category-icon

Włodowice - Olsztyn - Włodowice

87 km
8 h 33 min
2.3 km
Polska, śląskie, Włodowice
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-05-16
Polska, śląskie, Włodowice
category-icon
87 km
2251 m
2251 m
8 h 33 min
6/6
To była jedna z moich najdłużej trwających wycieczek ale spowodowane to było nie tyle długością trasy co ilością napotkanych na niej ciekawych obiektów i miejsc. Na dobrą sprawę z tej jednaj wycieczki można by stworzyć kilka podczas których, na spokojnie i bez pośpiechu można zwiedzić miejsca, przez które przemknąłem zatrzymując się na chwilę w celu zrobienia zdjęć. Mogłem sobie na to pozwolić bo byłem tam już wielokrotnie ale cały dzień można spokojnie przeznaczyć na spacer po Złotym Potoku i okolicach, na zamki w Bobolicach i Mirowie z przejściem szlakiem poprowadzonym wzdłuż Mirowskiej Grzędy, na ruiny zamku w Olsztynie z okolicznymi skałkami, warte odwiedzenia są również Żarki. Ponieważ jednak większość tych miejsc widziałem stosunkowo niedawno, skupiłem się na Olsztynie w którym dość dawno nie byłem, włącznie ze spacerem po ruinach oraz na zabytkowych kościoła w Zrębicach, Choroniu i Przybynowie, których jeszcze nie widziałem. Podczas wycieczki zrealizowałem w całości mój plan a nawet więcej, gdyż nie trzymam się sztywno założonego planu i gdy nadarz się okazja do zobaczenia ciekawego miejsca, chętnie z tego korzystam. Podczas tej wycieczki poza planem zahaczyłem więc o fragment Rzędkowickich Skał, zboczyłem też troszkę w Choroniu gdyż zaciekawiła mnie informacja o istniejącej w niej XVII wiecznej kaplicy. Podczas wycieczki przez większość trasy poruszałem się drogami publicznymi jednak sporą część trasy pokonałem także ścieżkami rowerowymi wyłączonych z ruchu pojazdów jak również drogami leśnymi z najczęściej utwardzoną nawierzchnią. Ponieważ poruszałem się po Jurze, nie mogło zabraknąć podjazdów a tych było całkiem sporo. Bardziej chyba od tych górek uciążliwy był wiatr, osiągający według prognoz ok. 30 km/h a w porywach był pewnie jeszcze silniejszy. Niestety wiał mi w twarz podczas prawie całej drogi powrotnej z Olsztyna. Niezależnie jednak od wiatru wycieczka była super z niezapomnianymi, czasami jak z bajki krajobrazami.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Wszystkie szlaki (piesze, rowerowe, konne) posiadają między punktami węzłowymi odległości– dzięki temu można zaplanować wycieczkę.

Mapa przygotowana wyłącznie w wersji cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami.
Mapa została wydana jedynie w formie cyfrowej - brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie