Dolina Chochołowska – dlaczego warto ją odwiedzić? To największa i najdłuższa dolina w Tatrach Zachodnich w granicach Polski, która liczy 10 km długości. Swoją nazwę zawdzięcza wsi Chochołów, oddalonej o kilkanaście kilometrów. Dolina Chochołowska położona jest w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Jej najwyższym punktem jest Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Uroki Doliny Chochołowskiej, porośniętej lasem świerkowym, turyści mogą podziwiać o każdej porze roku. Wiosną można wybrać się tu na wycieczkę aby podziwiać krokusy, które obficie porastają tutejsze polany.
Ze względu na dystans (7,7 km) i czas przejścia (ok. 2,5 godz.) jest często wybierana jako miejsce spacerów rodzin z dziećmi, nawet z wózkami, jak również seniorów i osób niepełnosprawnych. To miejsce nie tylko dla pasjonatów pieszych wędrówek, ale także wycieczek rowerowych. Dolina Chochołowska zimą zachęca do przyjazdu narciarzy biegowych i turowych. Latem rowerzyści mogą tu skorzystać z wypożyczalni rowerów i dotrzeć nimi, aż do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Warto wspomnieć, że do Doliny Chochołowskiej można udać się z psem| i to jedyna okazja po polskiej stronie Tatr. Dojazd do Doliny Chochołowskiej nie stanowi problemu. Na zmotoryzowanych podróżnych czekają parkingi, a inną opcją są busy kursujące regularnie z Zakopanego. Mapa i trasy prowadzące z Doliny Chochołowskiej można znaleźć w naszym serwisie Traseo. Szlaki, mapy i trasy oraz w aplikacji mobilnej Traseo. Znajdziesz tu zarówno trasy, które pozwalają na spacer jak i trasy rowerowe MTB czy zimową trasę na Ostargańce czy szlak na Wołowiec.
Z Doliny Chochołowskiej można rozpocząć wyprawę na okoliczne szczyty, prowadzą stąd szlaki turystyczne na Grzesia, Wołowiec czy słowackie Rohacze. Jedną z atrakcji jest kolejka turystyczna Rakoń, przejazd bryczką góralską lub saniami w okresie zimowym. Trasa turystyczna oznaczona kolorem zielonym w Dolinie Chochołowskiej ma początek w Siwej Polanie, gdzie znajdują się m.in. bacówki z regionalnymi wyrobami pasterskimi oraz krzyż z początku XIX w., odrestaurowany po wizycie papieża Jana Pawła II w 1983 roku. Kolejnym miejscem na szlaku jest polana Huciska, pełniąca końcowy przystanek wspomnianej wyżej kolejki, na której zmęczeni turyści mogą skorzystać z ławek i stołów umieszczonych przy trasie. Na terenie Doliny Chochołowskiej występują dwa wyróżniające się przewężenia: Niżna Brama Chochołowska i Wyżnia Brama Chochołowska. Ostatni punkt to Polana Chochołowska, z której widoczne są tzw. Mnichy Chochołowskie,czyli charakterystyczne turnie, znajdujące się na zboczach Bobrowca w Tatrach Zachodnich. Na końcu szlaku mieści się Schronisko PTTK (1146 m n.p.m.), które zostało udostępnione turystom w roku 1953. To największy tego rodzaju obiekt w Tatrach na teranie Polski, zapewniający 121 miejsc noclegowych i otwarty przez cały rok. Będąc w Dolinie Chochołowskiej warto zobaczyć również Kaplicę św. Jana Chrzciciela, która jest pozostałością po serialu „Janosik”.
Dolina Chochołowska to obowiązkowy kierunek podróży dla miłośników górskiej przyrody, będących w okolicy Zakopanego. Po skorzystaniu z parkingu turyści mogą wybrać wędrówkę pieszą lub jazdę rowerem. Nie trzeba rezygnować także ze spaceru z psem. Trasa nie jest bardzo wymagająca, dlatego osoby z wózkami dziecięcymi dadzą sobie radę. Odpowiednim miejscem na regenerację sił lub nocleg jest Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Choć istnieje możliwość obserwowania Doliny Chochołowskiej przez kamerę, to „na żywo” prezentuje się zdecydowanie lepiej. Warto się, o tym przekonać :)