spacer

Dodano 4 maja 2023 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

298158
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  1.8
  • Dystans: 8,9 km
  • Przewyższenie: 24,12 m
  • Suma podejść: 95,88 m
  • Suma zejść: 99,92 m
  • Data: 3 maja 2023
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Libiąż
1640781
Komisariat policji
Budynek policji wybudowany został w 1932 r. Zlokalizowany w Libiążu przy ul. 1 Maja 12. Do lat 80. XX w. pełnił funkcje budynku mieszkalnego, następnie stał się siedzibą lokalnego komisariatu.
1640782
Kościół pw.Przemienienia Pańskiego w Libiążu
Parafia Rzymsko-Katolicka p. w. Przemienienia Pańskiego zlokalizowana w Libiążu przy ul. Oświęcimskiej 81 powstała w roku 1730. W kolejnych latach (1731 – 1741) budowano drewniany kościół parafialny w stylu gotyckim, który funkcję świątyni pełnił do początków XX w. Rozbiórka kościoła drewnianego datowana jest na rok 1927.

W 1904 r. z inicjatywy ks. Franciszka Pietrzykowskiego rozpoczęto budowę nowego, murowanego kościoła na miejscu cmentarza grzebalnego w bezpośrednim sąsiedztwie starego kościoła. Prace budowlane zakończono w 1911 r. Autorem projektu nowego kościoła był Teodor Talowski. Zgodnie z założeniami projektowymi i inwestorskimi architektura kościoła oraz jego wyposażenie (m.in. ołtarze, ambona, chrzcielnica, konfesjonały) utrzymane są w stylu neogotyckim. Dekoracje wewnętrzne inspirowane są dekoracjami z Kościoła Mariackiego w Krakowie.
Kościół zbudowany jest na planie krzyża, w układzie trójnawowym z dwiema wieżami – główną (55 m) wznoszącą się nad kruchtą oraz mniejszą tzw. sygnaturką usytuowaną w punkcie przecięcia sklepienia nad nawą główną oraz transeptem. Do prezbiterium przylegają symetrycznie z obu stron zakrystia oraz skarbiec. Prezbiterium zamknięte jest półokrągłą absydą. Otwory okienne (zakończone ostrołukami) oraz rozety wypełnione są maswerkami. Część okien ozdobiona jest witrażami. Podstawowym materiałem wykorzystanym do budowy kościoła jest cegła pełna ceramiczna.
W 1930 r. wnętrze kościoła zostało pokryte ozdobną polichromią – na ścianach dominują gotyckie motywy roślinne, natomiast sklepienie jest utrzymane w kolorze granatowym oraz ozdobione gwiazdami. Polichromia została zamalowana w 1980 r. W 1999 r. przywrócono jej pierwotny wygląd. Główny ołtarz (tzw. ołtarz szafkowy) nawiązuje stylem i układem (tryptyk) do ołtarza głównego w Kościele Mariackim. W nawach bocznych znajdują się dodatkowe, bogato zdobione ołtarze z obrazami oraz figurami świętych. W nawie głównej umieszczono ambonę będącą kopią ambony z Kościoła Mariackiego w Krakowie.
1640783
Libiąskie Centrum Kultury w Libiązu- kino
Zdecydowanie warto odwiedzić Libiąskie Centrum Kultury. Szczególnie polecam kino.
1644920
Szkoła podstawowa nr 4 w Libiążu
Miejsce rozpoczęcia trasy
Trasę rozpoczynamy pod szkołą. Następnie kierujemy się pod komisariat policji, a później idziemy do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. Po zwiedzeniu kościoła kierujemy się do LCK a tak konkretnie do kina. Po seansie udajemy się na miejsce zbiorki !!!

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta