88258
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce
-
Rodzaj aktywności: Rower MTB
-
Stopień trudności: Łatwy
-
Gwiazdki:
4.9
-
Dystans: 19,3 km
-
Czas trwania: 1 h 17 min
-
Średnia prędkość: 14,97 km/h
-
Przewyższenie: 76 m
-
Suma podejść: 369 m
-
Suma zejść: 367 m
-
Lokalizacja: Narol
Długość trasy - ok. 18 km. Przebieg: Narol (pałac) - Kadłubiska - Podlesina - Chyże - rezerwat przyrody Minokąt - Lipie - Lipsko - Narol. Stopień trudności - średni. Oznakowanie: kolor czerwony.
0,0 km - opuszczamy rynek w Narolu drogą w kierunku Bełżca (ul. Warszawską). Po lewej stronie zobaczymy kapliczkę św. Jana Nepomucena. Następna kapliczka stoi na łąkach po prawej, przy stacji paliw. Po prawej w oddali widać zalew.
1,2 km - skręcamy w lewo, w drogę asfaltową, by zaraz udać się w prawo, w stronę wsi Podlesina. Po lewej znajduje się restaurowany zespół pałacowo-parkowy Łosiów z drugiej połowy XVIII wieku. Aby przywrócić pałacowi dawną świetność powołano fundację „Pro Academia Narolense", stawiającą sobie za cel nie tylko odbudowę zabytku, ale utworzenie w nim oraz prowadzenie szkoleniowo-naukowego centrum artystycznego, nawiązującego do tradycji szkoły artystycznej utworzonej przez Feliksa Antoniego hr. Łosia. Po prawej stronie pałacu znajduje się restauracja i hotel. Na dalszej trasie naszym oczom ukazują się pola uprawne, a po prawej w oddali zabudowania wsi Kadłubiska. Przez ok. 1,5 km jedziemy piękną aleją kasztanową.
6,0 km - przecinamy niestrzeżone tory kolejowe i wjeżdżamy do wsi Podlesina. Przy kościele stoi pomnik ku czci mieszkańców poległych w kampanii wrześniowej z 1939 roku. Za kościołem skręcamy w prawo i jedziemy nadal drogą asfaltową, która w lesie staje się gruntową. Na drzewach pojawiają się czerwone znaki Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza.
7,6 km - z lasu wyjeżdżamy obok cmentarza wsi Chyże. Dojeżdżamy do zabudowań, na słupie zauważyć można bocianie gniazdo. Opuszczamy wieś koło kapliczki św. Antoniego. Ponownie zagłębiamy się w las sosnowy.
10,1 km - skręcamy w prawo i jedziemy przez starodrzew sosnowy z podrostem jodły, olszy i brzozy. Znów przejeżdżamy przez niestrzeżone tory. Pociągi kursują tędy bardzo rzadko, głównie towarowe, ale w weekend majowy i w wakacje na torach pojawiają się osobowe z Rzeszowa i Lublina. Drzewostany sosnowe porastają z jednej strony drogi wydmy, z drugiej zaś rozciąga się teren bagienny i młaki. Taka mozaika siedlisk jest charakterystyczna dla Roztocza.
12,7 km - na polanie po prawej stoi tablica informacyjno-poglądowa rezerwatu Minokąt, chroniącego starodrzew jodłowo-bukowy w pobliżu wschodniej granicy występowania jodły i buka. Granice rezerwatu oznakowane są trzema niebieskimi paskami, malowanymi na drzewach. Przy rezerwacie znajduje się miejsce przystankowe dla rowerzystów - jest to zadaszenie z ławką oraz tablica informacyjno-poglądowa ukazująca wszystkie trasy rowerowe na terenie gminy Narol. W rezerwacie spotkać można dwa bardzo rzadkie dzięcioły: zielono- siwego i czarnego. Jedziemy dalej drogą asfaltową przez las aż do drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław - Narol - Bełżec. Na niej skręcamy w lewo, a po ok. 200 m w prawo, w asfaltową drogę leśną. Na kolejnym rozwidleniu kierujemy się w prawo. Docieramy do wsi Lipie, charakteryzującej się liniową zabudową. Mijamy wspomniany wyżej zalew, charakterystyczny dla Roztocza wapienny krzyż przydrożny, dalej cmentarz oraz pomnik żołnierzy 6 Dywizji Piechoty Armii „Kraków", poległych we wrześniu 1939 roku.
17,5 km - wjeżdżamy na zadrzewiony rynek w miejscowości Lipsko. Po lewej stronie stoi zabytkowy kościół pw. św. Andrzeja Apostoła z dzwonnicą, a po prawej budynek dawnej szkoły. Obecnie mieści się w nim Regionalna Izba Pamięci. Po prawej stronie w parku znajduje się kamienna figura Maryi. Na krzyżówce, za budynkiem dawnej karczmy z szerokim dachem skręcamy w prawo, do Narola.
18,1 km - wycieczka kończy się na rynku w Narolu.