190 kilometrów asfaltu, z czego 133 kilometry ścieżek rowerowych. Zaledwie 2 kilometry nieutwardzonej drogi. Dogodny dojazd pociągiem zarówno na początek i koniec trasy. W jakim kraju taka trasa ?. W Polsce. Pogranicze województwa Wielkopolskiego i Lubuskiego, ma do zaoferowania taką rowerową perełkę.
Trasa to propozycja 4 dniowego wyjazdu. W takiej opcji przebiegi nie są duże, ale macie możliwość zapoznania się a atrakcjami turystycznymi, których jest sporo.
Oczywiście trasę można skrócić do dwóch dni, bez zwiedzania wszystkich muzeów
Nawierzchnia:
Ścieżki rowerowe: 133 km (65%) z czego asfaltowe ścieżki 75,5 km (39,70%), ścieżki rowerowe z kostki 40 km (21%), szutrowe ścieżki rowerowe 8,4 km (4,4%)
Asfalt o znikomym ruchu : 49,40 km (26%)
Asfalt o większym natężeniu ruchu : 6,6 km (3,5 %)
Drogi polne : 2,2 km (1,2 %
Szutry : 8 km (4,2 %)
Typ roweru
Każdy rower nada się na ta trasę. Po modyfikacjach trasy przed Bukiem, oraz w okolicy Świętna tak, żeby ominąć odcinki szutrowe trasę przejedziesz także rowerem szosowym.
Noclegi.
Jedyne pole namiotowe przy trasie to Karpicko koło Wolsztyna. Ze znalezieniem noclegu pod dachem nie będzie większych problemów, w regionie działa sporo hoteli, liczne są też agroturystyki
Dojazd do szlaku:
Stacja początkowa: Nowy Tomyśl (linia kolejowa Poznań - Zbąszynek
Stacja końcowa : Żagań (dojazd z Głogowa i Zielonej Góry)
Dodatkowe stacje kolejowe: Buk, Ptaszkowo, Kotowo, Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Wolsztyn, Nowa Sól.
Top 5 atrakcji
Atrakcje, których nie można pominąć to
- Wiklinowy kosz gigant w Nowym Tomyślu
- Pałac von Hardta w Wąsowie
- Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach
- Parowozownia Wolsztyn
- Park krasnala Nowa Sól
Poza tym przygotowałem dla was na mapie listę kolejnych 140 atrakcji.
Dzień I - ok. 39 km
Nowy Tomyśl - Buk
Dzień II - ok 52 kilometry
Buk - Wolsztyn
Dzień III ok. 60 km
Wolsztyn - Nowa Sól
Dzień IV ok. 43 km
Nowa Sól - Żagań
Po wyjściu z pociągu już od początku ścieżka rowerowa w Nowym Tomyślu, która przez kolejne 20 km prowadzi nasypem dawnej kolei wąskotorowej. W Nowym Tomyślu na zwiedzanie można poświecić ok. 2 godzin.
Kolejna perełka to Wąsowo z pałacem, koniecznie zejdźcie nad staw gdzie widok na pałac jest najlepszy. Przed bukiem gorsza nawierzchnia, szutry i nieco polnych dróg, ale można je ominąć jadąc asfaltem o większym ruchu.
Buk to sanktuarium Matki Boskiej Literackiej. Z Buku do Grodziska to głównie ścieżki rowerowe, z takimi perełkami jak, klasztor w Woźnikach, pałac w Kotowie, czy staropolska karczma.
Grodzisk to obowiązkowa wizyta na rynku. Kolejne kilometry ścieżki rowerowej do Wolsztyna. Po drodze muzeum pożarnictwa w Rakoniewicach. Wolsztyn to 2 muzea, parowozownia i skansen. Jest co robić i warto tutaj zatrzymać się nieco dłużej. Ścieżki rowerowe prowadzą do Świętna, koniecznie trzeba nieco zboczyć z trasy i wspiąć się na wieżę widokową.
Szutry łączą Świętno z trasą kolej na rower. Kolejne 40 kilometrów ścieżek rowerowych nasypem dawnej kolei. Kolejowy most w Stanach jest imponujący. W Nowej Soli warto zobaczyć Park Krasnala oraz port rzeczny. W Stypułowie, koniec ścieżki rowerowych i ostanie kilometry do Żagania na dworzec PKP lokalnymi asfaltami.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Sławskie
Turystyczna mapa Pojezierza Sławskiego z aktualnymi szlakami pieszymi, rowerowymi i kajakowymi. Obszar mapy zawiera się pomiędzy Zieloną Górą a Lesznem obejmując obszar m.in. Przemęckiego Parku Krajobrazowego.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Dolnośląskie
Mapa Borów Dolnośląskich swoim zasięgiem obejmuje obszar samych Borów, Dolne Łużyce (także z częścią niemiecką) oraz Przemkowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Łuku Mużakowa. Wschodnią granicę mapy wyznaczają Głogów i Chojnów.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska
Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.
Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019