category-icon

ROWEROWO. SZLAK WOKÓŁ TATR. WERSJA AUTORSKA.

505 km
5 km
Polska, małopolskie, Nowy Targ, powiat nowotarski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-08-08
Polska, małopolskie, Nowy Targ, powiat nowotarski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie
category-icon
505 km
5013 m
5014 m
6/6
Temu kto wpadł na pomysł rowerowego Szlaku Wokół Tatr należy się medal od Prezydenta.
Ale po przejrzeniu oficjalnej trasy zauważyłem sporo odcinków poprowadzonych ruchliwą szosą. A bardzo nie lubię, jak samochody ocierają się mi się o rower. Dlatego poszukałem alternatywnych ścieżek – przez pola, łąki, lasy i połoniny. Na Google Earth można z satelity wiele wypatrzyć. Druga rzecz, która mnie nieco zdumiała, to fakt, że oficjalny szlak omija miejsca, które wydawały mi się kwintesencją Tatr. Prowadzi on do Strbskiego Plesa i na tym koniec. A przecież wystarczy mały skik 6 km i 260 metrów w górę i jesteśmy nad Popradzkim Plesem, czyli w otoczeniu prawdziwych gór, jadąc w dodatku asfaltową ścieżką. Dalej trasa ze Strbskiego Plesa biegnie Cestą Slobody. O.K. można się przejechać, chociaż spektakularnych widoków na Tatry nie ma (wysokie drzewa). Ale dlaczego z Tatranskiej Polianki nie ma odbicia nad Velicke Pleso? To przecież najwyżej w Tatrach położona górska droga, którą zupełnie legalnie rowerzyści mogą jeździć. Tak wiem, to 7 km i 700 metrów w górę! Ale nagrodą jest cudowny widok, że o satysfakcji i focie na Fejsie z rowerem na tle ostrych górskich grani (1663 m n.p.m.) nie wspomnę. Albo inny rejon – szlak dociera do Malatiny, ale skręca na południe. A przecież jest szlak na Wielkie Borowe. Dla mnie najcudowniejszy odcinek z całej trasy. Przyznaję, że trudny - ostre podjazdy (ale krótkie), trochę kamieni i błota w lesie. Ale widoki, że kapcie spadają. A jak ktoś jechał takimi trawiastymi połoninami rowerem, który buja się pod tobą jak łódka, to wie o czym mówię. No a potem jeszcze jazda piękną Doliną Kwaczańską z widokami z Rohacza. Jednego odcinka nie udało się nam zrealizować – z Bachledki do Wyżnych Drużbaków, całkowicie terenowym szlakiem przez Toporecke Sedlo. To byłby też cudowny przejazd, ale po ulewnym deszczu było takie błoto, że musieliśmy odpuścić. Pocieszyliśmy się wspaniała trasą na przełęcz Plontana i widokiem na Trzy Korony z Veternego Vrchu , jadąc dziurawym asfaltem, ale w otoczeniu 100% lasu. To tyle na temat autorskiej trasy wokół Tatr. Może ktoś ją wykorzysta.

Inny aspekt takiej wycieczki to noclegi. Mamy już swoje lata i namiot odpada. O ile spontaniczne znalezienie agroturystyki na 1-2 osoby to raczej nie problem, o tyle przy 5 to już nie takie proste. Tym bardziej, że nie chciałem 3 pokoi, tylko abyśmy mogli wieczorem pogadać w jednym apartamencie. Ale większość wynajmujących wymaga minimum 2 nocy noclegu. Dlatego konieczne jest wcześniejsze wyszukanie i zarezerwowanie mety. Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo rowerów. Gdyby rano zamiast swojego ukochanego Scotta znaleźć przed domem przeciętą linkę, mina byłaby nietęga. Stąd prawie zawsze mieliśmy albo zamykaną szopkę, albo garaż. Podaję namiary i szczegóły noclegów – może ktoś skorzysta.

Jest też kwestia zaopatrzenia. O ile w dużym mieście jest jakiś Lidl, to na obszarach wiejskich króluje sieć Coop Jednota. A tu sklepy zamykają o 16-17. Bezpiecznie zatem zrobić zakupy rano i niestety wieźć ze sobą. Jednak gdy ekipa liczy parę osób, to żaden problem (trzeba tylko mieć twardy pojemnik na jajka i masło). Podaję namiary na sklepy – może ktoś skorzysta.

I rzecz ostatnia – plan dnia. Są generalnie dwa sposoby podróżowania. Jeden to pełen spontan. Nic nie planujemy, tylko gdzie będziemy nocować i trasę (mniej więcej). Ma to jedną zaletę – zero stresu i spoglądania na zegarek. I same wady – okazuje się, że muzeum właśnie zamknęli, no wiecie Państwo, we wtorki wyciąg przecież nie działa, a gospodarz przywita was przekleństwami, bo mieliście być o 20, a jest 22. I sposób drugi. Plan szczegółowy. Oczywiście wymaga poświęcenia przed wyjazdem sporo czasu. Ale wszystko gra jak w szwajcarskim zegarku. I nie jest prawdą, że zabija to ten spontan, bo przecież jeśli obiad zaplanowany jest na 15:42, to przecież tak być nie musi – może być nawet o 15:45! Ja robię taki dzienny planik w Excelu. Prosty arkusik oblicza czas od … do. Wystarczy wypełnić pola i jedziesz jak po sznureczku, zaliczając wszystkie atrakcje po drodze, a gospodarz noclegu w nagrodę, że jesteście na czas, poczęstuje was Hanácką Borovičką.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gmina Krościenko nad Dunajcem
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Krościenko nad Dunajcem

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. Mapa zawiera ścieżki historyczne po Krościenku nad Dunajcem, jak również trasy do 11 grzybków, które są usytuowane w charakterystycznych punktach krajobrazowych gminy.

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg