1178
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce
-
Rodzaj aktywności: Rower MTB
-
Stopień trudności: Trudny
-
Gwiazdki:
4.7
-
Dystans: 48,9 km
-
Przewyższenie: 166,79 m
-
Suma podejść: 365,3 m
-
Suma zejść: 460,95 m
-
Data: 7 sierpnia 2010
-
Lokalizacja: Polska, małopolskie, Nowy Wiśnicz
Zaczynamy dzień od rynku w Nowym Wiśniczu, którego głównym miejscem przyciągającym uwagę turystów jest niewątpliwie zamek Kmitów i Lubomirskich, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej.
Najstarsza część zamku została wzniesiona w XIV w. przez Kmitów. W XVI w. najsłynniejszy z rodu Kmitów, Piotr V, marszałek wielki koronny na dworze Zygmunta Starego, nadał mu cechy stylu renesansowego. Kolejna przebudowa zamku nastąpiła w latach 1615-1621 za czasów Stanisława Lubomirskiego, wg planów Macieja Trapoli. Około 1700 roku miała miejsce dalsza rozbudowa. Zamek opuszczony po pożarze w roku 1831 na kompleksową restaurację musiał poczekać do 1949 roku. Do ciekawych miejsc w NW należny również rynek z Ratuszem, Muzeum Ziemi Wiśnickiej, dawny klasztor Karmelitów Bosych(1621–1635) czy Kolumny Wiśnickie.). Po opuszczeniu Nowego Wiśnicza, droga prowadzi kolo boiska piłkarskiego nad którym góruje Zamek i dociera do Starego Wiśnicza i dalej prowadzi przez kolejne wioski małopolski, tj Kobyle ( tu mały objazd po szutrowych drogach i rzeczkach), Chronów ( gdzie znajduje się kościółek pw. Ducha Świętego na trasie architektury drewnianej, zbudowany w 1685 r i otwarty do zwiedzania. Na przestrzeni wieków ulegał kilkukrotnym przebudowom, podczas jednej z nich dokonano połączenia świątyni ze stojącą obok wieżą. Nawę i prezbiterium nakrywa wspólny dach pobity gontem, ściany oszalowane są pionowymi deskami. Hełm wieży oraz wieżyczki na sygnaturkę pokryte są blachą.
Nawę główną nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe, zaś nawy boczne płaskie stropy. Wnętrze świątyni ozdobione jest polichromią wykonaną w 1930 r. Wyposażenie pochodzi z doby baroku, uwagę zwraca ołtarz główny z obrazem Zesłanie Ducha Świętego i pięknymi spiralnymi kolumnami. Ołtarze boczne zdobią obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Serca Jezusowego) i Uszwic. Po dojechaniu do drogi główne 75 dojeżdżamy do Brzeska i tu na światłach przed dużym rondem skręcamy w prawo i po około 500 m dojeżdżamy do jednego z najbardziej znanych polskich browarów Okocim (założony w 1852).Po oglądnięciu browaru , jedziemy ulica okocimska za turystycznymi znakami czerwonymi w stronę Jadowników. Przecinamy krajówkę 4 i podążamy przez malownicze miejscowości Sterkowiec, Wokowice czy Łęki, które pełne są starych, regionalnie pomalowanych drewnianych domków w których do dziś licznie pomieszkują "tubylcy". W Borzęcinie skręcamy w prawo i długimi prostymi docieramy do obszernych połaci Lasów Radłowskich, gdzie kończy się dzisiejsza trasa. Lasy te to olbrzymi kompleks leśny o powierzchni ponad 7 tys. ha, należący do nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej. To lasy sosnowe (86%) z domieszką dębu, świerka, modrzewia, jesionu i grabu, na obrzeżach brzozy, na terenach podmokłych olchy. Wśród lasów - malowniczo położone stawy rybne: Błotnica i Okniska, Stradomski i Maruszka, Wróblic i Sledziowskie. Rezerwat przy Maruszce to najdalsze na pn. stanowisko szafranu spiskiego. W całym kompleksie występuje wiele gatunków zwierząt: sarny, jelenie, daniele, dziki, lisy, jenoty, borsuki oraz nieliczne łosie. Z ptaków na uwagę zasługują bocian czarny, błotniak stawowy, bielik, trzmielojad. Na stawach rybnych spotkamy ponadto łabędzie, czaple, kormorany, perkozy, kokoszki i kaczki: krzyżówki, czernice, łyski. Nocą spotkać można puszczyka, a także kilka gatunków nietoperzy.