Toruń

Dodano 26 października 2023 przez rysowanie
Toruń
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

330640
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1737835
Żywe Muzeum Piernika
Muzeum Piernika jest interaktywną formą poznawania historii Torunia oraz toruńskiego piernikarstwa, atrakcyjną zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Odwiedzający mają możliwość wzięcia aktywnego udziału w pokazie tradycyjnego wypieku pierników według najlepszych receptur sprzed pięciuset lat.
1737836
Osioł
Pręgierz-osioł dla żołnierzy toruńskich, stojący w dzisiejszej formie u zbiegu ul. Żeglarskiej i Szerokiej jest nawiązaniem do historycznego pręgierza-osła, stojącego w tymże miejscu przed rozbiorami.
Figura osła nawiązuje do stosowanych w dawnym Toruniu kar za drobne i cięższe przewinienia, wymierzanych tutaj - przy narożniku budynku odwachu - dla żołnierzy toruńskich sił zbrojnych.
1737837
Bunkier Wisła
Bunkier Wisła w Toruniu jest jedną z popularniejszych tego typu atrakcji w okolicy. Sam bunkier powstał w 1943 roku, zbudowano go z lanego betonu i prefabrykatów. Jest to kryta betonowa szczelina przeciwlotnicza, która może pomieścić aż sto osób. Bunkier wyposażony jest w system wentylacji grawitacyjnej.
1737838
Krzywa caffe
Kawiarnia w Toruniu
1737839
Dom Mikołaja Kopernika
Dom Mikołaja Kopernika jest interaktywnym muzeum, które opowiada nie tylko historię życia astronoma i jego rodziny, ale również porusza kwestie m.in. życia w średniowiecznym Toruniu, związane z kosmosem, rozwojem nauki, odkryciami geograficznymi czy dążeniem ludzi do wiedzy.
1737840
Pomnik Flisaka
W zachodniej części Rynku Staromiejskiego znajduje się odsłonięta w 1914 roku studzienka ze statuetką flisaka otoczonego przez osiem żab. Kompozycja ta, umiejscowiona pierwotnie na dziedzińcu ratusza, a następnie wielokrotnie przenoszona w inne miejsca, symbolizuje związek Torunia z Wisłą.
1737841
Mikołaj Kopernik
Wykonany z brązu pomnik odsłonięto w 1853 r. Przedstawia on Mikołaja Kopernika w todze profesorskiej trzymającego w lewej ręce astrolabium, a prawą wskazującego niebo. Na granitowym cokole umieszczono łacińską inskrypcją, która głosi: "Mikołaj Kopernik, toruńczyk, ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo".
1737842
Dom PRL-U
Celem muzeum, powołanego do życia 1. maja 2019 roku, jest przedstawienie uroku życia codziennego Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Inicjatorką muzeum była Joanna Murawska.
1737843
Dom Eskenów
Na parterze budynku zaprezentowano okres prahistoryczny oraz średniowiecze. Toruń ukazany jest tu jako miasto hanzeatyckie, w którym kwitł handel i rzemiosło, w warsztatach powstawały naczynia, buty, przedmioty codziennego użytku, a Wisłą spławiane były towary do odległych miejsc.
1737844
Niewidzialny Dom
Niewidzialny Dom jest nowym miejscem na mapie toruńskich atrakcji, zlokalizowanym w samym sercu toruńskiej starówki – przy ul. Strumykowej 5. To unikatowa, edukacyjno-turystyczna atrakcja, jedna z pięciu tego typu na całym świecie, pokazująca świat z wyłączeniem zmysłu wzroku.
1737845
Toruńska Przekupka
W rękach przekupki można dostrzec kosz pełen jaj, gęś oraz wagę umieszczoną pod stopami, więc rzeźbę zatytułowano po prostu: „Przekupka z wagą”. Jej odsłonięcie odbyło się podczas inauguracji Jarmarku Katarzyńskiego pięć lat temu, a dokładnie 16 czerwca 2011 roku. Kobieta siedzi na ławce dokładnie vis a vis Gospody pod Modrym Fartuchem. Ta instalacja artystyczna nawiązuje do targów, które dawnej odbywały się na Rynku Nowowiejskim, ale i dziś ich nie brak. Przykładem może być chociażby coroczny Jarmark Katarzyński.
1737846
Wózek
Nawiązuje do kręconego w tym miejscu filmu „Prawo i Pięść” w reżyserii Jerzego Hoffmana z 1964 r. Jest on zresztą opatrzony inskrypcją upamiętniającą twórców. Wózek autorstwa pary poznańskich artystów – Karola Furyka i Małgorzaty Więcławskiej – wypełniony jest po brzegi dobytkiem przesiedleńców z filmu Hoffmana.
1737847
Boisko Staw Komtura
Staw Komtura. Najstarszą częścią wzniesionego na planie podkowy zamku wysokiego był ceglany mur obwodowy oraz dostawiony do jego południowego odcinka dwukondygnacyjny, w pełni podpiwniczony budynek, założony na rzucie wydłużonego prostokąta o wymiarach 12x54 metry i nakryty dwuspadowym dachem.
1737848
Zamek Krzyżacki
Toruński zamek należał do najstarszych budowli tego typu wzniesionych przez Krzyżaków na prawym brzegu Wisły. Zaczęto budować go około połowy XIII wieku. Wykorzystano w tym celu umocnienia starszego, wcześniej zniszczonego grodu, co miało wpływ na nietypowy kształt toruńskiej warowni, przypominający podkowę.
1737849
Jan Paweł II
Pomnik z brązu o wysokości 3,5 metra wykonany i postawiony został w 2007 roku dla upamiętnienia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Jego odsłonięcia dokonano 2 czerwca 2007 roku, na kilka dni przed 8. rocznicą jego wizyty w Toruniu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kujawy - mapa atrakcji turystycznych
Kujawy - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Krajoznawcza mapa Kujaw z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w postaci grafik. Mapa Kujawy to doskonała propozycja szczególnie dla turystów, którzy podróżują samochodem.

Mapa Ziemia Chelmińska - Kraina gotyku
Ziemia Chelmińska - Kraina gotyku - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Aktualizowana w terenie mapa krajoznawcza Ziemi Chełmińskiej. Na mapie zaznaczono w postaci ikon najważniejsze atrakcje turystyczne regionu. Mapa obejmuje swym zasięgiem Chełmno, Toruń, Chełmżę, Świecie, Grudziądz, Golub-Dobrzyń oraz Bydgoszcz. ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta