Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku (tzw. park chorzowski) to 620 hektarów łąk, lasków, skupisk nietypowych gatunków zwierząt i ciekawych atrakcji.
Trasę zaczynamy przy Wesołym Miasteczku, które działa od 1959 r. Wesołe miasteczko oferuje super zabawę dla wszystkich, a dodatkowo posiada największą karuzelę w kraju, tj. Gwiazdę Dużą (wcześniej nazywaną Diabelskim Młynem) - oraz rollercoaster - przejazd nim trwa około 1 min 40 sekund, przy prędkości 60 kilometrów na godzinę!
Dalej biegniemy koło pomnika Żyrafy, stojącego na początku alei prowadzącej do ZOO.
Śląski Ogród Zoologiczny jest jedną z czternastu tego typu placówek na terenie kraju. Należy do ogrodów największych pod względem zajmowanej powierzchni oraz liczebności zwierząt - na powierzchni 47,6 ha żyje prawie 2250 zwierząt z ponad 280 gatunków reprezentujących faunę wszystkich kontynentów. W zoo dużym zainteresowaniem cieszy się Skalna Kotlina Dinozaurów oraz park linowy dla dzieci.
Biegniemy wzdłuż ZOO po drugiej stronie alei; mijamy ogród różany, halę Wystaw Kapelusz (w hali odbywa się wiele wystaw, szczególnie znana to coroczna Wystawa Kwiatów), docieramy w okolice Stadionu Śląskiego.
Stadion Śląski został oddany do użytku w 1956 r.; od 2009 trwa przebudowa Stadionu. Wybudowane zostanie zadaszenie a planowana ilość miejsc zwiększy się do 55 211.
Na stadionie oprócz imprez sportowych, odbywają się też koncerty muzyczne, np. koncert U2, Mettallica, the Rolling Stones.
Biegnąc dalej mijamy Planetarium Śląskie, które działa od 1955 r. Planetarium leży na najwyższym wzniesieniu parku tj. Górze Parkowej. Posiada projektor, który odtwarza wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Widownia posiada 400 miejsc. W Planetarium znajduje się także obserwatorium astronomiczne (z największym w Polsce 30 centymetrowym refraktorem), kilkumetrowy zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i stacja sejsmologiczna.
Bieg kończymy przy Wesołym Miasteczku, do którego dobiegamy z przeciwnej strony niż zaczynaliśmy bieg.