category-icon

Wilkszyn MTB trasa nr 2

28 km
0 m
Wilkszyn
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-04-13
Wilkszyn
category-icon
28 km
0 m
0 m
1.9/6
Prezentujemy drugą propozycję ciekawej trasy rowerowej wokół Wilkszyna. Tym razem trasa dłuższa ok. 28km, do pokonania (bez dłuższych postoi) w ok. 2-2,5 godz. Trasa ta w 85 proc. omija drogi asfaltowe, a w 99 proc. ruchliwe drogi samochodowe. Prowadzi po drogach polnych, wałem przeciwpowodziowym Bystrzycy i Odry, po wąskich leśnych ścieżkach (tzw. naturalne single).
Trasę tę najlepiej pokonywać rowerem górskim MTB na szerokich oponach 2,0″. Jest to trasa naturalna. W zależności od warunków pogodowych miejscami zdarzają się odcinki grząskie i koleiny. W suchych warunkach jest do pokonania na rowerze trekingowym. Nie jest to trasa oficjalna, dlatego nie jest oznakowana. Aby się nie zgubić, można pobrać plik GPS z serwisu Traseo lub na smartphone otworzyć trasę za pomocą aplikacji Traseo (można także wydrukować). Poniżej prezentujemy opis trasy, mapę oraz film z najciekawszymi miejscami z trasy.
Zaczynamy w Wilkszynie przy Orliku, skręcamy w lewo w ulicę Leśną i po 300 m ponownie w lewo w ulicę Krótką. Dojeżdżamy do szosy 336, gdzie skręcamy w prawo. Drogą jedziemy tylko 300m (jeżeli jedziecie z dziećmi najlepiej wybrać chodnik), następnie skręcamy w lewo w ul. Miłoszyńską. Przed nami 2 km asfaltu z małym ruchem samochodowym, dobrego na rozgrzewkę. W Miłoszynie w prawo w starą drogę, po 1km w lewo w drogę polną i po 300m znajdziemy się na wale Bystrzycy. Tu zaczyna się ciekawsza cześć trasy. Wałem prowadzi wąska ścieżka, jedziemy wzdłuż lasu z widokiem na pola. Po 1,4km dojedziemy do oczyszczalni ścieków Janówek, przecinamy drogę główną. Nie pojedziemy jednak wałem, gdyż smród z oczyszczalni nie zachęca do jazdy. Pojedziemy dołem bliżej Bystrzycy, potem Odry, drogą przez las i rozlewisko, tutaj smród nie jest tak uciążliwy. Po 2km dojeżdżamy do wybetonowanego brzegu Odry, gdzie skręcamy w lewo i po 100m w prawo.
Tu zaczyna się najbardziej atrakcyjna część trasy, 3,5km wąskiej ścieżki wydeptanej przez wędkarzy, wzdłuż Odry. Dużo zakrętów, miejscami bardzo kręto, ostro w dół i do góry. Można poczuć klimat starej puszczy, powalone drzewa porośnięte przez mech, pod jednym z nich trzeba nawet przejechać. Ścieżka jest w pełni przejezdna, przy szybszej jeździe zaczyna się zabawa. Zerknijcie na poniższy filmik, zobaczycie jak fajnie. Rowerzyści, którzy nie mają wprawy jazdy po takich krętych, wąskich ścieżkach mogą wybrać objazd wałem Odry.
Po 3,5 km wyjeżdżamy na wał, singiel idzie wprawdzie dalej ale po kilkuset metrach wyjeżdża z lasu i droga staje się nieprzejezdna. W tym miejscu nie ma co żałować, że singiel się skończył, gdyż będziemy nim wracać. Po 4 km jazdy wałem z widokiem na rzekę, dojeżdżamy od Prężyc, zalewu na Odrze. To miejsce docelowe naszej trasy. Bardzo ładne miejsce nad wodą, idealne na dłuższy piknik. Niestety nie ma sklepu, baru, trzeba wykorzystać własne zapasy z plecaka.
Powrót w większości trasą, którą jechaliśmy. Po 4km zjeżdżamy z wału na singiel. Trasa niby ta sama, ale jadąc w stronę przeciwną jakby coś nowego. Możemy oczywiście objechać ten odcinek wałem. Jak skończy się singiel wrócimy do Miłoszyna krótszą drogą. Nie skręcamy w lewo na rozlewisko Odry, tylko w prawo w kierunku Janówka i ul. Janowskiej. Po 800m skręcamy w prawo na wał, z którego po kolejnych 800m zjeżdżamy w lewo w kierunku Miłoszyna. Po 1 km dojedziemy do Miłoszyna, a którego wracamy do miejsca startu tą samą drogą, którą przyjechaliśmy.
Jeżeli powyższy opis nie zachęcił Cię do wyjścia na rower i pokonania tej trasy, zapraszamy do oglądnięcia filmu z najciekawszymi miejscami trasy https://youtu.be/ahbVUERVPes

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wzgórza Trzebnickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wzgórza Trzebnickie

Mapa "Wzgórza Trzebnickie" obejmuje obszar od Wrocławia do Żmigrodu oraz od Brzegu Dolnego do Oleśnicy. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°41’ - 17°22’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°09’-51°26’ szerokości geograficznej północnej. Na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście oraz każdej osobie poruszającej się wg tej mapy. W miejscowościach opisano nazwy ulic . Są tu przebiegi wszystkich szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, konnych, opisano na nich odległości - co pozwoli zaplanować wycieczkę. Miejsca szczególnie warte odwiedzenia zaznaczono żółta ramką. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic z cięciem co 5 m.

Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia

Mapa Wrocławia i okolic na wschodzie sięga po centrum Wrocławia, na zachodzie do Środy Śląskiej, południowa granica określona jest przez wsie Słupice, Kełczyn, Oleszna, Radzików, północna przez Ligotę Piękną, Gosławice i Brodno. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°33’ - 17°01’ długości geograficznej wschodniej oraz 50°49’-51°14’ szerokości geograficznej północnej. Mapa obejmuje swym zasięgiem Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Zbiornik Mietkowski. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera długości szlaków pieszych i rowerowych, nazwy ulic, rodzaje nawierzchni dróg, zabytki. Tak dokładnej mapy turystycznej tego obszaru jeszcze nie było!

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie