Sobota, Sepno, Nieczajna, Kowalewko, Zielątkowo, Sobota

Dodano 3 kwietnia 2018 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

119270
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower MTB
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.1
  • Dystans: 19,4 km
  • Przewyższenie: 25,88 m
  • Suma podejść: 47,75 m
  • Suma zejść: 60,4 m
  • Data: 14 kwietnia 2018
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Sobota
688864
Kościół NMP w Sobocie
Zabytkowy 500-letni kościół
688865
Kowalewko Młyn
Stary młyn wodny w Kowalewku
688866
Dolina Samicy
Obszar Natury Chronionej Natura 2000
Wycieczka, ciągnąca się brzegiem rzeki Samicy, w Rezerwacie Przyrody Chronionej Natura 2000. Podczas wyprawy można zaobserwować ciekawą roślinność i wiele gatunków ptaków, w tym objętych ochroną. Trasę rozpoczynamy przy zabytkowym kościele w Sobocie pochodzącym z XIV wieku. Następnie przejeżdżamy przez całą miejscowość, a na jej końcu skręcamy w prawo w ulicę Gajówka, która prowadzi nas do rezerwatu. Po prawej stronie mijamy cmentarz i wjeżdżamy do lasu. Jadąc cały czas prosto obserwujemy okoliczne, piękne widoki. Mijamy Gajówkę Sobota, a dalej natrafiamy na rozwidlenie. Tu skręcamy w lewo, w stronę mostku na Samicy. Za nim skręcamy w prawo, na nieco zarośniętą, leśną drogę wiodącą nas ku wsi Sepno. Można zrobić sobie krótką przerwę na odpoczynek. Stąd udajemy się starą, wąską, mało uczęszczaną drogą asfaltową, do wsi Nieczajna. Przejeżdżamy przez skrzyżowanie z drogą główną, prosto koło małego stawku. Polna droga, poprowadzi nas do starego młyna wodnego w Kowalewku. Zatrzymamy się tam na chwilę i obejrzymy go. Dalej kierujemy się już w stronę Zielątkowa. Droga Leśna poprowadzi nas do lasu. Wrócimy na miejsce, z którego rozpoczęła się nasza wycieczka, czyli kościoła w Sobocie.
Ciekawe miejsca:
1. Kościół parafialny jest Sanktuarium Maryjnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Parafia została erygowana prawdopodobnie w XIII w. Pierwotny kościół był drewniany. Obecnie istniejący jest murowany, jednonawowy, późnogotycki został wzniesiony przez miejscowego proboszcza i kanonika, a jednocześnie właściciela Soboty, Jana Sobockiego, w latach 1510-1517. Remonty kościoła były przeprowadzone w latach 1780 i kolejny w 1894 r. Całe wyposażenie wnętrza pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i jest utrzymane w stylu neogotyckim.
2. Obszar Natura 2000 Dolina Samicy
Ostoja Dolina Samicy obejmuje górny i środkowy bieg rzeki Samicy, lewego dopływu Warty, na Pojezierzu Poznańskim. Krajobraz doliny zdominowany jest przez pola uprawne, ale w pobliżu rzeki rozciągają się też wilgotne łąki, trzcinowiska oraz naturalne i sztuczne oczka wodne, niewielkie lasy, głównie mieszane. W południowej części doliny leży jezioro Kierskie Małe, a pomiędzy miejscowościami Objezierze i Chrustowo – kompleks stawów rybnych. Dolina Samicy jest jedną z 10 najważniejszych w Polsce ostoi bączka. Ostoja leży na terenie Pawłowicko-Sobockiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
3. Młyn wodny w położonym około 25 km od Poznania Kowalewku, został zbudowany w 1938 roku, prawdopodobnie na fundamentach wcześniejszego, drewnianego budynku. Jeszcze do niedawna w młynie pełną parą pracowały maszyny mielące ziarna zbóż, co z sentymentem do dziś wspominają okoliczni mieszkańcy. Obecnie po maszynach zostały tylko ślady, a młyn przestał pełnić swoją pierwotną funkcję.
Od 2010 roku młyn otwiera swoje przestrzenie dla tych, którzy poszukują miejsc o unikatowym charakterze, ceniących spokój i bliski kontakt z naturą.
4. Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Samicy Kierskiej w gminie Suchy Las (powierzchnia 378,1ha). Obszar rozciąga się między Golęczewem a Zielątkowem. Jego krajobraz tworzą głównie użytki zielone w dolinach, na terenach rolnych, oczka wodne wypełniające niewielkie zagłębienia, zadrzewienia śródpolne. Obszar ten jest ciekawie ukształtowany, mocno pofałdowany, z licznymi oczkami wodnymi oraz bogatą florą i fauną. Dolina Samicy jest jedną z 10 najważniejszych w Polsce ostoi bączka.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Szlak Piastowski
Szlak Piastowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje...

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta