category-icon

ROWEROWO. WOKÓŁ TATR. DZIEŃ 7

47 km
282 m
Słowacja, Kraj preszowski, Spišské Bystré, Powiat Poprad, Wewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zach

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-08-14
Słowacja, Kraj preszowski, Spišské Bystré, Powiat Poprad, Wewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zach
category-icon
47 km
282 m
326 m
4.9/6
Rowerowa trasa WOKÓŁ TATR. DZIEŃ 7.
Etap ze Spišské Bystré do Spišská Belá.
Start asfalcikiem, ale już po chwili skręcamy do lasu. Po krótkiej wspinaczce widok na nieodległe Tatry.
Potem tniemy do Popradu nowiutką rowerową ścieżką. Poprad to niezbyt ciekawe miasto - rozciągnięty rynek z kilkoma ładnymi kamienicami i renesansową wieżą i tyle. Uciekamy do Spisskiej Soboty. Ciekawe domy z charakterystycznymi naczółkami, boniowane kamienice i atmosfera średniowiecznego miasteczka.
Dalej uderzamy w pola. Kamienie, szuter, piaski i trawa - to tygrysice lubią najbardziej!
Za Żakowcami bezkresne pola, ale wciąż z widokami na Tatry. Dojeżdżamy do rzeki Poprad i nowiutką ścieżką niespiesznie pedałujemy do Kiezmarku. Objeżdżamy cerkiew (oczywiście zamknięta) i napadamy kościół artykularny (Unesco). Piękne wnętrza. Kiezmarski rynek z ładnym ratuszem i fantastyczny obiad w restauracji Paloma.
Potem była bazylika, cała ukwiecona w środku z okazji jakiegoś święta.
Przez Hlavne Namestie tniemy do zamku. Po zwiedzeniu zamku w Bojnicach, ten nie może nam zaimponować. Zatem objeżdżamy zamkowe baszty i szorujemy rowerową ścieżką na północ. Po drodze fajna zabawa na chopkach Pumptracka. Dalej skik przez wiszący mostek i napadamy Kastiel Straźky, leżący w ładnym angielskim parku z ekspresyjnymi rzeźbami. Po kontemplacji artystycznych dzieł szorujemy ścieżką na Spisską Belę, obserwowani przez pasma Tatr Bielskich. Wizyta zakupowa w Tesco i lądujemy na wieczór w G-Penzion (120 Euro). Z obszernym wypoczynkowym kącikiem i profesjonalnym barem. Na szczęście nie skompromitowaliśmy się i jest co wlać do tych licznych kieliszków wiszących w barku nad głową .

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Słowacki Raj
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowacki Raj

Słowacki Raj to krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, będący częścią Słowackich Rudaw. Liczne głębokie doliny, będące wynikiem erozyjnej działalności płynących nimi potoków, w środkowych i dolnych częściach przyjmują formę wąskich, krętych wąwozów o wysokich, prawie pionowych ścianach, zwanych po słowacku roklinami, w których potoki (niektóre okresowe) utworzyły liczne progi skalne, wodospady i marmity. Różnice poziomów pomiędzy górnymi a dolnymi wylotami tych wąwozów wynoszą od 180 do 470 m. Najbardziej znane rokliny Słowackiego Raju to Veľký Kyseľ, Malý Kyseľ, Veľký Sokol, Malý Sokol, Kamenné vráta, Piecky, Suchá Belá i Zejmarská roklina. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem roklin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki. Dla turystów pieszych wyznakowano ponad 300 km szlaków. Rowerzyści mogą korzystać z ok.150 km tras we wnętrzu masywu i w jego otoczeniu.

Spisz. Góry Lewockie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Spisz. Góry Lewockie
Tatry Polskie i Słowackie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie i Słowackie

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne oraz wyciągi narciarskie.

Najpopularniejszym celem wędrówek turystów są Tatry Wysokie, których charakterystycznym elementem krajobrazu są: doliny U-kształtne, kotły, pokrywy morenowe, ostre i wąskie szczyty oraz grzbiety, zwane turniami. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe i bardziej łagodne. Występują tu zjawiska krasowe, efektem czego są liczne jaskinie, wywierzyska, żłobki krasowe i leje krasowe. Znajduje się tutaj również wiele dróg wspinaczkowych dla taterników.

Mapa Tatr posiada cieniowanie, zastosowane w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Rok wydania: 2023

 

Tatry Niżne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Niżne

Mapa turystyczna Niżne Tatry obejmuje swoim zasięgiem cały łańcuch górski Tatr Niżnych. Rozległe pasmo obfituje w przepiękne panoramy, do odwiedzin zachęca coraz lepsza infrastruktura i stosunkowo mała liczba turystów. Rok wydania 2019

Zimą pod Tatrami
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zimą pod Tatrami

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe, tory saneczkowe, atrakcje dla dzieci, baseny termalne. Na mapie znajdziemy także informację o tym, które obszary Tatr zamknięte są na zimę dla ruchu turystycznego.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020