Dunajec, to znana prawie każdemu rzeka górska, stanowiąca prawy dopływ Wisły. . Powstaje z połączenia wód Czarnego i Białego Dunajca w Nowym Targu; za początkowy odcinek uważa się Czarny Dunajec. Dunajec zasila spiętrzenie wód przez zapory w Niedzicy (zbiornik Czorsztyński) i Sromowcach Wyżnych (zbiornik Sromowce Wyżne). Tam też reguluje się poziom Dunajca spuszczając ze zbiorników odpowiednią do potrzeb ilość wody. Znane w całej południowej Polsce spływy przełomem Dunajca to nie tylko wspaniałe widoki na Pieniny, jak to ma miejsce na tratwach, ale również spora ilość adrenaliny w przypadku spływów na kajaku i pontonie. Koniecznie trzeba jednak ubrać na siebie kamizelkę i kask !! Warto wybrać się tu większą ekipą, gdyż pływanie w małej grupie, lub samemu może być niebezpieczne w przypadku wywrotki na bystrzach, które miejscami są dość silne - nurt jest porwisty. Nie jest to rzeka na pierwszy spływ kajakiem jednoosobowym, w ten sposób mogą pływać jedynie osoby pod okiem instruktora. Szczególnie przyjemne są spływy w upalne dni, ponieważ woda jest tu zwykle dosyć zimna... Przełom Dunajca robi spore wrażenie nie tylko walorami samej rzeki jakich dostarcza kajakarzom, ale każdego spływającego tędy zachwyca wysokimi, stromymi zboczami Pienin porośniętymi soczyście zieloną roślinnością. Widoki niczego sobie - Trzy Korony, Sokolica...
Osoby początkujące zwykle stawiają pierwsze kroki pod okiem instruktorów na pobliskim torze kajakowym w Wietrznicach, gdzie również można spotkać osoby organizujące spływy kajakowe i pontonowe.
Część trasy można też przejechać brzegiem rzeki, na rowerze, lub przejść pieszo. Wycieczka przełomem Dunajca obojętnie w jakiej formie to doskonała forma spędzenia letniego, upalnego weekendu z rodziną, lub znajomymi. Sam spływ zajmuje kilka godzin i nie jest męczący, szczególnie na tratwie, gdzie w zasadzie się tylko siedzi i ogląda wspaniałe krajobrazy, oraz słucha opowieści flisaków, oraz zagadek – najczęściej: po której stronie rzeki będzie góra którą widzimy na horyzoncie... ? Zgadnąć jest naprawdę niezwykle ciężko, ponieważ rzeka na przełomie jest bardzo kręta.