Dzień 1 (PIERWSZY):
Trasa z Kuźnic do Baryczy (16 km, ok. 5 godzin). Stopień trudnośći średni.
Dzień 2 (DRUGI):
Trasa łatwa z Baryczy do Grabi (27 km, ok. 6 godzin)
OPIS OGÓLNY:
Zapraszamy na weekendowy spływ rzeką Grabią. Spływ zaplanowaliśmy na dwa dni. Pierwszego pokonujemy 16 kilometrowy odcinek z Kuźnic do Baryczy. Powinniśmy go pokonać w około 5 godziny. Napotkamy powalone drzewa oraz liczne przeszkody zbudowane przez bobry. Rzeka na tym odcinku silnie meandruje. Wymaga od kajakarza pewnego doświadczenia. Drugi dzień dłuższy. Przed nami około 27 kilometrów. Rzeka nadal bardzo malownicza. Przewidywany czas płynięcia około 6 godzin.
OPIS SZCZEGÓŁOWY:
PIERWSZY DZIEŃ:
Start: most drogowy na trasie Łask – Piotrków Trybunalski. Rzeka wąska, silnie meandrująca. Powalone drzewa przez bobry oraz gęste chaszcze to nic nadzwyczajnego na tym odcinku. Zaczynamy w Kuźnicach. Płyniemy w stronę Jamborka, gdzie znajduje się drewniany młyn wodny z 1920 roku oraz jaz wodny, który trzeba obejść prawą stroną brzegu. To doskonałe miejsce na odpoczynek oraz posiłek. Młyńska restauracja oferuje pysznego pstrąga z pobliskich stawów. Dostępne są również 2 pokoje noclegowe. Ta część trasy jest dość wymagająca. Kolejny odcinek mniej uciążliwy do miejscowości Ldzań. Lewa odnoga Grabi zaopatruje młyn w Talarze. My płyniemy prawą odnogą na której znajdują się dwa kamieniste progi. Nie chcąc przez nie przepływać należy przenieść kajak brzegiem. Wkrótce dopływamy do zalewu w miejscowości Barycz. Tamę najwygodniej obejść po stronie lewej, dobijając do brzegu około 50 metrów przed zaporą. Również po lewej stronie znajdują się pozostałości po nieczynnym już młynie. Kontynuując spływ poniżej tamy docieramy do mostu drogowego z Kolumny do Baryczy. Po prawej stronie dogodne miejsce aby zakończyć spływ. Naszym oczom ukażą się rozległe łąki i pastwiska niedaleko lasu. Tutaj rozbijamy obozowisko. Czas na nocleg i odpoczynek.
DRUGI DZIEŃ:
Za Baryczą dopływamy do „Piaskowej Góry”. Piaszczysta, szeroka plaża po lewej stronie zachęca do odpoczynku i podziwiania pejzażu doliny Grabi. Grzechem byłoby nie skorzystać. Dalej przepływamy pod mostem drogi ekspresowej „S8". Płynąc dalej docieramy do nieczynnego młyna w Baryczy oraz zalewu. Młyn znajduje się w lewej odnodze. My płyniemy prawą, przez zalew. Tamę najwygodniej obejść po stronie lewej, dobijając do brzegu około 50 metrów przed zaporą. Kolejne spiętrzenie wody w Kolumnie. Można spłynąć lub obejść prawą stroną. Uwaga na kamienie. Następny most. Tym razem na trasie Łask – Łódź. Docieramy do gospodarstwa rybnego. Zmuszeni jesteśmy przenieść kajaki lewą stroną ok. 200 metrów. Wracając na wodę uważać należy na kamienisty próg wodny. Mijamy most kolejowy oraz drogowy Zduńska Wola – Łask. Początkowo trasa prowadzi przez łąki i pola. Napotykamy pierwszą przeszkodę – kładkę nad wodą. Proponujemy przenieść kajaki lewą stroną. Wkrótce kolejny mostek i następna „przenoska” po lewej stronie. Po minięciu mostu w Zielęcicach wpływamy w prawą odnogę rzeki. Nie spływamy napotkanego jazu tylko przenosimy kajaki. Oby dwa brzegi dobrze dostępne. Fragment Zielęcice – Marzenin bardzo atrakcyjny. Po minięciu mostu drogi ekspresowej S8 napotykamy młyn w Marzeninie. Do obejścia po stronie prawej. Na wysokości Kustrzyc mijamy linie kolejową Tarnowskie Góry – Inowrocław. W Lichawie nasza rzeczka dzieli się na dwa koryta. Wpływamy w lewe. Bobry dają o sobie znać. Powalone drzewa, szybki nurt i kręte koryto nie raz zmuszą nas do opuszczenia kajaka. Za Lichwą natrafimy na plaże po lewej stronie przy lesie. Idealne miejsce na dziki biwak i nocleg. Dopływamy do miejscowości Grabia. Tutaj kończymy drugi dzień przygody kajakowej.
DLA KOGO?
Dla osób ceniących bezpośredni kontakt z przyrodą. Planowany nocleg na dziko. Rozbijamy namioty i organizujemy obozowisko na plaży w miejscowości Lichawa. Wieczór spędzony w cieple ogniska oraz zapach pieczonej kiełbaski na długo zapadną w pamięć. Jeżeli szukasz wygodnego i komfortowego pokoju hotelowego to niestety nie ten spływ.
PREFEROWANY SPRZĘT:
• Kajaki dwuosobowe plus fotelik dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe;
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie
Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.