category-icon

Trójkąt Trzech Cesarzy.

124 km
13 h 26 min
1.2 km
Polska, śląskie, Bronów, powiat bielski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-05-01
Polska, śląskie, Bronów, powiat bielski
category-icon
124 km
1233 m
1233 m
13 h 26 min
2.3/6
Tym razem wyruszyliśmy z domu w kierunku Goczałkowic, a potem malowniczych, wiosennych lasów kobiórskich, gdzie dojechaliśmy nieco dziurawą drogą technologiczną wiodącą z Goczałkowic do Studzienic. W lesie kobiórskim kierowaliśmy się nawigacją, która zaprowadziła nas do Tychów, mijając to miasto od wschodu. Kolejny las jaki odwiedziliśmy to las murckowski pod Katowicami, gdzie solidnie pobłądziliśmy, bo GPS wyprowadził nas na leśną drogę, którą nie było możliwości jechać rowerem...

Do Mysłowic dojechaliśmy mocno spóźnieni, bo tym błądzeniu w lesie. Miasto to objechaliśmy nieco za e wschodu i wjechaliśmy przez "most cudów" nad Czarną Przemszą do Sosnowca. Dlaczego "most cudów"? Bo to granica Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, a cuda związane są z tym że na Górnym Ślasku jedzie się "na kole", a w Zagłębiu już "na rowerze".

Trójkąt Trzech Cesarzy znaleźliśmy w okolicy gdzie łączy się Czarna i Biała Przemsza. Jest to określenie miejsca, gdzie w latach 1846–1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw biorących udział w rozbiorze Polski: Prus (później Niemiec), Austrii (później Austro-Węgier) i Rosji. Ten punkt na mapie to w zasadzie trójstyk trzech cesarstw.

My akurat wybraliśmy się w dniu 1 maja 2019 roku, czyli w 15 rocznicę przystąpienia Polski do UE, zaś na samym trójkące trwały uroczystości związane właśnie z tym wydarzeniem. Były tam też liczne grupy rekonstrukcyjne z dawnych czasów.

Drogę powrotną początkowo planowaliśmy do Katowic na dworzec kolejowy, ale zachęceni piękną pogodą i faktem, że jazda na rowerze w tym terenie to istna przyjemność, postanowiliśmy jechać rowerami w kierunku Lędzin i Bierunia. trasa jaką dotychczas pokonaliśmy nic nie przypomina typowego wyobrażenia Górnego Śląska jako jakiegoś przemysłowego terenu. Wręcz przeciwnie. Jechaliśmy przez spore kompleksy leśne i rolnicze tereny z pięknymi widokami na okolicę.

W lesie kobiórskim wjechaliśmy na trasę, którą jechaliśmy wcześniej wbrew powszechnej zasadzie, że prawdziwy cyklista nigdy nie wraca tą samą drogą.
Na trasie do domu zgubiłem w Zabrzegu-Czarnolesiu licznik, który już niemal w ciemnościach, odnaleźliśmy na torowisku... Tak oto zakończyła się pierwsza, majowa rajza z wynikiem 127 km.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie