Trasa częściowo przebiega poza wydeptanymi ścieżkami - polecam dlatego obuwie przystosowane do chodzenia po tego typu szlakach - dobrze trzymające się stopy, najlepiej za kostkę, by uniknąć ryzyka urazu tego stawu.
Wycieczkę zaczynamy na parkingu na południe od Olsztyna przy drodze do Biskupic. Pierwsze kroki kierujemy w stronę wzniesienia z wapiennymi skałami, na szczycie których widoczny jest krzyż. Wejście nie należy do trudnych, ale uwagę szczególnie należy zachować gdy skały są mokre lub pokryte śniegiem. Widok ze szczytu jest zachwycający - na północ widoczny jest zamek w Olsztynie, a na południe masyw Gór Sokolich porośniętych bukowym lasem.
Ze szczytu najkrótszą drogą kierujemy się w stronę Gór Sokolich. początkowo poruszamy się lasem sosnowym, później mieszanym powoli wchodząc w obręb rezerwatu gdzie dominującym drzewem jest buczyna.
Na niektórych sosnowych drzewach widoczne są pozostałości w postaci blizn po pozyskiwaniu żywicy.
Szerokim łukiem poruszamy się na około rezerwatu okrążając go od wschodu i południa dochodząc ostatecznie do jego zachodniej granicy skąd przy parkingu wchodzimy do lasu kierując się w jego najciekawszą cześć czyli główny masyw obfitujący w jaskinie i wapienne skały. Większość z jaskiń jest niedostępnych dla turystów ze względu na występujące w nich endemiczne gatunki - relikty okresu między zlodowaceniami w postaci chrząszczy występujących tylko i wyłącznie w tych kilku jaskiniach. Inne wymagają sprzętu speleologicznego i umiejętności - jedynie nieliczne nadają się do ruchu turystycznego.
Po spacerze pomiędzy skałami i jaskiniami wzgórza porośniętego bukowym lasem kierujemy się wzdłuż drogi asfaltowej do parkingu gdzie zaczynaliśmy wycieczkę.