Trasa po mniejszych miejscowościach gminy Chorzele

Dodano 11 maja 2024 przez rysowanie
Trasa po mniejszych miejscowościach gminy Chorzele
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

349286
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1816860
Altanka z stawem na Bobrach
Mała altanka w miejscowości Bobry z małym stawem obok niej. Powstała około roku 2020 z inicjatywy sołtysa Dąbrówki Ostrowskiej.
1816861
Przydrożny krzyż na Chorzelach
Przydrożny krzyż na wjeździe do miasta Chorzele.
1816862
Figurka przydrożna na Przątalinie
Figurka przydrożna znajdująca się w miejscowści Przątalina. Jest poświęcona Najświętszej Maryi Pannie.
1816865
Miejsce suszenia cegieł w dawnej Cegielni.
Jeden z elementów dawnej cegielni w Niskich Wielkich. To tu dawniej suszono cegły.
1816866
Komin cegielni
Najbardziej charakterystyczny element cegielni w Niskich Wielkich. Wielki komin odchodzący od dawnego pieca cegielni. Jest widoczny z wielu okolicznych miejscowości. Wysokością dorównują mu tylko pobliskie wierze nadawcze.
1816868
Wnętrze pieca cegielni
Dawne serce funkcjonowania XIX wiecznej cegielni w Niskich Wielkich. To tu wypalano cegłę do końca XX wiek, gdy zakład ostatecznie upadł. Teraz pozostają tu tylko opuszczony środek wypełniony gruzem.
1816873
Stawy po żwirowmi
Stawy, które powstały w wyniku zalania dawnej żwirowni niedaleko Dąbrówki Ostrowskiej i Rapat Żach. Dom dla licznych gatunków roślin i zwierząt. Idealne do wypoczynku lub jako przystanek na trasie wędkarza.
1816874
"Górka" w Dąbrówce Ostrowskiej
Jedno z najwyższe wzniesienie w okolicy Dąbrówki Ostrowskiej. Rozciąga się tu piękny widok na pobliskie wioski.
1816888
Figurka w Duczyminie
Przydrożna figurka w wiosce Duczymin powstała w roku 1896. Od roku 2000 jest poświęcona Papieżowi Janowi Pawłowi II. Niedawno była przedstawiana i remontowana w związku z remontem drogi w Duczyminie trwającym od drugiej połowy 2023 roku.
1816889
Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Jana Nepomucena w Duczyminie
Kościół i parafia z długą historią. Pierwsze wspomnienie o parafii pochodzi z roku 1599, który jednak stwierdza, że parafia ta istniała co najmniej od roku 1496. Jest to drugi kościół stojący w tym miejscu, gdyż pierwszy spłonął 1836 roku jednak w owym pożarze ocalał cudowny obraz Matki Bożej Duczymińskiej. Budowa obecnego kościoła rozpoczęła się w roku 1888, a pełne przywrócenie parafii miało miejsce w 1901 roku. Obecnym proboszczem jest ksiądz Grzegorz Adam Ostrowski.
1816890
Tabliczka z historią Parafii
Tablica stojąca przed bramą kościoła. Znajdują się tu najważniejsze informacje na temat parafii w Duczyminie w tym jej bogata historia.
1816912
Figura Matki Bożej Duczymińskiej
Pomnik przedstawiający Matkę Bożą stojący niedaleko od wejścia do Kościoła w Duczyminie. Dokładna data powstania nie jest znana jednak najpewniej powstał on w czasie budowy samego kościoła lub jednego z jego remontów.
1816938
Tabliczka informująca o obiawieniu
Według XVII wiecznej tradycji, w pobliżu kościoła, na topoli objawiła się Matka Boża Duczymińska co było jednym z powodów rozwoju jej kultu w całej parafii. Według tradycji i przekazów spod topoli wydobywała się woda, uznawana za świętą, co było dziwne dla owego miejsca, gdyż jest tu bardzo sucho. Obecnie w najbardziej prawdopodobnym miejscu owego Objawienia stoi upamiętniająca to tabliczka zawierająca informacje o tym przekazie ludowym.
1816940
Wnętrze Kościoła
Wnętrze kościoła skupia się przed wszystkim na ołtarzu, na którym widnieje cudowny obraz Matki Bożej Duczymińskiej. Przypomina on obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Został namalowany w XVII wieku w stylu barokowym. Cudownie ocalała z pożaru kościoła, który miał miejsce w roku 1836. Poza obrazem warte zaznaczenia są freski na sklepieniu, które przedstawiają Czterech Ewangelistów w ich symbolicznych formach oraz Boga. Dodatkowo znajdują się tu też 2 witraże ufundowane przez parafian. Pierwszy w lewej części przedstawia św. Krzysztofa natomiast drugi w prawej części - św. Jana Chrzciciela.
1816941
Głaz przy drodze
Sporej wielkości głaz narzutowy leżący przy drodze z Duczymina do Bugzów. Według lokalnej legendy pod głazem zaczaił się diabeł dzięki czemu mógł z łatwością krzyżować plany podróżnych i sprowadzać na nich nieszczęście.
1816942
BTR-152
Jeden z wojskowych pojazdów stojących na swego rodzaju małym placu przed siedzibą firmy transportowej Maks-Trans w Burzący Płoskich. Tak samo jak firma taki i ten pojazd należy do rodziny Maksińskich.
1816943
SKOT
Kolejny pojazd wojskowy należała do Maksińskich i ich firmy. Stoi w pobliżu pierwszego.
1816945
Obozowisko przy parkingu w Górach Dębowych
Obozowisko, które znajduje się w pobliżu parkingu w bardzo klimatycznych Górach Dębowych. Idealne miejsce do odpoczynku na trasie oraz urządzenia ogniska.
1816947
Kapliczka św. Krzystofa
Jedna z serii drewnianych kapliczek zrobionych przez lokalnego rzemieślnika, które zdobią trasę w Górach Dębowych.
1816948
Kapliczka św. Nepomucena
Kolejna z kapliczek w Górach Dębowych. Przemawia św. Jana Nepomucena patrona mostów i osób tonących.
1816950
Kapliczka św. Rocha
Kolejna z drewnianych kapliczek na trasie w Górach Dębowych. Ta przedstawia św. Rocha, patrona lekarzy, aptekarzy, ogrodników i opiekunów zwierząt domowych.
1816951
Pomnik "Jeża"
Pomnik w Górach Dębowych upamiętniający lokalnego Żołnierza Wyklętego. Był nim porucznik Wiktor Zacheusz Nowowiejski ps. "Jeż", " Żuk" pochodzący z pobliskiej wsi Zembrzus. Działał on w czasie II Wojny Światowej w Wojsku Polskim w czasie Kampanii Wrześniowej, a potem walczył jako partyzant Armii Krajowej najpierw przeciwko okupacji niemieckiej, później zaś przeciwko nowym władzom komunistycznym. Został zamordowany w zasadzie zorganizowanej przez Służbę Bezpieczeństwa z Przasnysza w jego rodzinnej miejscowości. Według pogłosek został wydany przez jednego z mieszkańców Zembrzusa. Oficjalna data śmierci to 6 grudnia 1946 roku. Miejsce jego pochówku nie jest znane do dziś.
1816953
"Dęby Pamięci" w Górach Dębowych
Posadzone w 2009 roku z nasion poświęconych przez Benedykta XVI. Mają upamiętniać ofiary Zbrodni Katyńskiej powiązane z Ziemią Przasnyską.
1816954
Pomnik 100-leica Lasów Państwowych
Głaz z pamiątkową tabliczką, który ma upamiętniać 100-lecie Lasów Państwowych. Ufundowało go Nadleśnictwo Przasnyskie. Powstał 25 kwietnia 2024 roku.
1816955
Kościół Rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Jest to kościół filialny Parafii Duczymieńskiej. Został wybudowany w roku 1992, a konsekrowany dnia 28 czerwca 1992 na zlecenie ówczesnego proboszcza Parafii Duczymieńskiej ks. kan. Waleriana Andrzeja Niewiadomskiego. Przyczyną powstania tego miejsca były opowieści o Krzyżu, który został znaleziony w post-niemieckiej szkole w wsi Rudne, a następnie przeniesiony do odbudowywanej szkoły podstawowej w Zdziwóju Nowym. W samej szkole Krzyż przetrwał też pożar owej szkoły jak i później był przechowywany przez mieszkańców tak aby nie został zarekwirowany przez władze komunistyczne likwidujące symbole religijne w szkołach od roku 1953. Ta historia zaintrygowała ks. Waleriana i dlatego też postanowił wznieść owy kościół.
1816956
Gościniec
Jest to droga łącząca większość pobliskich wsi z Chorzelami. Jej historia jest ciekawe, gdyż powstała wzdłuż biegu rzeki Orzyc, a tym samym też wzdłuż granicy polsko-krzyżackiej. Miała nie tylko ułatwić życie zwykłym mieszkańcom ale też była korzystna dla wojsk w czasie działań wojennych, gdyż ułatwiał transport i rozpoznanie w okolicy ponieważ jej najważniejsze części znajdowały się w gęstych i istniejących do dziś lasach.
1816957
Tablica informacyjna w lasach Dąbrówki Ostrowskiej
Stara i podniszczona tablica znajdująca się w lasach należących do Dabrówki Ostrowskiej. Zawiera ona informacje nie tylko o przebiegu dawnej granicy polsko-krzyżackiej ale też o lokalnym bohaterze - Tomaszu Kolbe. Kolbe był otóż szlachcicem, który posiadał folwark w Dąbrówce Ostrowskiej. Brał też czynny udział w powstaniu styczniowym będąc Naczelnikiem Wojskowym Powiatu Przasnyskiego. Wygrał kilka bitew z wojskami rosyjskimi przeganiając je np. z Chorzel do Prus. Zginął on w czasie bitwy pod Rydzewem. Jego pomnik stoi w Ciechanowie.
1816964
Żurawie
W czasie podróży można spotkać wiele dzikich zwierząt. Jednym z nich są żurawie, które bardzo często odwiedzają polany w lasach w okolicy Chorzel.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Nadleśnictwo Wielbark
Nadleśnictwo Wielbark - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wielbark to niewielka miejscowość położona na południe od Szczytna. Bogactwo tutejszych lasów ukazuje już sama okładka tej mapy. Poza darami runa leśnego tereny te oferują jeszcze wiele innych ciekawych miejsc godnych odwiedzenia i zgłębienia...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta