category-icon

Z muzyką w tle. Trasa 31 narowery

32 km
559 m
Polska, małopolskie, Zakliczyn, powiat tarnowski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-18
Polska, małopolskie, Zakliczyn, powiat tarnowski
category-icon
32 km
559 m
556 m
2/6
Pogórze Rożnowskie – to niezwykle atrakcyjny region do uprawiania turystyki rowerowej. Choć nie ma tu wielkich gór, na tej trasie przyjdzie nam zmierzyć się z dość wymagającym podjazdem na Jamną. Zaczynamy na rynku w Zakliczynie z zabytkowym ratuszem - mieście słynącym z „Festiwalu fasoli” (1). Wyjeżdżamy na zachód ul. Mickiewicza, na której mijamy muzeum „Pod Wagą” w zabytkowej chacie oraz XVIII - wieczny kościół (2). Za mostkiem na potoku Wolanka skręcamy w lewo ul. Grabina, i obok cmentarza zmierzamy w kierunku wypiętrzającego się przed nami masywu Mogiły. W Zdoni obok szkoły jedziemy w prawo, po chwili w lewo. Klucząc między zagrodami podjeżdżamy na widokowy grzbiet, a następnie zjeżdżamy w Dolinę Paleśnianki. Drogą 975 jedziemy w prawo widokowym przełomem Paleśnianki. Mijamy Paleśnicę z klasycystycznym kościołem z prawej (3), i za boiskiem sportowym skręcamy bocznym asfaltem w lewo. Jedziemy urokliwą doliną za zielonym szlakiem rowerowym. Płaska droga kończy się przy niewielkim parkingu, skąd stromym podjazdem rozpoczynamy wspinaczkę na Jamną (4). Za kościołem skręcamy w lewo, jedziemy 600 m czarnym szlakiem, po czym odbijamy ze szlaku szutrem w prawo do lasu i wspaniałym zjazdem (mijając po drodze klimatyczne miejsce biwakowe z wiatą odpoczynkową) kierujemy się do Jastrzębiej (5) (6). Po dojechaniu do drogi głównej skręcamy w lewo i zaraz w prawo pod górę. Po ponad 2-kilometrowym podjeździe skręcamy w lewo i widokowym grzbietem kierujemy się na Suchą Górę (406 m n.p.m.). Tuż przed szczytem na węźle szlaków jedziemy na wprost czarnym szlakiem turystycznym (i zielonym rowerowym). Zjeżdżamy do Zakliczyna. Przed klasztorem ss. Bernardynek skręcamy w prawo i udajemy do Europejskiego Centrum Muzyki K. Pendereckiego (7). Następnie na rozjeździe za szlakami jedziemy w lewo, a przy klasztorze OO. Franciszkanów (8) w prawo. Przecinamy drogę 975 i ul. Jagiellońską docieramy do rynku, gdzie kończymy wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Festiwal Fasoli w Zakliczynie (1) – największa impreza na Pogórzu Karpackim promująca produkt regionalny – fasolę „Piękny Jaś z doliny Dunajca”. Impreza odbywa się w pierwszej dekadzie września każdego roku.
Zabytkowa zabudowa małomiasteczkowa Zakliczyna (2) – z drewnianymi domami o wysuniętych przed ściany frontowe okapami. Najlepiej zachowane budynki tego typu znajdują się przy ul. Mickiewicza. Wśród nich „Dom pod Wagą” z 1769 r. (obecnie izba regionalna). W pobliżu barokowy kościół parafialny z 1768 r. Centralną części Rynku zajmuje neogotycki ratusz z I poł. XIX w.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa31 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie