category-icon

Wiślana Trasa Rowerowa I - 235 km

234 km
931 m
Kraków
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-09-19
Kraków
category-icon
234 km
931 m
1011 m
2/6
Wiślana Trasa Rowerowa I
SZLAK WZDŁUŻ NAJDŁUŻSZEJ RZEKI POLSKI. ETAP WISŁA - SZCZUCIN.
Wiślana Trasa Rowerowa to jeden z największych rowerowych projektów w Polsce. Szlak w swoim założeniu pozwoli przemierzyć cały kraj od górskich źródeł Wisły aż po Bałtyk. Jego całkowita długość liczyć ma około 1200 km. Na obecną chwilę w Polsce zrealizowane są dwa odcinki tego szlaku na terenie trzech województw: śląskiego, małopolskiego oraz kujawsko – pomorskiego.

Poniżej przedstawiamy etap I, który rozpoczyna się w Wiśle i kończy w Szczucinie na granicy z województwem podkarpackim i świętokrzyskim. Szlak ten przebiega po najbardziej atrakcyjnych miejscach doliny Wisły i jej dopływach na terenie województwa śląskiego i małopolskiego.

Szlak rozpoczyna się w Wiśle i biegnie wzdłuż rzeki Wisły przez Ustroń, Skoczów, Ochaby, Drogomyśl, zakręcając przed Strumieniem do Zabłocia, dalej przez Zarzecze, Chybie, Zabrzeg (zahaczając o Jezioro Goczałkowickie) i Czechowice-Dziedzice do Kaniowa. Małopolski odcinek szlaku rozpoczyna się w Jawiszowicach i kończy 230 kilometrów dalej – w Szczucinie. Trasa przebiega m.in. przez Oświęcim, Skawinę, w sąsiedztwie Opactwa Tynieckiego, po Bulwarach Wiślanych w Krakowie, tuż koło Niepołomic i Zalipia.

WTR jest dobrze oznakowana, podróżujących nią rowerzystów prowadzą znaki typu R4, czyli pomarańczowa tabliczka z czarnym rowerem i logo szlaku, czasami towarzyszą im znaki informujące o odległości do poszczególnych miejscowości. Nawierzchnia szlaku nie jest jednolita. Jedzie się asfaltowymi drogami rowerowymi, drogami asfaltowymi o niewielkim natężeniu samochodowym, a w dużo mniejszym stopniu drogami szutrowymi.


✔ Dystans: 311 km

✔ Nawierzchnia: asfaltowa oraz szutrowa

✔ Suma podjazdów: 2 800 m

✔ Suma zjazdów: 3 070 m

✔ Jaki rower: praktycznie każdy rodzaj roweru

✔ Trudność: szlak dla osób początkujących i średnio zaawansowanych

✔ Początek szlaku: Dworzec kolejowy Wisła Uzdrowisko

✔ Koniec szlaku: Szczucin

✔ Strona szlaku: wkrótce

✔ Znakowanie: Zobacz znakowanie szlaku (link)

Atrakcje na szlaku:
Wisła | Ustroń | Beskid Śląski | Jezioro Goczałkowickie, Kościół św. Marcina w Jawiszowicach | Oświęcim | Mętków | Rudniański Park Krajobrazowy | Dolina Karpia | Zator | Skansen w Wygiełzowie | Zamek Lipowiec | Alwernia | Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy | Opactwo Benedyktynów w Tyńcu | Kraków | Niepołomice | Puszcza Niepołomicka | Zalipie

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Las Wolski w Krakowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Las Wolski w Krakowie

Mapa Lasu Wolskiego i Pasma Sikornika w Krakowie od Wydawnictwa Compass w skali 1:10 000 wraz z wykazem i opisami wszystkich szlaków turystycznych na obszarze mapy, zarówno spacerowych, pieszych, rowerowych jak i Szlaku Twierdzy Kraków. Rok wydania 2023

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017