category-icon

Z Prehyby przez Halę Konieczną do Roztoki

9.6 km
74 m
Polska, małopolskie, Szlachtowa, Popradzki Park Krajobrazowy, powiat nowotarski, Beskid Sądecki, Zew

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-08-21
Polska, małopolskie, Szlachtowa, Popradzki Park Krajobrazowy, powiat nowotarski, Beskid Sądecki, Zew
category-icon
9.6 km
74 m
769 m
3.8/6
Drogę powrotną ustawiłem inną ale prawie równoległą do niebieskiego szlaku. Ze schroniska przez Halę Konieczną i drogą stokową za szlakiem narciarskim przez Dolinę Wielkiej Roztoki.

Hala Konieczna. Niegdyś duża hala wypasowa, a obecnie w znacznej części zarastająca lasem (tzw sukcesja leśna). Jedynie w dolnej części, na przełęczy pomiędzy Złomistym Wierchem a Konieczną Górą zachowała swój pasterski charakter. Na południowym skłonie hali znajduje się bacówka, obecnie prawdopodobnie domek letniskowy. Hala znana jest z pomnika partyzantów radzieckich z oddziału Bociana zgrupwania im. Aleksandra Newskiego w walce z Niemcami (co i licha robili sowieccy partyzanci na terenie Polski?!).


Dawniej stał tu duży pomnik do którego organizowano komunistyczne zloty młodzieży, oraz był wyznaczony szlak turystyczny zielony (ponoć jego pozostałości można jeszcze odnaleźć na kamieniach, podobnie jak pozostałości pomnika, który leży gdzieś pośród świerków).


Miejscową mało znaną atrakcją turystyczną jest perć Sosnowskiego (coś na kształt bardziej znanej Perci Borkowskiego na stokach Lubonia Wielkiego), którą można osiągnąć Halę z Doliny Wielkiej Roztoki. Szlak stromy i wymagający, ale za to atrakcyjny. Kiedyś się tam wybiorę. W internecie pełno jest relacji z przejścia czy zjazdu rewerem tym nieznakowanym szlakiem


Idąc w dół nie mogliśmy się nadziwić jakie trzeba mieć umiejętności narciarskie, żeby pokonać ten szlak. Zarówno w górę, ale szczególnie w dół. Droga stokowa którą wyznaczono szlak narciarski wznosi się miejscami dosyć stromo, a także tworzy ostre skręty. Łatwo jest więc wypaść z drogi i wylądować w chaszczach na poboczu.


Zaczął padać deszcz. Wyjęliśmy więc kurtki. Schodząc caly czas w dół osiągamy w końcu dno doliny i mijamy duży mur skalny zwany Borsudzyny (od nazwy potoku). Mapa turystyczna podaje inną nazwę Boruczyny, a potok nazywa Szczecina. Obie nazwy raczej błędne. Ten mur skalny to rumowisko skalne stanowiące kontynuację rumowiska na Wietrznych Dziurach. Znajduje się tam kilka jaskiń szczelinowych (najdłuższa to Roztoczańska dł 130m, najkrótsza to Kocurowa Jama dł. 4m). Miejsce z klimatem, takim raczej mrocznym.


Kolejną atrakcją na szlaku jest stanowisko chronionej paproci Języcznika zwyczajnego. Ta paproć jest charakterystyczną rośliną zbiorowiska leśnego zwanego jaworzyną zboczową. Płaty tej jaworzyny występują wśród zbiorowisk buczyny karpackiej. W Polsce szacuje się areał tej jaworzyny raptem na 100ha. Oprócz Karpat wytępuje na Pogórzu Kaczwskim w jednym stanowisku (wąwóz Myśliborski koło Jawora)


Ostatnią atrakcją jest stary kamieniołom. To chyba faktycznie stary kamieniołom który został zaadoptowany na użytek ekologiczny. Jest tu wiata z tablicami informacyjnymi. Można schronić się przed deszczem, odpocząć lub pogłębić swoją wiedzę o przyrodzie.


My na szczeście nie musimy się zatrzymywać, i spokojnie osiągamy nasz samochód zaparkowany pod hotelem Ryterski.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl

 

Beskid Sądecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie