Trasa wycieczki krajobrazowej po mojej małej ojczyźnie (7 maja 2022 roku)

Dodano 7 maja 2022 przez aplikację Android
Trasa wycieczki krajobrazowej po mojej małej ojczyźnie (7 maja 2022 roku)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

247340
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Inne
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.9
  • Dystans: 3,3 km
  • Czas trwania: 0 h 37 min
  • Średnia prędkość: 5,39 km/h
  • Przewyższenie: 63,12 m
  • Suma podejść: 488,01 m
  • Suma zejść: 487,61 m
  • Data: 7 maja 2022
  • Lokalizacja: Polska, mazowieckie, Warszawa
1400957
Żłobek miejski
Zespół Żłobków m.st. Warszawy oferuje profesjonalną opiekę dla dzieci w wieku do lat 3 w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych.
1400958
Tramwaj wodny- Statek Zefir
Statek „Zefir” pływa do Serocka, w ramach jednej z linii turystycznych ZTM Warszawa
1400959
Klub kajakowo-wioślarski i wypożyczalnia kajaków
Klub Spójnia Warszawa -wielosekcyjny klub sportowy prowadzący szkolenie w każdej kategorii wiekowej. Zawodnicy startują w zawodach rang – międzywojewódzkiej i międzynarodowej.
1400960
Parafia Świętej Jadwigi
W latach 1920–1921 na Pelcowiźnie na gruncie ofiarowanym przez księżnę Marię Ewę Radziwiłłową i rodzinę państwa Grędzickich został zbudowany drewniany kościółek-barak pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. We wrześniu 1944 r. kościół uległ uszkodzeniu wskutek ostrzału artyleryjskiego a ocalałe wyposażenie przeniesiono do kaplicy na ul. Poborzańskiej na Nowym Bródnie. Kawałek po kawałku zastąpiono starą drewnianą konstrukcję nową murowaną. Pomimo trudności ze strony władz nowy kościół został poświęcony 19 września 1971 roku.
1400961
Elektrociepłownia Żerań
Druga co do wielkości warszawska elektrociepłownia – Elektrociepłownia Żerań. Powstała w latach 1952–1956. Wobec braku doświadczeń w tej dziedzinie skorzystano z dokumentacji i urządzeń z ZSRR. 21 lipca 1954 ruszyła pierwsza turbina. W latach 1956–1961 dostawą energii cieplnej objęto pierwsze osiedla na Pradze, część Śródmieścia i Żoliborz.
1400962
Kapliczka - Pamiątka Matki Boskiej Smętnej od Franciszkanów
Kapliczki tej na co dzień nikt nie zauważa, choć znajduje się ona między ruchliwym skrzyżowaniem a przystankiem autobusowym w kierunku Tarchomina. Prosty betonowy klocek zwieńczony krzyżem i napis "1948". Podobno przed wojną stała tu inna kapliczka, na terenie jakiegoś majątku. Po II wojnie światowej tutaj właśnie wracający z wojny Polacy zostawiali kartki z informacją, że żyją, kogoś szukają i gdzieś mieszkają. Dla Białołęki to miejsce święte.
Trasa przebiegała brzegiem Kanału Żerańskiego i składa się z pięciu odcinków wzdłóż kanału oraz jednego wzdłuż ul. Modlińskiej i Kowalczyka, Rozpoczyna się od ulicy Krzyżówki obok Żłobka i dalej chodnikiem i piaszczystą ścieżką wśród drzew prosto do kanału. Historia Kanału Żerańskiego ma swój początek na Żeraniu i ciągnie się przez 17,6 km aż do Nieporętu. Na całej swojej długości ma głębokość 2,5m. - 3 m. Łączy Wisłę i Jezioro Zegrzyńskie pomiędzy warszawskim Żeraniem a Nieporętem. Pierwotnie w XVII wieku w miejscu północnego odcinka dzisiejszego Kanału Żerańskiego, powstał Kanał Królewski z polecenia króla Zygmunta III Wazy. Zadaniem tego kanału było „ściągnąć wody z puszczy” (Puszczy Słupeckiej), czyli uregulowanie rzeki Długiej na odcinku od Kobiałki do Narwi, która zagrażała wylewami dworowi myśliwskiemu Wazów w Nieporęcie. Kanał Żerański przebiega w przybliżeniu z północy na południe. Około połowa długości kanału znajduje się w granicach administracyjnych Warszawy. Z Jeziorem Zegrzyńskim kanał łączy się w skrajnie południowym punkcie, z Wisłą na terenie Żerania, na południu dzielnicy Białołęka. Śluzy kanału znajdują się w Warszawie, przy samej Wiśle. Nad kanałem jest 10 mostów drogowych i 3 kolejowe.
Kanał ma też duże znaczenie lokalne. W miejscu połączenia z Wisłą znajduje się druga co do wielkości warszawska elektrociepłownia – Elektrociepłownia Żerań. Zakład ten używa kanału jako zbiornika wody technologicznej. Przy śluzie jest też port o stałym poziomie lustra wody służący m.in. jako magazyn dla barek transportowych. Kanał jest też jednym z najbardziej cenionych terenów wędkarskich w Warszawie, regularnie odbywają się tam zawody wędkarskie. Z powodu zrzutu wody technologicznej z elektrociepłowni do portu woda w kanale jest zdecydowanie cieplejsza niż np. w Wiśle, co wpływa na liczebność ryb. Występują w nim praktycznie wszystkie wiślane ryby z przewagą drapieżników takich jak: okonie, szczupaki, bolenie. Jest tu także bardzo dużo białej ryby m.in. leszcze, płocie, karasie.
Ze względu na swoją charakterystykę, tereny nad Kanałem Żerańskim są wykorzystywane do rekreacji, zarówno jeżeli chodzi o sporty wodne, jak również turystykę pieszo-rowerową. Wzdłuż Kanału biegnie jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w stolicy, łącząca ją z Zegrzem i Nieporętem. Kanał Żerański stanowi również arenę zmagań podczas zawodów łodzi smoczych, a także regat długodystansowych stanowiących trening dla polskiej kadry wioślarskiej. Swoją bazę kajakowo-wioślarską ma tam klub Spójnia Warszawa. W okolicy zlokalizowano także przystanek statku „Zefir” pływającego do Serocka, w ramach jednej z linii turystycznych ZTM Warszawa.
Tereny brzegowe Kanału Żerańskiego charakteryzują się wysokimi walorami krajobrazowymi (m.in. występowanie komponowanych, dojrzałych zadrzewień przywodnych). W pasie brzegowym podrost drzew tworzą: dąb szypułkowy, klon pospolity, klon jawor, klon jesionolistny, czeremcha pospolita, czeremcha późna, olsza czarna, brzoza brodawkowata i jarząb pospolity oraz gatunki owocowe: jabłonie i grusze. W strefie przywodnej - we fragmentach - obecne są ekspansywne rośliny zielne np. nawłocie oraz rdestowce. Jest to obszar wyjątkowy pod względem przyrodniczym i kulturowym w skali ponadlokalnej.
Tereny położone wzdłuż brzegów kanału posiadają potencjalnie wysokie walory, w tym szczególnie:
• przyrodnicze – strefa zróżnicowanej roślinności wysokiej; w przeszłości kształtowana jako obszar zadrzewień typu przywodnego;
• rekreacyjne - obszar ogólnie dostępny, wykorzystywany w różnym stopniu przez pieszych (osoby spacerujące), rowerzystów, a także wędkarzy. Na fragmentach - wzdłuż Kanału - przebiega ścieżka spacerowa; miejscami – w zaniku.
Ścieżka wyznacza cykl interesujących sekwencji widokowych na Kanał Żerański i zadrzewienia drugiego brzegu.
Komponentami krajobrazu (środowiska przyrodniczego) są naturalne formy/struktury i organizmy (powietrze, woda, gleba, roślinność, zwierzęta). Elementami krajobrazu są przestrzenne jednostki przyrodnicze (ekosystemy) oraz nieprzyrodnicze elementy kulturowe (np. zabudowa, infrastruktura). Zarówno pomiędzy komponentami, jak i elementami występuje szereg różnego rodzaju zależności. Elementy przyrodnicze, naturalne lub ukształtowane w wyniku działalności człowieka, tworzą określoną strukturę ekologiczną (przyrodniczą) krajobrazu. Stanowi ona bazę dla kolejnych elementów nieprzyrodniczych wprowadzanych przez człowieka. Struktura ekologiczna krajobrazu, w szczególności jej jakość, ma istotne znaczenie w procesie kształtowania przestrzeni i ochrony jej wartości przyrodniczo-kulturowych, w tym walorów wizualnych.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta