nieistniejące wsie

Dodano 5 maja 2021 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

209550
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1180183
potencjalny bród i skrót
1180184
ruiny cerkwi
1180185
agroturystyka
1180186
ruiny dzwonnicy
1180187
ruiny stodoły
1180191
zapomniany cmentarz i ruiny kościołą
1180198
miejsce odpoczynku (bez dachu)
1180199
miejsce odpoczynku (bez dachu)
1184180
Wodospad
Szlakiem zapomnianych wsi, czyli pierwszy wypad w geograficzne Bieszczady, których granica geofizyczna jest prowadzona pasmem Otrytu, które pod koniec dnia przekroczymy.

Wycieczkę zaczynamy w okolicach miejscowości tuż przy Małej Pętli Bieszczadzkiej (tak nazywa się drogi prowadzące przez Bieszczady). Mostem przekraczamy San i kierujemy się w kierunku pierwszej zapomnianej wsi, czyli Tworylne. Tuż za mostem postaramy się odnaleźć ruiny niemieckiej strażnicy w Studennem. Tutaj w czasie II wojny światowej biegła granica nazistowsko-radziecka. Później biegła tędy granica polsko-radziecka, a dopiero w 1951 roku tereny na wschód od Sanu zostały włączone do Polski (w zamian za północno-wschodnią cześć Lubelszczyzny w okolicach Tomaszowa Lubelskiego – ok. m. Sokoliki).

Wieś zlikwidowano tuż po wojnie – ludność w większości została deoprtowana na Ukrainę a zabudowania spalone. Do dziś ostała się dzwonnica parawanowa, fundamenty stodół i aleja dworska udekorowana starymi drzewami oraz nagrobki na cmentarzach (to najłatwiejsze do odnalezienia pozostałości). W 1921 roku mieszkało tu ok. 700 mieszkańców zamieszkałych w 100 gospodarstwach. Była to ludność głównie grekokatolicka (ukraińska). W okolicy istniało kilka młynów, jednak nie potrafie ich zlokalizować.

Następny przystanek to Krywe. Historia wsi jest bardzo podobna, choć była to dużo mniejsza wieś. Do dziś ostały się jednak murowane ruiny cerkwi. W pobliżu wciąż też funkcjonuje agroturystyka. Tutaj też na oko jest miejsce, w którym mokrą stopą możemy skrócić podróż i przekroczyć San.

Wędrując dalej możemy poszukać pozostałości cmentarza oraz kościoła, a nadkładając drogi wzdłuż strumienia Hulskie – obejrzeć jeden z nielicznych w Bieszczadach wodospadów.

Idąc dalej docieramy do cywilizacji, czyli Sękwoca. Można tutaj dojechać autem i w razie czego się ewakuować;-) My jednak planujemy przekroczyć pasmo Otrytu. Tuż za Sękowcem ma czekać wiata ustawiona przez Lasy Państowe. Dalej wspinamy się na szczyt przez Rezerwat Hulskie. Na szczycie powinna na nas czekać kolejna wiata. Teoretycznie możemy tu trafić na największego polskiego węża – Eskulapa. Największy tutejszy osobnik miał 161cm! Na szczęście nie są jadowite. Można je za to spotkać zwisające z niskich gałęzi drzew (do ok. 2,5m wysokości). Osobniki te prowadzą, jednak skryty tryb życia.

Po drodze na pewno zdarzy nam się minąć Retorty - piece do wypalania węgla drzewnego. Trasę kończymy w m. Polana na Małej Pętli Bieszczadzkiej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla.  Na mapie...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta