przed zmrokiem i na obiadokolacje o 18:00.
Trasa nie jest bardzo wymagająca, ale dość długa. Zdecydowanie najpiękniejsza jesienią, gdy czerwieni się jarzębina. Odcinek biegnący przy stawkach jest okresowo zamykany – warto sprawdzić przed wyjściem na szlak. Pieczątki do książeczki GOT można wbić w obu schroniskach.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Karkonoski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonoski Park Narodowy

Mapa wydawnictwa Galileos w skali 1:33 000 obejmująca swoim zasięgiem obszar Karkonoskiego Parku Narodowego i okolic, została zaktualizowana w terenie. Karkonoski Park Narodowy to jeden z najbardziej popularnych wśród turystów regionów. Na mapie zaznaczono atrakcje turystyczne i krajoznawcze, a także informacje praktyczne. Oznaczono przebieg szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych wraz z czasami przejść. Rok wydania 2020

Góry Izerskie - mapa interaktywna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie - mapa interaktywna

Jedna z najdokładniejszych na rynku map Gór Izerskich. Zawiera najważniejsze grzbiety zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Gór Izerskich i Jizerskych hor. Mapa została zaktualizowana w terenie i zawiea najważniejsze atrakcje turystyczne i krajoznawcze. Oznaczono na niej szlaki turystyczen: piesze i rowerowe wraz z czasami przejść. Rok wydania 2022

Karkonosze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na zachodzie oraz Velka Upa na południu, Kowary na wschodzie i Jelenia Góra na północy. Ważniejsze atrakcje turystyczne zostały wyszczególnionea, a ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy poziomic co 10 m. Rok wydania 2022

Karkonosze, Góry Izerskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze, Góry Izerskie

Mapa w świetnej skali 1:35 000. Na mapie znajdują się Karkonosze, Góry Izerskie, plany (centra miast) Świeradowa-Zdroju, Karpacza, Szklarskiej Poręby oraz czeskich miejscowości: Harrachova i Szpindlerowego Młynu.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów rozciągające się na długości około 40 km. Głównym grzbietem przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Wyróżniającym się elementem krajobrazu Karkonoszy są kotły polodowcowe z malowniczymi jeziorkami oraz unikatowe formacje skalne. Tutaj swoje źródła ma największa czeska rzeka - Łaba. Symboliczną studnię odnaleźć można pod Łabskim Szczytem, na wysokości 1386 m n.p.m. Krajobraz karkonoski urozmaicają licznie występujące na potokach wodospady i kaskady. Występujące tu wody termalne i mineralne przyczyniły się do rozwoju znanych uzdrowisk - Cieplic i Świeradowa-Zdroju, a w Czechach - Janské Lázně. 

Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów położone na terenie Czech i Polski. Składa się z niezbyt wysokich grzbietów górskich. Najwyższym wzniesieniem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Takie ukształtowanie powierzchni w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem i dużą atrakcyjnością terenu przyczyniło się do rozwoju turystyki - pieszej, rowerowej i narciarstwa biegowego. Gęsta sieć utwardzonych dróg niczym magnes przyciąga licznie przybywających tu kolarzy górskich. Zimą popularne Izery oferują dobrze przygotowane trasy pod biegówki. Najpopularniejszym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego są Jakuszyce.

Rok wydania: 2022

Ziemia Kłodzka - rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka - rowerowa

Mapa szlaków rowerowych Ziemi Kłodzkiej. Zaznaczono tu najważniejsze atrakcje przyrodnicze, turystyczne oraz informacje praktyczne. Rok wydania 2020

Karkonosze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli 28,46%. Głównym grzbietem gór przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Czech, Sudetów i Śląska. Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Rok wydania: 2016/2017

Miejscowości na trasie