1190
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce
-
Rodzaj aktywności: Rower szosowy
-
Stopień trudności: Średni
-
Gwiazdki:
5.9
-
Dystans: 35,6 km
-
Czas trwania: 1 h 27 min
-
Średnia prędkość: 24,58 km/h
-
Przewyższenie: 46,3 m
-
Suma podejść: 536,14 m
-
Suma zejść: 525,71 m
-
Data: 14 sierpnia 2010
-
Lokalizacja: Polska, opolskie, Turawa, Kotórz, Szczedrzyk, Dylaki, Rzędów
Naszą trasę zaczynamy w Kotorzu Małym, niedaleko starej stacji kolejowej i ul. Opolską kierujemy się w stronę zaporowego zbiornika, zbudowanego w 1933 r. przez Niemców czyli nad Jez. Turawskie Duże, o linii brzegowej mającej ponad 23 km, znanym w okolicy łowisku sandaczy. Docieramy do ciekawego barokowego kościoła w Kotorzu Wielkim (z 1784 r.), gdzie droga łączy się z zielonym szlakiem rowerowym – naprzeciwko znajduje się słup przypominający o ponad 700-letniej historii tej miejscowości oraz wszystkich jej nazwach (w większości niemieckich). Wałem wzdłuż Jeziora Dużego, a od Jez. Średniego drogą na Ozimek, mijając po lewej Jez. Turawskie Małe docieramy do miejscowości Szczedrzyk i przed przepompownią kierujemy się ku pięknie ukwieconemu kościołowi św. Mikołaja z 1904 r. i pomnikowi poległych, znajdującemu się na jego tyłach. W pobliżu kościoła można zauważyć kilka domów sprzed 120-160 lat. Tablica informacyjna naprzeciwko straży pożarnej informuje o wszelkich atrakcjach turystycznych okolicy – całej gminy Ozimek. Przez miejscowość Jedlice, przecinając Małą Panew za hutą szkła, mijając zabagniony użytek ekologiczny Antoniów docieramy do Dylak – znajdujemy się dokładnie po drugiej stronie jeziora względem Kotorza.
Po lewej stronie zostawiamy tartak wodny, hodowlę danieli i pracownię rzeźby w Uroczysku i skręcamy w lewo równolegle do jez. Turawskiego w stronę Rzędowa na drogę w wysokim Lesie Turawskim. Z Rzędowa można pieszo przez las dotrzeć po 3,3 km do stawów Marszałki (na północny-zachód), jednak kierujemy się konsekwentnie wzdłuż jeziora i docieramy do najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych, okolic promenady i przystani WOPR (ul. Biwakową na Antoninek).
Mijamy półwysep ze stanicą wędkarską i objeżdżamy elektrownię wodną, mijając stadninę koni w Turawie. Wjeżdżamy do samej Turawy, bardzo popularnego ośrodka wczasowego, wędkarskiego, jeździeckiego i konferencyjnego pod Opolem, gdzie w weekendy odpoczywają tłumy Opolan i ludzi z całego województwa, gdzie w jej centralnym miejscu znajduje się mocno zaniedbany zamek, obecnie siedziba miejscowego domu dziecka. Ten niemal 300-letni zabytek jest zbudowany w stylu barokowym, posiada murowaną wieżę oraz kapliczkę, a wokół sporo ciekawego starodrzewia – pomników przyrody. Prosto za pałacem ul. Kościuszki docieramy z powrotem do Kotorza (po ok. 1,8 km). Trasę tę pokonać można rowerem w ok. 2 godziny, ścieżką jak najbliżej jeziora biegiem w ok. 3-3,5 godz.