REGION SĄDECKI: Spacer historyczny po Bieczu

Dodano 4 grudnia 2020 przez rysowanie
REGION SĄDECKI: Spacer historyczny po Bieczu
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

195451
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.7
  • Dystans: 1,2 km
  • Przewyższenie: 22,07 m
  • Suma podejść: 13 m
  • Suma zejść: 26,75 m
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Biecz
1107038
Kolegiata pw. Bożego Ciała
Ceglano-kamienny kościół farny dominujący w panoramie miasta to jeden z ciekawszych przykładów architektury późnego gotyku w Polsce. Wśród elementów wyposażenia świątyni znaleźć można również elementy późniejsze: renesansowe i barokowe. Polichromie wykonał Włodzimierz Tetmajer, a niektóre z witraży prawdopodobnie zaprojektował Stanisław Wyspiański.

foto: Kamil Sorocki/Fundusz Partnerstwa
1107039
Zachowane fragmenty murów obronnych
Warto zobaczyć zachowane fragmenty murów obronnych, wokół których można przejść alejką spacerową. Miasto posiadało rozbudowane fortyfikacje ze względu na swoje znaczenie i strategiczne położenie. Do dziś zachowały się Baszta Rzeźnicka (obronna dzwonnica przy kolegiacie), Baszta Kowalska i Baszta Radziecka (lub Rajcowska) z przylegającym do niej Domem Barianów-Rokickich, czyli tzw. Starą Apteką.

foto: Kamil Sorocki / Fundusz Partnerstwa
1107040
Baszta Radziecka (lub Rajcowska) i Dom Barianów-Rokickich (tzw. Stara Apteka)
W Domu Barianów-Rokickich, czyli tzw. Starej Aptece nakrytej renesansową attyką, już w XVI w. mieściła się najstarsza na Podkarpaciu apteka prowadzona przez Marcina Rokickiego. Obecnie działa tu muzeum z ekspozycją dotyczącą aptekarstwa, rzemiosła i dawnej muzyki.

foto: Kamil Sorocki/ Fundusz Partnerstwa
1107041
Kromerówka
Oddział muzeum zlokalizowany w renesansowym obiekcie nazywany jest Domem Kromera (choć sam Kromer nie miał z nim wiele wspólnego). W tzw. Kromerówce zobaczyć można wystawy poświęcone historii miasta i okolicy, a także Marcina Kromera i Wacława Potockiego.
1107042
Rynek
Na Rynku uwagę przykuwa okazały renesansowy ratusz wieżą ozdobioną geometrycznym sgraffitem i nakrytą kopułą. Z platformy widokowej na wieży rozpościera się piękny widok na okolicę. Natomiast pod wieżą znajduje się turma, czyli średniowieczne więzienie. Muzeum udostępnia lochy, gdzie więziono skazańców. Zobaczyć tam można m.in. dawne narzędzia tortur. Będąc na Rynku warto też przyjrzeć się narożnej mieszczańskiej Kamienicy Chodorów (tzw. Dom Zbója Becza zgodnie z tradycją należący do legendarnego założyciela miasta) oraz dawnej synagodze, a obecnie siedzibie lokalnych władz.

foto: Kamil Sorocki / Fundusz Partnerstwa
1107043
Gród Starościński
Rezydencja m.in. barkowego poety Wacława Potockiego
1107044
Szpital św. Ducha
Pochodzący z XVI w. najstarszy zachowany budynek szpitalny w Polsce, ufundowany przez św. królową Jadwigę.
1107045
Kościół i klasztor franciszkanów
Kościół i klasztor franciszkanów reformatów z XVII w.
1133140
Biecz z lotu ptaka
fot. Kamil Sorocki
Niestety po bieckim zamku zburzonym w 1475 r. zachowały się tylko fundamenty, dlatego wyprawę po Bieczu zaczynamy od kościoła farnego, czyli kolegiaty pw. Bożego Ciała. Ten ceglano-kamienny budynek dominujący w panoramie miasta to jeden z ciekawszych przykładów architektury późnego gotyku w Polsce. Wśród elementów wyposażenia świątyni znaleźć można również elementy późniejsze: renesansowe i barokowe. Polichromie wykonał Włodzimierz Tetmajer, a niektóre z witraży prawdopodobnie zaprojektował Stanisław Wyspiański. Następnie warto zobaczyć zachowane fragmenty murów obronnych, wokół których można przejść alejką spacerową. Miasto posiadało rozbudowane fortyfikacje ze względu na swoje znaczenie i strategiczne położenie. Do dziś zachowały się Baszta Rzeźnicka (obronna dzwonnica przy kolegiacie), Baszta Kowalska i Baszta Radziecka (lub Rajcowska) z przylegającym do niej Domem Barianów-Rokickich, czyli tzw. Starą Apteką. W budynku tym nakrytym renesansową attyką już w XVI w. mieściła się najstarsza na Podkarpaciu apteka prowadzona przez Marcina Rokickiego. Obecnie działa tu muzeum z ekspozycją dotyczącą aptekarstwa, rzemiosła i dawnej muzyki. Nieopodal znajduje się drugi oddział muzeum zlokalizowany w innym renesansowym obiekcie, czyli Dom Kromera (choć sam Kromer nie miał z nim wiele wspólnego). W tzw. Kromerówce zobaczyć można wystawy poświęcone historii miasta i okolicy, a także Marcina Kromera i Wacława Potockiego. Stąd udajemy się już prosto na Rynek, gdzie uwagę przykuwa okazały renesansowy ratusz wieżą ozdobioną geometrycznym sgraffitem i nakrytą kopułą. Z platformy widokowej na wieży rozpościera się piękny widok na okolicę. Natomiast pod wieżą znajduje się turma, czyli średniowieczne więzienie. Muzeum udostępnia lochy, gdzie więziono skazańców. Zobaczyć tam można m.in. dawne narzędzia tortur. Będąc na Rynku warto też przyjrzeć się narożnej mieszczańskiej Kamienicy Chodorów (tzw. Dom Zbója Becza zgodnie z tradycją należący do legendarnego założyciela miasta) oraz dawnej synagodze, a obecnie siedzibie lokalnych władz. Przemierzając dalej miasto zobaczymy jeszcze Gród Starościński będący rezydencją m.in. barkowego poety Wacława Potockiego, Szpital św. Ducha - pochodzący z XVI w. najstarszy zachowany budynek szpitalny w Polsce, ufundowany przez św. królową Jadwigę, a także kościół i klasztor Franciszkanów Reformatów z XVII w.

AUTOR: JAROSŁAW KLAŚ
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta