Szlak Architektury Drewnianej powstał z inicjatywy kilku województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, w późniejszym czasie oznakowany został także szlak w województwie świętokrzyskim. Współpraca nad tworzeniem poszczególnych etapów szlaku trwała w latach 2001-2003 oraz 2008-2009. Podobne projekty powstały także zagranicą: Szlak Romantyczny we Frankonii, Zamki nad Loarą we Francji czy też Burgenstrasse obejmująca Frankonię i Czechy. Polski Szlak Architektury Drewnianej śmiało można wpisać na listę miejsc "do odwiedzenia". Poniżej prezentujemy trasy Szlaku Architektury Drewnianej z województwa śląskiego.
Śląska część Szlaku dzieli się na kilka odcinków, na które składają się: Trasa główna, Pętla beskidzka (113 km), Pętla częstochowska (180 km), Pętla gliwicka (159 km), Pętla pszczyńska (133 km) oraz Pętla rybnicka (126 km). Trasa główna Szlaku Architektury Drewnianej liczy 326 km i łączy Gwoździany z Jeleśnią, prowadzi dalej do Lachowic w województwie małopolskim. Cały szlak w województwie śląskim liczy 1060 km długości, a na trasie zobaczyć można 93 zabytkowe obiekty i zespoły architektury drewnianej. Na szlaku znajdują się przede wszystkim zabytki sakralne (kościoły, kaplice, dzwonnice), ale nie tylko: zwiedzić można także zabytkowe chałupy, karczmy i leśniczówki oraz obiekty gospodarcze – młyn wodny i spichlerze. Warto w tym miejscu nadmienić, że najstarsze obiekty na Szlaku pochodzą aż z XV wieku! Należą do nich kościoły Wszystkich Świętych w Sierotach i Łaziskach. Przemierzając Szlak warto zajrzeć do skansenów: Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie i Zagrody Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie, który skupia zabytki drewnianej architektury ludowej z tego regionu. Cały Szlak Architektury Drewnianej jest dosyć dobrze oznaczony - znajdują się na nim charakterystyczne tabliczki z opisami poszczególnych odcinków oraz obiektów.
Trudno jednoznacznie wskazać miejsca najbardziej godne uwagi, ale kierując się subiektywnym wyborem możemy wskazać na Pałacyk Myśliwski Habsburgów znajdujący się w Wiśle, pochodzący w 1897 roku. Jest to dawny zameczek myśliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga wybudowany, obecnie będący siedzibą oddziału PTTK "Wisła" i stanowiący punkt informacji turystycznej. Ciekawym zabytkiem sakralnym jest zaś kościół św. Barbary w Bielsku-Białej, który jest przykładem dawnego wiejskiego budownictwa sakralnego w stylu śląsko-małopolskim. Oprócz samego kościoła podziwiać można tu także barokowe polichromie oraz gotycki tryptyk ołtarzowy z ok. 1470 r.