1296
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce
-
Rodzaj aktywności: Rower MTB
-
Stopień trudności: Łatwy
-
Gwiazdki:
3.8
-
Dystans: 65,2 km
-
Czas trwania: 5 h 42 min
-
Średnia prędkość: 11,43 km/h
-
Przewyższenie: 65,48 m
-
Suma podejść: 502,01 m
-
Suma zejść: 445,27 m
-
Data: 8 września 2010
-
Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Poznań - Gniezno
Piastowskim traktem
Trasa: Poznań - Zieliniec - Jez. Swarzędzkie - Gruszczyn - Uzarzewo - Biskupice Promno - Pobiedziska - Węglewo - Lednogóra - J. Lednica - Dziekanowice - Żydówko - Rzegnowo - Braciszewo - Piekary - Gniezno
Długość: 65 km
Czas przejazdu: ok. 8 h
Szlak Piastowski, ukazujący ważne miejsca, w których kształtowała się polska tożsamość narodowa, to najbardziej znana trasa turystyczna w Wielkopolsce i jedna z najważniejszych w naszym kraju. Zazwyczaj pokonuje się ją samochodem, jednak tym razem proponujemy przesiadkę na bardziej ekologiczny środek transportu - rower. Na całej długości trasa znakowana jest czarnymi symbolami szlaku rowerowego (początkowo - czarno-zielonymi). Odcinek z Poznania do Pobiedzisk był pierwszym szlakiem rowerowym w Wielkopolsce, oddanym do użytku w 1994 roku.
Wycieczkę rozpoczynamy nad jeziorem regatowym Malta. Tutejsze okolice, zwane po prostu "Maltą" są szalenie popularne wśród tych mieszkańców Poznania, którzy chcą zakosztować nieco ruchu na świeżym powietrzu bez zbytniego oddalania się od swoich mieszkań. Ma to swoje wady - w słoneczne weekendy są tu takie tłumy spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy i rolkarzy, że trzeba uważać, aby nie spowodować kolizji. Z najważniejszych atrakcji Malty trzeba wymienić całoroczny stok narciarski, tor saneczkowy, pole do mini golfa, wypożyczalnię rowerów i roweropodobnych wehikułów, tor przeszkód dla rowerów górskich, największe pod względem powierzchni w Polsce Zoo oraz kolejkę dziecięcą "Maltanka".
(5,0 km) ul. Browarna
(8,8 km) Jezioro Swarzędzkie - patrz: opis przy fotografii
(17,1 km) Uzarzewo - patrz: opis przy fotografii
(23,2 km) Park Krajobrazowy Promno
(25,2 km) Jezioro Dębiniec Ok. 1300 m na północ od trasy leży rezerwat, chroniący jezioro, otoczone terenami bagiennymi i trzcinowiskami oraz rzadkie okazy roślin charakterystycznych dla terenów podmokłych. Z wysokiej moreny tworzącej jeden z brzegów można wygodnie obserwować ptactwo wodne.
(29,4 km) Jezioro Drążynek Tu się raczej nie wykąpiemy. Rezerwat przyrody chroni zarastające jezioro śródleśne wraz z okolicznymi terenami torfowiskowymi. W okolicach można odnaleźć rzadkie okazy storczyka. Entomologom jezioro znane jest z interesujących gatunków wodolubnych ważek.
(33,8 km) Pobiedziska - patrz: opis przy fotografii
(38,3 km) Węglewo - patrz: opis przy fotografii
(41,1 km) Moraczewo Obsadzona romantycznymi wierzbami droga mija rozproszone zabudowania wsi. Po lewej - dobrze zachowane grodzisko, pamiątka po dwóch istniejących tu kiedyś grodach: w VIII i X w. Pierwszy z nich był więc starszy od tego na Ostrowie Lednickim! Drugi z nich zakończył swe istnienie wraz z najazdem Brzetysława w 1038 r. Po prawej, w oddali na wzgórzu, widać trzy wiatraki koźlaki i zagrodę młynarską.
(43,2 km) Lednogóra Pod naszymi kołami pojawia się bruk. Wkrótce docieramy do poprzecznej szosy.
Jeśli pojechalibyśmy w lewo, dotarlibyśmy do słynnej "ryby". Jest to monumentalna konstrukcja w kształcie symbolu pierwszych chrześcijan, zwana "Bramą III Tysiąclecia". Od 1997 r. w pierwszą sobotę czerwca odbywają się tu ogólnopolskie spotkania młodzieży katolickiej, zwane popularnie "Lednicą".
(46,1 km) Dziekanowice Po lewej mijamy Wielkopolski Park Etnograficzny. Składają się na niego: skansen z kolekcją zabudowań wiejskich z terenu historycznej Wielkopolski, tzw. Mały Skansen oraz wyspa Ostrów Lednicki, domniemana siedziba Mieszka I i Bolesława Chrobrego czyli pierwszych władców Polski. Zostawmy rowery i popłyńmy na wyspę promem, aby zobaczyć ruiny palatium, w którym odbył się symboliczny chrzest naszego państwa.
(50,5 km) Żydówko
(62,9 km) Gniezno - patrz: opis przy fotografii
Brukowaną ul. Tumską podjeżdżamy do rynku. Ul. Chrobrego, a następnie ul. Lecha dojeżdżamy do dworca kolejowego, skąd pociągiem wracamy do Poznania.