237339
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce
-
Rodzaj aktywności: Rower MTB
-
Stopień trudności: Średni
-
Gwiazdki:
2.0
-
Dystans: 33,9 km
-
Przewyższenie: 94,15 m
-
Suma podejść: 250,89 m
-
Suma zejść: 250,03 m
-
Data: 17 stycznia 2022
-
Lokalizacja: Polska, lubelskie, Adamów
Do Szewni Dolnej
Jacnia – Bondyrz – Adamów – Wojda – Szewnia Dolna – Czarnowoda – Suchowola – Jacnia. Długość – 33 km, stopień trudności – średni, zalecany rower górski (MTB) ze względu na długie odcinki dróg gruntowych i liczne podjazdy. Od Szewni Dolnej do Suchowoli kierujemy się niebieskimi znakami szlaku pieszego „Wzgórzami Roztocza”. Na trasie możemy podjechać do pomnika partyzantów w Wojdzie, a także zobaczyć dawną cerkiew w Szewni Dolnej, fermę strusi w Szewni Górnej, winnicę w Czarnowodzie oraz kościół w Suchowoli.
0,0 km – z parkingu nad zalewem w Jacni udajemy się do ośrodka wypoczynkowego i stacji narciarskiej. Stąd jedziemy drogą w prawo, aż napotkamy znaki czerwonego szlaku pieszego, którymi kierujemy się przez następne
6 km. Wyjeżdżamy na szosę i skręcamy w lewo. Uwaga: z powodu dużego ruchu samochodowego trasę wzdłuż drogi wojewódzkiej warto pokonać chodnikiem. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo, w kierunku Józefowa.
3,6 km – zjeżdżamy z drogi wojewódzkiej nr 849 w prawo za znakami czerwonymi szlaku pieszego.
4,6 km – za znakami szlaku czerwonego skręcamy w prawo. Gruntowym, odcinkami piaszczystym traktem wspinamy się na wzniesienie (jest to najtrudniejszy odcinek trasy, być może trzeba będzie rower prowadzić). Wyjeżdżamy na utwardzoną drogę i skręcamy w prawo, opuszczając szlak czerwony.
8,1 km – wyjeżdżamy na szosę w zachodniej części Adamowa i udajemy się w lewo. Po ok. 800 metrach podjazdu szosą skręcamy w prawo, w gruntową drogę przez pola. Przy krawędzi lasu ponownie w lewo (uwaga: odcinek po deszczu bywa błotnisty!).
11,3 km – docieramy do krzyżówki z utwardzoną drogą w prawo zagłębiającą się w las. Tu napotkamy znaki zielone szlaku pieszego. Zapamiętajmy to miejsce, bowiem niebawem do niego wrócimy. Spróbujemy teraz podjechać ok. 1200 m do pomnika w Wojdzie. W tym celu jedziemy przez ok. 200 m skrajem lasu za znakami zielonymi, by następnie odbić w lewo i gruntówką udać się przez pola. Można też trzymać się ściśle szlaku zielonego, ale ten wariant dojazdu do pomnika jest dla rowerzystów trudniejszy do przejazdu, choć łatwiejszy w orientacji. Na polach skręcamy w prawo, wracamy na szlak zielony, którym udajemy się w lewo.
12,5 km – stajemy przed pomnikiem Powstania Zamojskiego w Wojdzie. Do wspomnianej wcześniej krzyżówki powracamy tą samą drogą lub zielonym szlakiem pieszym.
13,7 km – zagłębiamy się w las i przyjemną drogą zjeżdżamy do szosy w Szewni Dolnej.
16,3 km – skręcamy w prawo. Odtąd trzymamy się znaków niebieskich szlaku pieszego.
18,4 km – docieramy do dawnej cerkwi, obecnie kościoła w Szewni Dolnej. Jedziemy dalej. Obok krzyża szlak niebieski odbija w lewo, na wzniesienie, ale my nadal trzymamy się szosy.
19,3 km – wyjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 849 Zamość – Józefów (uwaga na duży ruch samochodowy!). Warto choć na chwilę podjechać tą drogą w lewo, wspiąć się na wzniesienie, aby zaglądnąć do fermy strusi w Szewni Górnej. Z krzyżówki z drogą wojewódzką udajemy się asfaltową drogą na wschód, w kierunku Czarnowody. Niebawem dołącza do nas szlak niebieski, który wcześniej opuściliśmy. Jego znakami kierujemy się aż do Feliksówki.
22,8 km – winnica w Czarnowodzie. Tu można poznać tajniki produkcji wina, a nawet spróbować jego degustacji. Przecinamy las zgodnie ze znakami niebieskimi szlaku pieszego.
24,1 km – za lasem skrzyżowanie ze szlakiem zielonym im. W. Podobińskiej. Jedziemy nadal prosto, kierunek ten utrzymujemy także w Feliksówce, gdzie pojawia się asfalt.
25,9 km – docieramy do szosy i skręcamy w prawo. Zjeżdżamy widokową trasą do Suchowoli.
28,1 km – na skrzyżowaniu obok kościoła w Suchowoli udajemy się w prawo.
31,4 km – opuszczamy szosę, skręcając w gruntową drogę w lewo. Za ok. 500 m pojawiają się znaki czerwone i czarne trasy nordic walking. Kierujemy się nimi aż do końca wycieczki.
33,4 km – powracamy na parking nad zalewem w Jacni.