261596
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce
OPIS TRASY:
Wyruszamy z parkingu przy dworcu kolejowym Radziszów. Ulicą Zawodzie podążamy w kierunku centrum Radziszowa. Skręcamy w ulice Chorzyny. Po kilku metrach jej nawierzchnia zacznie się zmieniać w żwirową, by następnie przejść w las. Przez las idziemy około 100 metrów. Następnie wejdziemy na chorzyńskie łąki – tam do pokonania mamy kolejne 100 metrów zanim dojdziemy do żwirowej ulicy Lenieckiej. Tym samym znajdujemy się na szczycie wzgórza Chorzyny. Nie zapomnijcie rozglądać się na boki, gdyż z wniesienia rozpościerają się niezwykłe widoki na okolice. Trasa szczytem biegnie głównie wśród pół – stąd w słoneczne dni warto wziąć nakrycie głowy. Schodząc z Chorzyn, kierujemy się ulicą Górki. Kończy się ona przejazdem kolejowym, następnie skręcamy w lewo w ulicę Kalwaryjską . Uwaga! Musimy przejść ok. 400 m wąskim poboczem ulicy Jana Pawła II – ulica z intensywnym ruchem samochodowym. Za sklepem ,,Avita’’ skręcamy w prawo na niebieską kładkę nad rzeką Cedron. Potem ulicą Kamienną i Młyńską idziemy aż do posesji Młyńska 32. Przechodzimy drogą obok domostwa w kierunku kładki nad rzeką Cedron. Dochodzimy ponownie do ulicy Jana Pawła II – tym razem idziemy już wygodnym chodnikiem w stronę kościoła. Po drodze warto zatrzymać się przy słynnej kapliczce św. Jana Nepomucena oraz właśnie przy zabytkowym Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Świątynia została wybudowana na przełomie XV i XVI stulecia. Po minięciu remizy skręcamy w lewo w ulicę Potokową. Kiedy ulica się skończy, skręcamy ponownie w lewo w radziszowską ulicę Górki. Koniec trasy – ulicą Zawodzie wracamy na parking (ok. 200 m).
CO ZOBACZYSZ?
Zabytkowy Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Woli Radziszowskiej – jest to drewniana świątynia powstała na przełomie XV i XVI wieku. Od strony zachodniej znajduje się czworoboczna wieża nakryta hełmem z czterema wieżyczkami. Jest to element bardzo charakterystyczny, podobno budowniczowie znosząc wieże wzorowali się na tychże w Kościele Mariackim. We wnętrzu na połączeniu nawy z prezbiterium znajduje się ostry łuk tęczy z profilowaną belką, na której ustawiono póżnogotycki krucyfiks. Główny ołtarz barokowy pochodzi z XVII wieku. Umieszczony jest w nim obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, namalowany w roku 1462 na desce lipowej w jednym z krakowskich warsztatów. Od czasu namalowania obrazu twarze Madonny i Dzieciątka Jezus nie zostały poddane żadnym przemalowaniom i po dziś dzień są takie, jakie wyszły spod pędzla artysty.
Kapliczka św. Jana Nepomucena – według opowieści, w XIX wieku figura ta przypłynęła do miejscowości podczas potężnej powodzi. Ponieważ figura świętego jest ludzkiej wielkości, mieszkańcy kiedy zobaczyli jak płynie z nurtem rwącej rzeki pomyśleli że to człowiek. Rzucili się wszyscy na pomoc, a kiedy wyciągnęli na brzeg figurę Jana Nepomucena nagle wzeszło słońce i opady ustały. Mieszkańcy widząc cud, postanowili wznieść kapliczkę w pobliżu rzeki Cedron, która stoi po dziś dzień.
Wzgórze Chorzyny – wzgórze z którego rozpościera się przepiękny widok na cały region. Można dostrzec chociażby Klasztor na Bielanach czy Babią Górę. Na szczycie znajduje się miejsce piknikowe na ognisko.
Dolina Cedronu – obszar chroniony Natura 2000. Jest to dolina rzeki podgórskiej, z naturalnym, meandrującym korytem. Wzdłuż brzegów ciągną się wąskie pasy zarośla i zadrzewienia o charakterze łęgowym. Terasę szerokości ok. 100-200 metrów zajmują wilgotne łąki. Dolina posiada najliczniejszą populacje (największe stwierdzone zagęszczenia) skójki gruboskorupkowej w całym województwie małopolskim.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Do punktu początkowego/końcowego trasy można dotrzeć:
- samochodem (ze Skawiny ok. 7 km. – 10 min.)
- autobusem linii 263 (przejeżdża przez przystanki Skawina Szkoła, Skawina Rynek, Skawina Rzepnik, Czerwone Maki)
- pociągiem na stację Radziszów (połączenia m.in. ze Skawiną, Krakowem, Bielsko-Białą, Suchą Beskidzką)