Polska, małopolskie, Szczawnica, powiat nowotarski, Beskid Sądecki, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Ka
34 km
1105 m
1100 m
3.6/6
U stóp Beskidu Sądeckiego leży piękne uzdrowisko – Szczawnica. Warto pospacerować wśród drewnianej zabytkowej zabudowy i zobaczyć neogotycki kościół. Proponowana wycieczka prowadzi przez najpiękniejsze okolice Pasma Radziejowej, częściowo położone powyżej 1000 m n.p.m., które wymagają dobrej kondycji oraz sprawnego roweru górskiego. Jazdę rozpoczynamy w centrum Szczawnicy, obok dolnej stacji wyciągu na Palenicę. Ruszamy główną drogą (ul. Szalaya) w kierunku wschodnim, przed mostem odbijamy w boczną uliczkę (Samorody) i wzdłuż Grajcarka dojeżdżamy do ul. Sopotnickiej. Za szlakami rowerowymi skręcamy w lewo i rozpoczynamy łagodny podjazd doliną Sopotnickiego Potoku. Mijamy wodospad Zaskalnik, ośr. wyp. z karczmą i rozjazd z odbijającym w prawo niebieskim szlakiem. Nieco dalej na kolejnym rozdrożu przy leśnej kaplicy jedziemy prawą odnogą. Rozpoczynamy długi, mozolny podjazd czarnym szlakiem rowerowym na Przehybę (uwaga na rozgałęzienia szlaku w rejonie wzniesienia 968). Po odpoczynku w górskim schronisku kierujemy się w prawo czerwonym szlakiem w stronę Radziejowej. Mijamy najwyższy punkt trasy – Złomisty Wierch (1224 m n.p.m.) i za Przeł. Długą, gdy zaczyna się stromy podjazd, odbijamy lekko w prawo (za znakami szlaku narciarskiego), by ominąć szczyt Radziejowej. Wracamy na czerwony szlak na przełęczy Żłobki, ale po 600 m opuszczamy go na przełęczy. Obrazek za Wielkim Rogaczem. Kierujemy się w prawo na niebieski szlak i zjeżdżamy do przeł. Obidza. Tutaj obierając czerwone szlaki skręcamy ostro w prawo. Falującym grzbietem a w końcówce stromym zjazdem opadamy do doliny Białej Wody. Po lewej stronie Rez. Biała Woda. W centrum Jaworek, obok pętli aut, warto odbić w prawo, aby zwiedzić położoną nieco wyżej murowaną cerkiew. Mijamy Wąwóz Homole i przez Szlachtową (Muzeum Pienińskie) i murowana cerkiew) łagodnym zjazdem wracamy do Szczawnicy.
ATRAKCJE NA TRASIE:
Zabudowa uzdrowiskowa w Szczawnicy – XIX-wieczne łazienki, wille, pensjonaty i inne budynki zdrojowe pamiętające czasy Józefa Stefana Szalaya, ówczesnego właściciela uzdrowiska. Z tego okresu pochodzą również Stary i Nowy Park oraz drewniane domy, które oprócz numerów mają godła, np. „Pod Sokołem”, „Pod Wietrznym Młynem”, „Pod Kołem”, „Pod Hiszpanem”. Powstanie tego znanego w całej Polsce uzdrowiska wiąże się z występowaniem szczaw – leczniczych wód wodorowęglanowych. Do największych atrakcji miasta powstałych w czasach współczesnych należy czynna przez cały rok kolej krzesełkowa na Palenicę. Tam też znajdują się trasy narciarskie oraz przeznaczona głównie dla dzieci grawitacyjna zjeżdżalnia wózkowa.
Kościół w Szczawnicy – neogotycki z 1892 r., zaprojektowany przez Stanisława Eliasza Radzikowskiego.
Schronisko PTTK na Przehybie – położone na szczycie o tej samej nazwie w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Pierwsze schronisko w tym miejscu powstało w 1938 r. Obecne wybudowano na zgliszczach poprzedniego, które spłonęło w 1991 r.
Rezerwat Biała Woda – rezerwat krajobrazowy o pow. 33,71 ha. Chroni malowniczy fragment potoku oraz reliktowe okazy roślin wysokogórskich.
Dawna cerkiew greckokatolicka w Jaworkach – wybudowana w 1798 r. przez ludność wołoską, zamieszkującą wieś. Obecnie kościół katolicki.
Wąwóz Homole – rezerwat krajobrazowy o pow. 58,64 ha w Małych Pieninach. Obejmuje głęboki jar wyrzeźbiony w skałach wapiennych przez Kamionkę i Koniowski Potok. Masywne formy skalne o wysokości do 120 m. Liczne ciepłolubne murawy naskalne. Stanowisko rzadkich gatunków roślin, m.in. urdzika karpackiego, dwulistnika muszego, cisów.
Muzeum Pienińskie w Szlachtowej – ekspozycja o charakterze etnograficzno-historycznym. Część etnograficzna zapoznaje z architekturą regionalną, historyczna poświęcona jest Szczawnicy. tel. 18 262 22 58.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa50 - przedruk / zdjęcia własne/
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. Mapa zawiera ścieżki historyczne po Krościenku nad Dunajcem, jak również trasy do 11 grzybków, które są usytuowane w charakterystycznych punktach krajobrazowych gminy.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny
Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny
Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes
Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl
Zapraszamy na:
wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu
Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.
Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.
Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu. 18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki
Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zimą pod Tatrami
Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe, tory saneczkowe, atrakcje dla dzieci, baseny termalne. Na mapie znajdziemy także informację o tym, które obszary Tatr zamknięte są na zimę dla ruchu turystycznego.