category-icon

Prehyba z Rytra przez Wielką Roztokę

9.9 km
752 m
Polska, małopolskie, Rytro, powiat nowosądecki, Beskid Sądecki, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpat

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-08-16
Polska, małopolskie, Rytro, powiat nowosądecki, Beskid Sądecki, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpat
category-icon
9.9 km
752 m
31 m
4/6
Samochód zaparkowaliśmy pod hotelem Ryterski i stamtąd poszliśmy szlakiem w głąb Doliny Wielkiej Roztoki. Szlak wiedzie szeroką leśną drogą, która dostępna jest dla zmotoryzowanych turystów do leśniczówki. Tam jest parking na kilkanaście samochodów. Parking dobry bo zacieniony. Nasz niestety był w słońcu. Od leśniczówki kończy się asfalt i powszechny ruch kołowy. Wędruje się dnem doliny pośród szumu potoku Wielka Roztoka. Przy skałkach zwanych Wężowymi Skałkami mijamy pomnik pamięci partyzantów ziemi sądeckiej. Konia z rzędu temu, kto odszyfruje zamysł artysty który wymyślił ten pomnik przypominający trzy bumerangi.

Jest piątek i w lesie trwają prace przy zrywce drzewa. Obserwujemy pracę panów drwali operujących ciągnikem do zrywki drewna, który mozolnie w błocie "po osie" gramoli się leśną drogą na miejsce zrywki gdzieś wysoko w lesie. A zbocza wokół nas są prawdziwie imponujące. Dolina Wielkiej Roztoki to głęboka czeluść pośród otaczających szczytów pokryta gęstym lasem o strasznie stromych zboczach. Grzybiarze łatwo tam nie mają!

Szlak skręca w prawo i z miejsca pikuje stromo w górę. Ostre podejście trwa do połączenia ze szlakiem żółtym na polanie Wdżary Niżne. Nazwa "Wżdżary" jest pamiątką po metodzie uzyskiwania polan, a mianowicie po wypalaniu. Tutaj padamy zmęczeni na trawę i wyciągamy wzmacniające batony. Mijamy kolejne partie zarastających polan, to już polany Wdżary Wyżnie. Na szczycie o tej nazwie mijamy upamiętnione miejsce śmierci w 1990 roku od uderzenia pioruna przewodnika beskidzkiego p. Iwony Kamińskiej lat 20 i jej 2,5 letniego syna.



Już myślałem że nie będzie żadnych stromych podejść, a tu masz! Zośka znowu będzie miała pretensję do mnie o złe rozeznanie szlaku i podawanie błędnych informacji. A wystarczyło tylko dokładniej przyjrzeć się poziomicą na mapie. Łatwo powiedzieć! "Przyjrzeć się", ale trudniej wykonać. Wzrok już niestety słabnie i to ciągłe podnoszenie okularów do góry strasznie wkurza.

Podchodzimy na szczyt Wietrzne Dziury, zwane inaczej Diablim Garnkiem. To miejsce potężnego usuwiska tworzącego zapadliny i rumowiska skalne, a nawet jaskinię.

Jak podaje Wikipedia (Tu chyba można jej zaufać co do wiarygodności podawanych informacji)



Wietrzne Dziury (także Diabli Garnek) – położone na wysokości 1020 m n.p.m. zapadlisko, poniżej wierzchołka Szczeciny (1038 m) na północnym grzbiecie Wielkiej Przehyby (1191 m) w Beskidzie Sądeckim (Pasmo Radziejowej).

W wyniku osunięcia się mas skalnych utworzył się rów rozpadlinowy, w którym znajdują się wydłużone wały zamknięte niszami o długości do 40 metrów, rozległe i głębokie do 3,5 metra rowy, których dna są wypełnione rumowiskiem skalnym, wreszcie wysoka na 15,5 metra ściana skalna, odsłaniająca silnie spękane piaskowce magurskie. W geomorfologii tego typu układ form jest uznawany za pakietowo-szczelinowe osuwisko konsekwentne, tj. takie, gdzie płaszczyzna osuwania pokrywa się z upadem warstw skalnych. W największym z tych zapadlisk znajduje się jaskinia Wietrzna Dziura. Na skałach można obserwować typową dla tych siedlisk roślinność. Są to kobierce mchów oraz paprocie: zanokcica skalna, paprotka zwyczajna, paprotnik Brauna i inne.

W czasie II wojny światowej instruktor sportowy Julian Zubek (ps. „Tatar”) wykorzystywał te zapadliska do ukrywania broni dla partyzantów.



Miejsce to robi duże wrażenie. Chyba nikt nie chciałby być naocznym świadkiem powstania tego miejsca.

Dochodzimy do rozdroża szlaków w miejscu zwanym Zwornik. Stąd rozchodzą się dwa grzbiety Wielkiej Przechyby i podchodzą blisko siebie dwie głębokie doliny. Schodzą się tu szlaki piesze i narciarskie. Stąd aż do czerwonego szlaku GSB ścieżka jest wąska i wiedzie zboczem stromym że aż "głowa boli". Na Rozdrożu Pod Wielką Prehybą kończy się niebieski szlak i dochodzimy do GSB. Stąd już 20 minut (znowu nieco pod górkę, na szczyt Przechyby, ale tej mniejszej) i zaraz mamy schronisko.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl

 

Beskid Sądecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie