category-icon

Pętla Wilcza

30 km
4 h 17 min
642 m
Bardo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-06-15
Bardo
category-icon
30 km
642 m
651 m
4 h 17 min
3.4/6
Wilcza Pętla kończy się i zaczyna w miejscowości Bardo, urokliwym miasteczku w województwie dolnośląskim.
Wycieczkę zaczynamy na wyłożonym kostką parkingu w pobliżu Hotelu Bardo. W tym miejscu rozpoczyna się również oznakowana Pętla Hrabiowska, a nieco dalej Wilcza Niebieska – obie z Singletrack Glacensis.

Drogę wskażą Ci niebieskie strzałki. Początkowo jedziemy po płaskim terenie, z widokiem na pola i zalesione wzniesienia. To droga dojazdowa, gruntowa – po deszczu będzie błotnista!

Jeśli z Wilczą Pętlą zmierzysz się w maju, to zobaczysz rozległe, żółte pola kwitnącego rzepaku.

Docieramy do Brzeźnicy i na skrzyżowania skręcamy w lewo (cały czas prowadzi nas Wilcza Niebieska). Przecinamy miejscowość, stopniowo pniemy się do góry. Jeszcze kilometr polnej drogi i skręcamy pod górę w las.

Szlak prowadzi w kierunku rezerwatu przyrody Cisowa Góra, wzdłuż potoku Studew. Droga jest coraz bardziej kręta, omijamy góry Buczek i Mały Buczek, ale teren cały czas się wznosi.

Po lewej stronie mijamy szczyt Radosz (590 m). Warto zachować ostrożność i wypatrywać pieszych turystów, bo nasza trasa biegnie wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego.

To jeszcze nie jest singletrack. Na wąską, leśną ścieżkę wjedziesz nieco dalej. Na Przełęczy Mikołajowskiej (552 m n.p.m.) przetniesz trasę Wilczą Czerwoną (jeszcze do niej wrócimy).

Trasa prowadzi nas na kolejną przełęcz – Wilczą, pod szczytem Wilczak (633 m, najwyższy w okolicy). Kilkaset metrów wcześniej warto zatrzymać się na punkcie widokowym z panoramą na południowy fragment Gór Sowich ze słynną twierdzą w Srebrnej Górze.

Na przełęczy Wilczej można zrobić dłuższy odpoczynek w dużej wiacie ze stołami.

Teraz czeka nas danie główne – wjedziesz na singletrack (szlak Wilcza Czerwona). Trasa jest miejscami kręta, a zjazdy szybkie.

Przecinamy ponownie przełęcz Mikołajowską (drogą leśną, uwaga na pieszych turystów!) i wracamy na singletrack. Meandrująca trasa doprowadzi nas do Rozdroża pod Radoszem.

Tu kończy się singletrack i Wilcza Czerwona, a zaczyna dość ostry zjazd leśnym duktem aż do domku myśliwskiego koła łowieckiego i rowerowego szlaku niebieskiego. Warto sprawdzać nawigację, bo łatwo zgubić się na tym odcinku.

Ponownie czekają nas przewyższenia, dlatego znów przydadzą się siły. Drogą dojazdową dotrzesz do trasy Wilczej Czerwonej 2 (pod szczytem Leszek, 546 m). Singletrack będzie nam towarzyszył już niemal do samego końca górskiego odcinka wycieczki. Przygotuj się na dość strome zjazdy!

Do cywilizacji wracamy w Opolnicy. Teraz pozostaje przejechać ok. 3 km po płaskim terenie, wzdłuż Nysy Kłodzkiej do Barda. Na koniec trzeba zostawić trochę sił, bowiem czeka nas jeszcze powrót na parking – droga jest długa i dość stroma.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Bardzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bardzkie

Mapa obejmuje obszar Gór Bardzkich z miastami: Bardo, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie oraz Srebrna Góra. Dzięki dokładnej skali 1:25 000 wszystkie szlaki piesze i rowerowe mają podane długości oraz czas przejścia szlaków pieszych. Na mapie znajdują się również informacje praktyczne i turystyczne przydatne turystom: zabytki, noclegi, punkty gastronomiczna, granice obszarów chronionych i rezerwatów. Ciekawe obiekty wyróżniono kolorem żółtym. Mapa przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Sowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Sowie

Mapa turystyczna "Góry Sowie" zamknięta jest przez: Wałbrzych na północnym-zachodzie, Broumov na zachodzie, Radków na południu, Srebrna Góra na południowym-wschodzie. Prawdziwą osobliwością tego obszaru są podziemne obiekty militarne. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Są tu dobre warunki dla miłośników MTB, narciarstwa zjazdowego i biegowego, jazdy konnej. Na mapie oznaczono szlaki turystyczne: piesze i rowerowe. Rok wydania 2024

Góry Bardzkie i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bardzkie i okolice

Mapa przedstawia najdalej na wschód wysunięte pasmo górskie w Sudetach Środkowych, a także dodatkowo część Gór Sowich i Gór Złotych. Zasięg mapy wyznaczają: Ząbkowice Śląskie na północy, Ołdrzychowice Kłodzkie i Złoty Stok na południu, Wolibórz na zachodzie i Paczków na wschodzie. Na mapie znalazły się także plany miast: Kłodzko centrum, Bardo, Złoty Stok, Ząbkowice Śląskie, Paczków, Kamieniec Ząbkowicki, Ziębice. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

  

Mapa tras Strefy MTB Sudety
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras Strefy MTB Sudety

Mapa przedstawia zbiór 26 górskich tras Strefy MTB Sudety, w tym tras singletrack, enduro i torów pumptrack, wiodących po terenach Gór Sowich, Suchych oraz Kamiennych. Dodatkowo na mapie zaznaczono punkty dostępu do tras Strefy, serwisy i myjnie rowerowe oraz certyfikowane punkty noclegowe i gastronomiczne Strefy MTB.

Mapa tras rowerowych MTB swym zasięgiem obejmuje obszar od Boguszowa-Gorców na północnym zachodzie, po Bardo na południowym wschodzie. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Rok wydania: 2018

Ziemia Ząbkowicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Ząbkowicka

Mapa jest w zasięgu: od Kłodzka do Nysy, na północ do Strzelina i Dzierżoniowa. Opracowanie zawiera informacje niezbędne każdemu turyście m.in. położenie zabytków, bazę noclegową oraz przebieg wszystkich szlaków pieszych, ścieżek dydaktycznych, tras rowerowych oraz modnych ostatnio Singletraków. Dla łatwego czytania podano ich długości. Mapa opisana na siatce WGS 84, zgodna z polskimi systemami nawigacyjnymi.

Ziemia Kłodzka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka

Ziemi Kłodzkiej - historycznej krainy (teren dawnego hrabstwa kłodzkiego) obejmującej Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie: Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Zasięg mapy wyznaczają od wschodu Złoty Stok i Javornik po czeskiej stronie, od zachodu Kudowa-Zdrój, Nachod, Police, Teplice (zatem praktycznie całe Góry Stołowe) po czeskiej stronie. Od północy zasięg wyznaczają: Ząbkowice Śląskie i Srebrna Góra, od południa obrzeża miasta Zamberk po czeskiej stronie. Rok wydania: 2024

Miejscowości na trasie