Zespół przyrodniczo- krajobrazowy Park w Reptach i Dolina Dramy utworzony został w 1998 r. W skład zespołu wchodzi zabytkowy park założony w XIX w. jako otoczenie neorenesansowego zamku rodu Henckel von Donnersmarck i dolina rzeki Drama. Zamek Donnersmarcków po 1945 r. został zniszczony i do dziś zachowała się tylko część budynku, w którym mieści się Salezjański Zespół Szkół. W latach 60-tych XX w. na terenie parku powstał ośrodek rehabilitacyjny funkcjonujący do dziś jako Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty". Wielką atrakcją parku jest podziemna trasa turystyczna Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jest to 600- metrowy odcinek podziemnej sztolni odprowadzającej wodę z dawnych kopalń srebra i ołowiu. Park porastają głównie buki a prócz nich wiele innych gatunków roślin w tym liczne chronione gatunki, jest też ostoją dzikich zwierząt, m.in. nietoperzy.
Przy głównej bramie wjazdowej znajduje się malownicza restauracja "Leśniczówka" a w budynku GCR "Repty" kawiarnia.
Ścieżka biegowa w parku repeckim wiedzie głównie leśnymi dróżkami poprzez cały zespół przyrodniczo- krajobrazowy. Jest to trasa crossowa o średnim stopniu trudności. Bieg rozpoczynamy przy parkingu od strony ulicy Repeckiej wbiegając na wąską leśna ścieżkę. Po kilku minutach docieramy do głównej bramy wjazdowej do parku i następnie kierujemy się na asfaltową drogę spacerową. Po około 200 metrach odbijamy w boczna kamienną ścieżkę by potem powrócić na asfalt. Po minięciu jednego z szybów Sztolni Czarnego Pstrąga skręcamy w leśny dukt i przebiegamy na lewy brzeg Dramy. Dalej ostro pod górkę docieramy na płaski grzbiet i mijając staw skręcamy w stronę doliny rzeki. Przekraczamy następnie dolinę rzeki i docieramy na drogę spacerową. Po kilkudziesięciu metrach odbijamy w las, ostry podbieg i dostajemy się na przepiękną polanę z widokiem na kościół św. Mikołaja w Reptach. Polną drogą trafiamy na ulice Repecką i już tylko długa prosta do mety.
Trasę można pokonać także w odwrotnym kierunku i dwukrotnie ponieważ jest to pętla. Park repecki jest doskonałym miejscem także do uprawiania kolarstwa górskiego, narciarstwa biegowego i nordic walkingu.