Wysowa Zdrój - Hańczowa - Ropki

Dodano 15 sierpnia 2024 przez plik GPX
Wysowa Zdrój - Hańczowa - Ropki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

365750
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1856192
Cerkiew Św. Michala Archanioła w Wysowej Zdrój
Cerkiew wzniesiona w 1779 r. Sciany pokryte poziomymi deskami. Dach i cebulowate kopuły kryte blachą. Polichromia o charakterze neogotyckim datowana jest na lata 1912–13. Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas barokowy z XVIII w., a po stronie północnej nawy barokowy ołtarz boczny z ikoną Matki Boskiej.
1856193
Bar u Tomasza
Przed naszym rajdem zjedliśmy tu pstrąga. Koszt na 3 150 zł z dodatkami. Są też np pierogi z rydzami , które próbowałem innym razem. Niestety o tej porze roku dużo os.
1856198
Miś
Figurka Misia wykona przez jakiegoś miejscowego artystę.
1856199
Area Piknik
taka typowa wiata ławeczki , stolik
1856200
Markowska Woda
Przeprawa przez bród.
1856201
Ropa
Charakterystyczny stary most nad Ropą.
1856203
Cerkiew Matki Bożej Propokow w Hańczowej
Cerkiew prawosławna Opieki Bogurodzicy, Cerkiew Opieki Matki Bożej w Hańczowej, również takie nazwy spotkałem. Powstała w 1 poł. XIX w. Jest to typowa cerkiew zachodniołemkowska o konstrukcji zrębowej i ścianach pokrytych gontem. Polichromia ornamentalno-figuralna oraz ikonostas autorstwa Antoniego, Michała i Zygmunta Bogdańskich, pochodzą z końca XIX w. W prezbiterium znajduje się barokowy ołtarz główny, w nawie dwa ołtarze boczne z ikonami Chrystusa przekazującego klucze św. Piotrowi oraz Opieki Bogurodzicy (Pokrow).
1856204
Area Piknik
Nieco dalej za cerkwią znajduję się kolejna area piknik. Niestety trochę zaniedbana, zarośnięta chwastami i kilka puszek po piwie.
1856205
Stawik w Ropkach
1856206
Punkt Węzłowy nr 13 Ropki
Rozwidlenie szlaków. Można tutaj pójść na Lackową przez Ostry Wierch, do Izb. Jestteż mala ławeczka.
1856207
Turystyczna apteczka
Turystyczna przydrożna apteczka ufundowana przez mieszkańców Ropek. Znajduje się przed rzeczką w małej wiacie.
1856208
Przełęcz Hutniańska 645 m.n.p.m.
1856209
Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Wysowej Zdrój
Powstał w latach 1936–38 wg projektu Z. Mączeńskiego. Nawiązuje on do tradycji dawnego budownictwa regionu. Ściany wzniesiono w nietypowej konstrukcji zrębowo-słupowej i oszalowano. Układ wnętrza jest jednonawowy, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, do którego dobudowana została zakrystia.Wewnątrz zastosowano stropy płaskie, nad nawą zaś częściowo pozorne sklepienie kolebkowe wsparte na słupach. Kościół zdobi barokowy ołtarz główny z XVIII lub XIX w., przeniesiony z innej świątyni. Znajduje się w nim obraz Wniebowzięcia NMP.
1856210
Parking
Spory darmowy parking
1856211
amfiteatr
Na koniec rajdu załapaliśmy sie na koncert Qarmell Quartet
1856222
Basen Kryty
Park Wodny w Wysowej-Zdroju to jedyny tego rodzaju obiekt w regionie. mieści się on w drewnianym wykonanym z bali budynku. Zlokalizowany jest w centrum Wysowej, w pięknym parku zdrojowym. Jest to basen rehabilitacyjno-rekreacyjny o powierzchni 287 m? z ciepłą wodą i wieloma atrakcjami. Do dyspozycji są: wodne i powietrzne stacje masażu, basen dla dzieci, basen SPA (jacuzzi), sauna parowa i sauna sucha.
1856416
Pijalnia Wód i Fontanna
W wybudowanej w 2006 roku pijalni wód mineralnych można skorzystać z wód mineralnych ze źródeł: Henryk, Franciszek, Anna, Józef II, Słone. Wody mineralne Wysowej uznane są za wody lecznicze i wykorzystywane są w leczeniu wielu schorzeń głównie układu trawienia oraz moczowego. Dodatkowo w pobliżu pijalni znajduje się fontanna oraz tężnia solankowa.
Rajd rowerowy po okolicach Wysowej-Zdrój. Parkujemy na dość dużym parkingu w poblżu parku zdrojowego przy drodze którą przyjechaliśmy. Na rowerach podjeżdżamy do cerkwi pw. Michała Archanioła. Skręcamy w lewo i udajemy się w kierunku ośrodka wczasowego "Zacisze". Jeszcze zaraz na początku ztrzymujemy się tak naprawdę na obiadek w barze u Tomasza gdzie jemy pysznego pstrąga z frytkami. Posileni z pełnymi brzuchami możemy wyruszać.Początek aż do Zacisza to lekko pod górkę drogą asfaltową. Mimo moich rad dzieciaki mocno ciągną pod górkę, muszą się ścigać i gdy kończy się asfalt zaczynają się fochy i lekkie dąsy. Sytyłacie nieco poprawia figurka misia przy drodze i super długi zjazd szutrem gdzie mojej księżniczce poprawia się humor. Na końcu zjazdu coś mi się pomyliło z drogą i zamiastw prawo jechać na most na Ropie skręciliśmy w lewo i zrobiliśmy dodatkową małą pętelkę poza programem. Pomijając przejazd przez potok Markowska Woda nie było tam nic interesującego a czasami trafiały nam się troszkę zarośnięte kawałki leśnymi drogami.Powtarzamy kawalek trasy, łatwo udało mi się namówić dzieci gdyż na nowo czekal nas zjazd szutrem. Następnie już dobrze kierujemy się wzdłuż czerwonego szlaku GSB przez metalowy mostek na Ropie i udajemy się do cerkwi w Hańczowej. Kilkadziesiąt metrów za cerkwią jest taka mała area biwakowa czyli wiata z ławeczkami i stolikiem gdzie na moment się zatrzymujemy aby schrupać trochę cipsów i się napić.Ostatni postój robimy w Ropkach przy węźle szlaków nr. 13i tam opuszczamy czerwony szlak GSB. Tutaj moja księżniczka znów ma kryzys więc dalej czeka mnie pchanie dwóch rowerów aż do Przełęczy Hutniańskiej 645 m.n.p.m., jest to najwyższy punkt na trasie. Całe szczęście Matti pod górkę radził sobie lepiej i szybciej niż podczas zjazdów. Na przełęczy znów dosiadamy rowery i fiuuuu w dół do Wysowej. Na moment zatrzymujemy się przy kościele Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej aby poczekać na Mattiego i zrobić jakąś fotkę. Na koniec kółeczko po parku zdrojowym w Wysowej-Zdrój oraz wysłuchanie kawałka "He's a Pirate" granego przez Qarmello Quartett.

Film z trasy

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Niski
Beskid Niski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta