category-icon

Podkarpackie Trasa 7 "Nad bieszczadzkimi jeziorami"

29 km
369 m
Solina
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-06-01
Solina
category-icon
29 km
369 m
373 m
4.6/6
To jedna z najatrakcyjniejszych wycieczek rowerowych prezentowanych w przewodniku. Jazda w otoczeniu jezior urokliwie rozlewających się miedzy zalesionymi stokami górskimi dostarczy nam wiele wrażeń. Ponadto jest to niezwykle łatwa trasa, gdyż poza jednym łagodnym podjazdem pozostałe odcinki są zupełnie płaskie. Jedynym jej mankamentem jest podróżowanie drogami, na których może występować wzmożony ruch samochodowy. Na start proponujemy Solinę. Jest tu wiele miejsc parkingowych, najłatwiej będzie zaparkować obok mostu na Sanie z widokiem na bryłę zapory solińskiej, i stąd wyruszyć na trasę. Przejeżdżamy most na Sanie i łukiem w lewo udajemy się w kierunku Bóbrki. Poruszamy się drogą wojewódzką, na której może panować wzmożony ruch samochodowy. Przed nami ponad 2-kilometrowy łagodny podjazd, a następnie krótki zjazd do Orelca. Oprócz dawnej greckokatolickiej drewnianej cerkwi z ok. 1740 r., naszą uwagę zwróci rzeźba zbójnika karpackiego zwanego tołhajem. W Uhercach Mineralnych zjeżdżamy z obwodnicy i udajemy się na wprost, w kierunku centrum wsi. Już z daleka zobaczymy strzelistą wieżę kościoła z XVIII w., obok którego znajdują się ruiny dworu obronnego Herburtów. Wyjeżdżając z Uherzec wracamy na obwodnicę. Na skrzyżowaniu z drogą krajową skręcamy w lewo (po prawej stronie znajduje się stacja kolejowa z drezynami rowerowymi) i po chwili ponownie w lewo, w kierunku Myczkowiec. Jedziemy wzdłuż Olszanki, mijając po lewej stronie rezerwat Bobry w Uhercach. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo. Po jednym kilometrze ponownie wybieramy prawą odnogę i robimy krótką pętlę wzdłuż Sanu. Asfaltem dojeżdżamy do mostu, za którym skręcamy w lewo, w gruntową drogę, która zaprowadzi nas do groty z cudownym źródełkiem. Stąd już niedaleko do kościoła w Zwierzyniu . Wracamy do skrzyżowania z odbiciem na Myczkowce. Kolejnym naszym przystankiem będzie Ośrodek Caritas. Z Myczkowiec do Bóbrki poruszamy się malowniczą trasą prowadzącą wzdłuż Jeziora Myczkowieckiego u podnóża Kozińca, którego strome zbocze zostało objęte ochroną poprzez utworzenie rezerwatu „Koziniec”. Po dotarciu do drogi wojewódzkiej, skręcamy w prawo i wracamy do punktu naszego startu.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Zapora wodna na Sanie – wzniesiona w latach 1960–1968, ma wymiary: 82 m wysokości i 664 m długości, co czyni ją najwyższą zaporą w Polsce. Przy tym olbrzymim przedsięwzięciu hydrotechnicznym pracowało ok. 2 tys. ludzi. W trakcie prac wysiedlono mieszkańców kilku wsi. Dzięki temu spiętrzone wody Sanu mogły rozlać się na znacznym obszarze, tworząc Jezioro Solińskie zwane bieszczadzkim morzem. Wnętrze zapory i elektrowni można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu.
Dawna murowana greckokatolicka cerkiew w Zwierzyniu z II połowy XVIII w., w której odkryto cenny krzyż limuzyjski (jeden z sześciu znalezionych w Polsce i najlepiej z nich zachowany). Jego oryginał można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu. Replika krzyża znajduje się przy kaplicy nad źródełkiem, ok. 1,5 km na południe od wsi. Turyści – wzorem dawnych pielgrzymów – przybywają do źródełka, aby napić się cudownej wody.
Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas – znajdują się tu: Centrum Kultury Ekumenicznej ze 160 miniaturami najciekawszych drewnianych świątyń karpackich z przygranicznych obszarów Polski, Słowacji i Ukrainy, największy w Polsce Ogród Biblijny, stadnina koni „Eden”, zwierzyniec, kawiarnia, kaplica oraz bogaty kompleks rekreacyjno-sportowy.
Zapora Myczkowiecka – wybudowana w latach 1955–1960, stanowi alternatywę dla słynnej zapory w Solinie. Ze zbiornika myczkowieckiego przepompowuje się do Jeziora Solińskiego nadmiar wód, które w godzinach szczytu uruchamiają turbiny hydroelektrowni w Solinie. Stąd dość duże wahania lustra wody, co dokładnie widać na stromych, miejscami malowniczo ukształtowanych brzegach. Jezioro Myczkowieckie otoczone malowniczymi wzniesieniami Grodziska, Berda, Kozińca i Żukowca jest znakomitym terenem rekreacyjnym.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jezioro Solińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jezioro Solińskie

Mapa Gminy Solina wraz z Jeziorem Myczkowskim i Jeziorem Solińskim sztucznymi zbiornikami górskimi na Sanie i Solince. Mapa od Wydawnictwa Compass w skali 1:25 000. Na północy mapa sięga po Orlec, na zachodzie Berezkę, Terką na południu i Chrewt na wschodzie. Rok wydania 2023

Okolice Sanoka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Sanoka

Nowa mapa okolic Sanoka, łącząca nasze dwie dotychczasowe pozycje: Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Sanok i jego okolice znajdowały się na obrzeżach tamtych map. Teraz te ciekawe tereny można zwiedzać korzystając z jednej mapy. Na mapie wyeksponowana obiekty znajdujące się na coraz bardziej popularnym Szlaku Ikon.

Rok wydania: 2018

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024

Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, partnerzy biznesowi), powstałe w celu zrównoważonego rozwoju przygranicznych polsko-słowacko-ukraińskich.

Wyznakowano wówczas prawie 900 km szlaków po polskiej i słowackiej części obszaru wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” (utworzonego w latach 90. XX w. przez UNESCO na styku najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski, Słowacji i Ukrainy).

Szlak „Zielony Rower” powstał zgodnie z filozofią greenways – wielofunkcyjnych, zielonych szlaków służących niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzących wzdłuż naturalnych korytarzy ekologicznych lub historycznych tras handlowych, które są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Zielone szlaki tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.

Obecnie po stronie polskiej oznakowanie w terenie praktycznie przestało istnieć, a całe przedsięwzięcie wymaga modernizacji i rewitalizacji. Zadania tego podjęła się Fundacja Bieszczadzka. Prezentowane na mapie trasy, to nieoznakowane jeszcze propozycje nowych przebiegów Szlaku „Zielony Rower” GKW, które uwzględniają zmiany jakie zaszły po 20 latach, przede wszystkim kilkukrotnie bardziej intensywny ruch samochodowy. Są pomyślane tak, aby pokazać najatrakcyjniejsze przyrodniczo i kulturowo fragmenty Bieszczadów, w jak najmniejszym stopniu zagrażając bezpieczeństwu poruszających się po szlaku rowerzystów.

Mapa pokazuje również bardzo dobrze oznakowany ok. 50 km odcinek szlaku Zelený bicykel - Greenway Východné Karpaty na Słowacji - na obszarze Bukovskich Vrchów. Prezentuje też koncepcyjny przebieg szlaku Зелений велосипед Greenway Східні Карпати w ukraińskiej części Karpat Wschodnich.

Mapa w aplikacji powstała w ramach projektu Szlak "Zielony Rower" Greenway Karpaty Wschodnie – reaktywacja, realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030.

logotypy-aplikacja-zielony-rower.jpg

Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy sportowo-rekreacyjne. Opis kilkudziesięciu atrakcji został umieszczony na odwrocie mapy, a sama mapa wzbogacona o kolorowe ikony. Doskonała zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i rowerowych. Służyć może również do uprawiania turystyki pieszej - zawarto na niej szlaki piesze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie