category-icon

Tychy i Bieruń

82 km
76 m
Ligota
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-04-30
Ligota
category-icon
82 km
76 m
81 m
1.8/6
W ostatni dzień kwietnia 2017 roku, korzystając ze słonecznej pogody i ciepłego dnia, mimo porannego deszczu, pojechałem na wyprawę rowerową. Trasa zaczęła się w Ligocie, skąd przez Czarnolesie, leśnymi drogami dojechałem do wału Jeziora Goczałkowickiego. Jezioro było dosyć mocno zaśmiecone różnymi dziadostwami, które naniosła wezbrana Wisła. Wody w rzekach ogólnie było dużo z powodu intensywnych opadów deszczu, jakie przetoczyły się w dniach 27-29.04.2017 w naszym regionie. Z walu pojechałem do Pszczyny, przy czym trasa ta stanowiła nie lada wyzwanie, bo droga była w przebudowie... Z Pszczyny pojechałem do Piasku, ale niestety nie do kolegi Michała, który nie mógł jechać ze mną, a do kobiórskiego lasu, gdzie jest mnóstwo ładnych tras rowerowych. Z Kobióra pojechałem trasami w lesie nad tyskie jezioro w Paprocanach, gdzie było sporo spacerowiczów, którzy nie zważali na trasę rowerową !!! Miałem tam zrobić przystanek na lody, ale jak zobaczyłem kolejkę to uznałem, że szybciej zajadę do Bierunia. Trasy rowerowe w Tychach są rewelacyjnie zrobione i świetnie oznakowane. Po prostu bajka dla cyklistów. Trasa do Bierunia, wiodła ładnymi terenami. Zawitałem na rynku w Bieruniu Starym, gdzie zjadłem loda w towarzystwie Ukraińców. Potem pojechałem do Bojszów i Międzyrzecza, czyli terenów gdzie już kilka razy byłem. Od Bierunia jechałem już trasą WTR i częściowo "EuroVelo R4" i "Greenways". Trasa pokierowała mnie przez Frydek, do Ćwilkic, gdzie byłem niedawno z Michałem. Potem dotarłem do Rudołtowic, gdzie skierowałem się w stronę BPTL Kaniów. Dotarcie do lotniska nie było wcale łatwe... Technologiczny przejazd z płyt, przez Wisłę nie był możliwy, ze względu na sporą ilość wody. Musiałem wspiąć się na dawny metalowy most i w ten sposób przeprawić się przez wezbraną Wisłę, co udało się bez problemów i po objechaniu kaniowskiego lotniska zawitałem w Czechowicach-Dziedzicach. W tym mieście jadąc tuż obok szkoły "Resortówki", do której przez 6 lat chodziłem, pomachałem znanemu czechowickiemu cykliście Panu Zenkowi, który tam spacerował i mnie rozpoznał. Nie miałem czasu na pogawędkę, bo trochę czas naglił, tak więc szybko przejechałem z Czechowic do Ligoty, podziwiając opadający poziom wody w naszej Iłownicy, która gdyby dalej padało na pewno by wylała... W pamięci mam powódź z maja 2010 roku, gdzie prawie 80 procent Ligoty znalazło się pod wodą... Szybkim tempem pojechałem już do domu, a mój licznik zatrzymał się na 85 km.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie