Z pokładami soli pod kołami. Trasa 19 narowery

Dodano 21 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191736
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

Zapraszamy na wycieczkę, która zaczyna się w Wieliczce, mieście od wieków związanym z wydobyciem soli. Cała trasa prowadzi gminnym szlakiem rowerowym, z niewielką odnogą dla zainteresowanych wydłużeniem sobie wycieczki. Przed wyruszeniem na trasę obowiązkowo zwiedzamy kopalnię soli (1) oraz związane z nią zabytki (2) i Zamek Żupny (3). Trasę rozpoczynamy z przystanku kolejowego Wieliczka-Rynek. Jedziemy do Rynku Górnego ul. Zamkową obok kościoła św. Klemensa (4). Ma tam swój początek czerwony szlak rowerowy, którym będziemy jechać ponad 10 km. Wyjeżdżamy z Rynku ul. Batorego i dalej jadąc ul. Św. Sebastiana mijamy drewniany kościół (5) Przejeżdżamy drogę 964 i wkrótce opuszczamy Wieliczkę. Wypatrując oznakowań szlaku jedziemy przez Lednicę Górną, Tomaszkowice do Biskupic, gdzie mijamy neogotycki kościół z XX w. (6). Z Biskupic ścieżką gruntową skracamy trasę przez las i za szosą stromo opadamy do Dobranowic. Tutaj możemy wybrać wariant skrótowy jadąc w prawo lub jechać w lewo wzdłuż proponowanej trasy. Zjeżdżamy prawie 3 km doliną potoku Sułówka do Huciska. Tuż przed drogą dochodzącą z lewej skręcamy w prawo w wąską drogę asfaltową. Po 500 m przejeżdżamy obok domu T. Kantora i pomnika „Krzesło” (7). Po wyjechaniu na grzbiet skręcamy w prawo i jedziemy 3,5 km widokową szosą do skrzyżowania przy kapliczce w Dobranowicach. Skręcamy tu w lewo, ponownie na czerwony szlak rowerowy. Kilkadziesiąt metrów za łukiem drogi trzymając się szlaku skręcamy w prawo, i początkowo asfaltem a dalej gruntową drogą zjeżdżamy do Koźmic Małych. Dwa razy przekraczamy drogę 964 i wyjeżdżamy pod górę, aż do kościoła w Pawlikowicach. Nieco dalej ponownie spadamy do drogi wojewódzkiej, po czym odbijamy boczną uliczką w lewo. Do końca wycieczki w Wieliczce trzymamy się czerwonego szlaku rowerowego, mijając jeszcze po drodze dwór w Sierczy (8).

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kopalnia Soli w Wieliczce (1) – najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne, którego początki sięgają średniowiecza. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO kopalnia tworzy sieć szybów i sztolni o długości ok. 300 km, położonych na 9 poziomach. W części udostępnionej do zwiedzania, obejmującej 3,5 kilometrowy odcinek na głębokości od 64 do 135 m, można podziwiać jeziora, oryginalny sprzęt i urządzenia górnicze, a także unikalną kaplicę bł. Kingi, mogącą pomieścić ponad 500 osób. Działa tu również ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny. Informacje: www.kopalnia.pl.
Zabytki budownictwa górniczego w Wieliczce (2) – to przede wszystkim stare nadszybia: Górsko (XVII w.), Świętej Kingi (XIX w.), Daniłowicza (XVII w.) oraz szyb Regis (XIV w.).
Zamek Żupny w Wieliczce (3) – powstał na przeł. XIII i XIV w., odbudowany po zniszczeniach z okresu II woj. światowej. Dawna siedziba władz żupników i zarządców kopalni. Obecnie Muzeum Żup Krakowskich.
Kościół pw. św. Klemensa w Wieliczce (4) – wzniesiony w XIX w. Elementy wyposażenia wnętrza z XIII i XIV w. Obok dzwonnica ufundowana przez Jana III Sobieskiego po zwycięstwie nad Turkami. Informacje: www.klemens.pl.
Drewniany kościół św. Sebastiana w Wieliczce (5) – zbudowany w 1582 r. Wewnątrz cenne obrazy z XVI w., młodopolska polichromia – dzieło Wł. Tetmajera z 1906 r. oraz witraże zaprojektowane przez Stanisława Matejkę.
Kościół w Biskupicach (6) – postawiony w 1914 r. w miejscu poprzednich świątyń z XI i XVII w. Zachował się kamienny portal z najstarszego kościoła.
Krzesło Kantora w Hucisku (7) – betonowe krzesło o wys. 14 m to pomnik ku czci Tadeusza Kantora (1915-1995), znanego w świecie twórcy teatru „Cricot 2”, reżysera, scenografa i malarza. Obok oryginalna willa, dom artysty.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa19 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta