category-icon

ZAKOŃCZENIE SEZONU ROWEROWEGO 2018

61 km
7 h 59 min
669 m
Polska, śląskie, Bronów, powiat bielski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-12-31
Polska, śląskie, Bronów, powiat bielski
category-icon
61 km
669 m
669 m
7 h 59 min
2.3/6
ZAKOŃCZENIE SEZONU ROWEROWEGO 2018

31.12.2018 roku planowane było tradycyjne kolędowanie wraz z zakończeniem sezonu rowerowego 2018.

Mimo ostrzeżeń, jakie wysyłała do nas niepewna pochmurna pogoda, na stracie przy kościele w Ligocie Miliardowicach, pojawiło się 7 wspaniałych rowerowych orłów, którzy w temperaturze zaledwie 2 stopni Celsjusza, postanowili dochować tradycji.

Kolędowanie rozpoczęło się przy miliardowickim kościele tuż po 10.00, a kolędowaliśmy u naszego proboszcza ks. Zygmunta, który jak na razie dwukrotnie był z nami na wyprawie rowerowej. Ksiądz za to dał nam po czekoladzie... ale niestety nie mógł tym razem z nami pojechać, ponieważ... organizował zabawę sylwestrową dla miliardowickiej młodzieży!!!

Następnie pojechaliśmy do Bronowa, i centrum Ligoty, gdzie kolędowaliśmy u tamtejszego rezydenta ks. Jana M., który przyjął nas z ogromną radością, życzliwością i szacunkiem, za co Mu podziękowaliśmy. Warto wspomnieć, że ks. Jan aktywnie wspierał społeczność Miliardowic w czasie budowy kościoła. Jeśli mógłbym cokolwiek powiedzieć na temat tego księdza, to z pewnością jest to człowiek z prawdziwym powołaniem.

Potem pojechaliśmy do dzielnicy Czechowic-Dziedzic, zwanej Podraj, a następnie do najstarszego kościoła w naszej gminie, czyli kościoła św. Katarzyny, a następnie do centrum miasta, gdzie przejechaliśmy obok klasztoru ojców Jezuitów. Zatrzymaliśmy się na Placu Jana Pawła II gdzie stała piękna stajenka i był czas na pamiątkowe zdjęcie.

olejny kościół jaki mijaliśmy na trasie to był kościół Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach. Tam opuścił nas Pan Józek, który bez wątpienia powinien być rowerowym idolem dla jednego cyklisty. Tak już w sześciu jechaliśmy pod kościół św. Józefa w Zabrzegu a potem skierowaliśmy się do lokalu "Paradise" w tej miejscowości, gdzie podsumowaliśmy kończący się sezon.
Potem każdy pojechał do domu... Ale nie ja, bo postanowiłem jeszcze przejechać wałem rzeki Iłownica do Bronowa i drogą pojechałem do Landeka, a potem Iłownicy, skąd leśnym duktem wróciłem do Landeka i potem do Bronowa i do domu. Po chwili ponownie wsiadłem na rower i odwiedziłem cmentarz na Miliardowicach i w centrum Ligoty, skąd do domu wracałem przez Międzyrzecze (Francweld) i Bronów. Licznik pokazał 57 km.

To jednak nie był koniec mojego rowerowania tego dnia, a właściwie nocy...

Już o godzinie 23.00 wyruszyłem ponownie w trasę, ale tym razem tylko po okolicy. Mając w pamięci poprzedniego sylwestra na rowerze w okolicach Skoczowa, postanowiłem mimo niskiej temperatury, bo tylko 3 stopni Celsjusza, jednak wyruszyć pożegnać stary rok i sezon rowerowy 2018 i powitać 2019.
Trasa wiodła w stronę Zabrzega, a potem centrum Ligoty. W stronę Bronowa jechałem przez międzyrzecką dzielnicę Franciszkowice (Francweld), gdzie tego dnia byłem już drugi raz. W Bronowie skierowałem się wałem rzeki Iłownica w stronę Ligoty Miliardowic.

Północ zastała mnie w momencie podjazdu pod górkę w okolicy miliardowickiego kościoła i Domu Kultury. Powitanie Nowego 2019 Roku zwiastowały liczne petardy, czasem nie koniecznie wypuszczane w górę, ale też i np. pod samochód !!!

Osobiście jestem zwolennikiem zaprzestania jakiegokolwiek korzystania ze środków pirotechnicznych, które nie dość, że powodują hałas i nerwicę u zwierząt, to są dość kosztowne. Już od wielu lat nie korzystam z tego typu atrakcji.

Do domu powróciłem tuż po 1.00 w nocy jadąc jeszcze przez las czarnoleski.
Noc była pochmurna, nieco zimna, ale bez wiatru i to pozwoliło na zrobienie dodatkowych 20 km, co udało się odpowiednio rozdzielić na połowę, więc ostatnie 10 km zrobiłem już w 2019 roku, co symbolicznie zainaugurowało nowy sezon rowerowy 2019. Symbolicznie, bo na kolejną wyprawę miałem długo czekać.


GALERIA ZDJĘĆ JEST TUTAJ

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie